Sony Cyber-shot DSC-HX1 - test

Sony Cyber-shot DSC-HX1 można zaliczyć do technologicznych gadżetów. Oferuje nowatorskie tryby ekspozycji pozwalające na rejestrowanie rozległych panoram i fotografowanie w słabych warunkach oświetleniowych. Patrząc na specyfikację można być pod wrażeniem. Przyjrzymy się czy faktycznie propozycja Sony jest aparatem wartym swojej ceny.
0
Marcin Falana
3 Kwiecień 2009
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

4. Fotografowanie

Szybkość działania
Sony Cyber-shot HX1 pozwala na wykonanie pierwszego zdjęcia po około 3 s od włączenia. Pod względem odtwarzania zdjęć aparat trzyma przyzwoite standardy. Przezumowanie od najszerszego kąta do najdłuższej ogniskowej zajmuje mu około 3 s.
HX1 łapie dłuższą czkawkę gdy chcemy przejść do menu ustawień i podczas zapisywania serii zdjęć.

Największy wpływ na szybkość fotografowania ma autofokus. W modelu HX1 działa szybko jak jest dużo światła, trochę gorzej w słabszym oświetleniu, co da się dość wyraźnie odczuć. Działanie autofokusa przyspiesza trochę funkcja ciągłego ustawiania ostrości. Po wciśnięciu migawkę HX1 tylko ją dostraja.

zakładka napędu

Jeżeli chodzi o zdjęcia seryjne to HX1 oferuje 3 tryby: Hi - 10 kl/ s, Mid. - 5 kl/s i Lo - 2 kl/s. Pod względem trzymania deklarowanych prędkości nie ma problemu, w najwyższej prędkości HX1 rejestruje 10 klatek w 1 s jednak potrzebuje kolejnych 15 s żeby je zapisać na karcie pamięci.

Pomiar ostrości
Sposób pomiaru ostrości wybieramy bezpośrednio przyciskiem FOCUS, który znajduje się na górnej ściance HX1. Do wyboru mamy: Multi AF - aparat automatycznie wybiera punkty ostrości korzystając z całej ramki, AF na centralnym obiekcie, AF na wybranej przez nas pozycji, AF na ustaloną odległość i przybliżoną.
sposoby wyboru pomiaru ostrości

Poza tym do dyspozycji mamy funkcję detekcji twarzy. Co ciekawe, w HX1 możemy ustawić priorytet dorosłego lub dziecka. Aparat ustawiając ostrość i ekspozycję dopasowuje ją w zależności na kogo ustawimy priorytet.
wykrywanie twarzy


Pomiar światła
Sposób pomiaru światła wybieramy w menu głównym aparatu. Jest to dość żmudna metoda, jednak mamy możliwość zaprogramowania przycisku C tak, żeby dawał nam szybki dostęp do pomiaru światła. Do wyboru mamy pomiar matrycowy, centralnie ważony i punktowy.
zakładka pomiaru światła w menu głównym

Podczas turystycznej wyprawy pomiar światła sprawował się bez zarzutów. Głównie korzystałem z pomiaru matrycowego, który bardzo przyzwoicie balansował między mocno oświetlonym niebem i ciemniejszymi partiami zdjęcia. Pomiar punktowy też radzi sobie nieźle dając naturalnie naświetloną skórę w różnych warunkach oświetleniowych.

Tryby ekspozycji
Sony HX1 wyposażono w standardowy zestaw trybów ekspozycji plus dwa tryby specjalne: Z ręki o zmierzchu i Rozległa panorama. Wyboru dokonujemy za pomocą tarczy trybów.

Do dyspozycji mamy tryby: P - autoprogram, S - preselekcja czasu migawki, A - preselekcja przysłony, M - manualny, Film, Scenerie, Panorama, Z ręki o zmierzchu, Redukcja drgań, tryb EASY, Inteligentny Auto. Po wybraniu trybu scenerie wyświetlają się ikonki trybów tematycznych.

tryby tematyczne

Przyjrzyjmy się bliżej trybom, które odróżniają HX1 od konkurencji. Pierwszym z nich jest Rozległa panorama. Zdjęcie wykonujemy po prostu przesuwając aparat po wciśnięciu migawki w kierunku, który wybierzemy w menu. Co ciekawe mamy możliwość wykonania panoramy zarówno w poziomie jak i w pionie. Aparat w tym czasie wykonuje serię zdjęć i składa je w rozległą panoramę. Co ważne podczas fotografowania w tym trybie mamy możliwość wprowadzenia korekty ekspozycji.
wybór kierunku panoramy

Rozległa panorama - to rewelacyjna funkcja, która pozwala na wykonanie świetnych panoram bez potrzeby składania ich w komputerze czy aparacie. Przyznam, że choćby dla tego trybu warto rozważyć zakup modelu HX1.

Drugim trybem, któremu warto poświęcić więcej uwagi jest Z ręki o zmierzchu. Po wciśnięciu migawki HX1 rejestruje serię zdjęć i składa je w jeden mniej zaszumiony obraz. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie otrzymać ostrzejsze i mniej zaszumione zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych.

Balans bieli
Automatyczny pomiar balansu bieli działa w Sony HX1 bardzo dobrze. Przy świetle jarzeniowym pomiar Auto dał wyniki prawie identyczne jak balans bieli ustawiony według wzorca bieli. Także w plenerze automatyczny balans bieli radzi sobie bardzo przyzwoicie.
porównanie fragmentu zdjęcia od góry WB Auto, WB Zdefiniowany według wzorca bieli


Filmowanie
Sony HX1 pozwala na nagrywanie filmów w jakości 1440x1080 z prędkością 30 kl/s. Podczas nagrywania możemy korzystać z zooma, który działa na tyle cicho, że aparat nie rejesrtuje dźwięków wydawanych przez obiektyw.

Filmy rejestrowane przez HX1 robią naprawdę dobre wrażenie, zachęcamy do ściągnięcia krótkiego ujęcia poniżej.Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q2 na ulicach Londynu - test autorski
Leica Q2 na ulicach Londynu - test autorski
Szybka i kompaktowa Leica Q to dziś jeden z ulubionych aparatów fotografów ulicznych. W drugiej generacji udoskonalono...
17
2
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Po pełnej klatce przyszła pora na APS-C. Nikon pozbywa się lustra z korpusów średniej półki, a nowy Z50 ma być odpowiednikiem linii D7000 z mniejszym i lżejszym...
11
0
Sony A6400 - test aparatu
Sony A6400 - test aparatu
Następca modelu A6300 ma być doskonałym aparatem dla wymagającego amatora i pierwszym wyborem vlogera. Ciągle jednak pod pewnymi względami ustępuje obecnemu od dwóch...
6
2
Powiązane artykuły