Canon Digital IXUS 980 IS - szybki test

Canon Digital IXUS 980 IS zaprezentowany został jesienią ubiegłego roku. To nadal najwyższy model tych bardzo eleganckich i charakteryzujących się kieszonkowymi wymiarami kompaktów. Zastępując model IXUS 960 IS, aparat kontynuuje długą i chlubną tradycje znakomitej serii IXUS. Tak jak poprzednicy, wyróżnia się wysoką jakością wykonania oraz świetną jakością rejestrowanych zdjęć. Model ten wnosi kilka rozwiązań technologicznych, które po raz pierwszy pojawiają się w serii IXUS jak np. manualne tryby ustawiania ekspozycji czy ciekawie zapowiadający się tryb Szybkie Zdjęcia.
4. Menu i tryby odtwarzania

Menu funkcyjne
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie menu podręcznego, dostępnego pod klawiszem FUNC. SET, które pozawala na zmiany najczęściej używanych podczas fotografowania parametrów. W połączeniu ze wspomnianym wcześniej pokrętłem pozwala na szybką i intuicyjną obsługę aparatu. Dzięki niemu mamy dostęp do:
  • korekty ekspozycji,
  • balansu bieli,
  • ustawień kolorystycznych,
  • siły błysku,
  • pomiaru światła,
  • rozmiaru,
  • kompresji zdjęcia.

parametry jakie możemy zmieniać za pomocą menu funkcyjnego

Menu
Menu IXUS-a 980 IS podzielone na 3 zakładki jest przejrzyste i ma ładny wygląd wzorowany na menu w lustrzankach EOS. W menu mamy dostęp do opcji, które ze względu na rzadszą potrzebę dostępu do nich nie znalazły się w menu funkcyjnym jak na przykład tryb pracy stabilizacji obrazu czy napęd AF. W menu znajdziemy także ustawienia aparatu nie mające bezpośredniego wpływu na wygląd otrzymywanych fotografii np. jasność monitora LCD, ustawianie daty, strefy czasowej. Ostatnia zakładka poświęcona jest zmianie motywów, czyli wyglądu menu, powitania oraz dźwięków.Menu odtwarzania
Menu w trybie odtwarzania ma podobny charakter oraz wygląd do menu w trybie rejestracji. Również podzielone jest na zakładki a jego zawartość, jak można się domyślić dotyczy operacji na wykonanych materiałach (opcje dotyczące przeglądania i obróbki).Odtwarzanie zdjęć
Aby wejść do trybu odtwarzania zdjęć, musimy nacisnąć przycisk z symbolem trybu odtwarzania znajdujący się na tylnej ściance aparatu. To szybki, intuicyjny i charakterystyczny dla większości kompaktów sposób. IXUS 980 IS umożliwia podgląd jednego zdjęcia ze szczegółami (także histogramem) lub bez oraz wyświetlanie miniatur. Wybrana miniatura jest delikatnie powiększana, co sprawia, że możemy dokładniej ocenić jakość wykonanego zdjęcia. Możliwe jest wyświetlanie materiałów także w formie kalendarza. Jednak to co zwraca uwagę to szybkie przełączanie się między miniaturami przy użyciu pokrętła. Co do zalet tego rozwiązania nie mamy wątpliwości.

widok w formie kalendarza


Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0