Pansonic Lumix DMC-GH1 - test

Panasonic GH1 to kolejna propozycja aparatu systemowego z wymienną optyką, który nie jest ani lustrzanką, ani kompaktem. Poza tym GH1 nie jest tylko aparatem fotograficznym, ponieważ udostępnia zaawansowane funkcje wideo. I nie chodzi tylko o nagrywanie filmów w jakości Full HD. Zapraszamy do zapoznania się z testem tej ciekawej konstrukcji.

8. Podsumowanie
Panasonic Lumix GH1 jest na pewno innowacyjnym aparatem i nie mówię tu tylko o zastosowaniu wymiennej optyki. Najważniejszą cechą GH1 są zaawansowane funkcje wideo niespotykane w konstrukcjach konkurencji. Żeby je jednak w pełni wykorzystać Panasonic musiał zaprojektować specjalny obiektyw - G Vario HD 14-140mm F4.0-5.8 ASPH. MEGA O.I.S. Dzięki swojej konstrukcji pozwala on na bezgłośne korzystanie z autofokusa i płynne zmiany przysłony i czasu podczas kręcenia filmów. Każdy kij ma jednak dwa końce, a drugim końcem w tym przypadku jest wysoka cena obiektywu, która zdecydowanie wpływa na cenę całego zestawu. Jedyna rzecz jaka nas zaniepokoiła to szarpanie filmów podczas kręcenia dynamicznych scen i szybkiego zoomowania. Miejmy nadzieję, że inżynierowie Panasonika szybko to poprawią w następnej wersji firmware.

Pod względem wykonania Panasonika GH1 trzeba ocenić wysoko. GH1 podobnie jak G1 należy zaliczyć do przemyślanych konstrukcji bez ekstrawagancji. Aparat jest solidnie wykonany, a elementy sterujące są umieszczone we właściwych miejscach. Nie ma też problemu z szybką obsługą funkcji fotograficznych dzięki szybkiemu menu - Q.Menu. Jedynym mankamentem jest dość duża masa GH1 z obiektywem 14-140 mm.

Z funkcji czysto fotograficznych należy pochwalić Lumiksa GH1 za autofokus. Osiąga on prędkości porównywalne z amatorskimi lustrzankami, a co ważne działa identycznie zarówno, gdy korzystamy z wizjera, czy z monitora LCD. Kolejnym plusem przemawiającym za tym zestawem jest stabilizacja obrazu MEGA O.I.S., która pozwala na wydłużenie czasu ekspozycji nawet o 3 EV. Nie można też mieć zastrzeżeń do pomiaru światła i działania automatycznego balansu bieli. Jednym słowem wszystkie funkcje fotograficzne stoją na przyzwoitym poziomie.

Kolejną zaletą Panasonica GH1 jest wychylany i obracany monitor LCD, który pozwala na fotografowanie z dowolnej pozycji. Pod tym względem GH1 zdecydowanie wygrywa z większością lustrzanek poza kilkoma konstrukcjami Olympusa i Panasonica.

Pod względem jakości zdjęć Panasonic GH1 bije kompakty i wypada trochę słabiej od amatorskich lustrzanek. Właściwie możemy ustawić ISO Auto do czułości ISO 800 i nie martwić się o jakość zdjęć. Nie można też mieć większych zastrzeżeń do reprodukcji kolorów.

Panasonic Lumix GH1 jest jedną z ciekawszych propozycji na rynku fotograficznym, niestety będzie od niego odstręczać wygórowana cena na poziomie 7000 zł. Oczywiście musimy pamiętać, że gdy chcemy kupić lustrzankę to z czasem i tak będziemy musieli zainwestować kilka tysięcy w porządny obiektyw, a GH1 ma taki w zestawie.

+ właściwe umieszczenie elementów sterujących
+ szybkie menu - Q.MENU
+ programowalny przycisk Fn
+ wykonanie i materiały użyte do produkcji
+ szybkość działania autofokusa
+ zaawansowane funkcje wideo
+ stabilizacja obrazu MEGA O.I.S.
+ pomiar światła
+ automatyczny balans bieli
+ możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofonu
+ niski poziom szumu do czułości ISO 800
+ przyzwoita reprodukcja szczegółów
+ reprodukcja kolorów

- szarpanie filmów przy dynamicznych scenach
- waga zestawu GH1 z obiektywem G Vario HD 14-140mm F4.0-5.8 ASPH. MEGA O.I.S.
- wygórowana cena
Panasonic Lumix DMC-GH1 uzyskał w swojej klasie 66%Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0