Canon Digital IXUS 980 IS - szybki test

Canon Digital IXUS 980 IS zaprezentowany został jesienią ubiegłego roku. To nadal najwyższy model tych bardzo eleganckich i charakteryzujących się kieszonkowymi wymiarami kompaktów. Zastępując model IXUS 960 IS, aparat kontynuuje długą i chlubną tradycje znakomitej serii IXUS. Tak jak poprzednicy, wyróżnia się wysoką jakością wykonania oraz świetną jakością rejestrowanych zdjęć. Model ten wnosi kilka rozwiązań technologicznych, które po raz pierwszy pojawiają się w serii IXUS jak np. manualne tryby ustawiania ekspozycji czy ciekawie zapowiadający się tryb Szybkie Zdjęcia.
7. Podsumowanie
Canon IXUS 980 IS to przede wszystkim gustowny, elegancki oraz zachwycający wyglądem aparat. Dzięki kieszonkowym wymiarom możemy go mieć często przy sobie - szczególnie w sytuacjach gdy posiadanie aparatu o dużych gabarytach nie wchodzi w grę. Przynależność do serii IXUS zapowiada także wysoki poziom wykonania oraz niezłą jakość wykonywanych fotografii. Warto przypomnieć, że to pierwszy kompakt serii posiadający namiastkę trybu manualnego oraz nowatorski tryb Szybkie zdjęcia.

W podsumowaniu należy przypomnieć o bardzo dobrej ergonomii użytkowania aparatu głównie dzięki zastosowanemu na tylnej ściance uniwersalnego pokrętła.

Słabą stroną testowanego IXUSa jest ciemny, pozbawiony "szerokiego spojrzenia" obiektyw oraz niezachwycające możliwości nagrywania sekwencji wideo. Trudno natomiast mówić, że wadą jest marnej jakości wizjer optyczny, ponieważ większość kompaktów konkurencji nie posiada takiego rozwiązania - można to więc traktować jako "bonus".

Poniżej przedstawiamy podstawowe plusy i minusy:

+ elegancki design
+ bardzo ostre, szczegółowe zdjęcia
+ dobre odwzorowanie kolorów
+ świetna ergonomia użytkowania
+ stabilizacja obrazu
+ tryb manualny oraz Szybkie zdjęcia

- przeciętnej jakości obiektyw
- wysokie szumy dla czułości powyżej ISO 800
- słabo rozwinięty tryb rejestrowania sekwencji wideo

Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0