Nikon D3X - test fotograficzny

Pod koniec zeszłego roku Nikon zaprezentował 24-megapikselową lustrzankę bazującą na Nikonie D3. Tradycyjnie dla konstrukcji Nikona w nazwie modelu z większą rozdzielczością pojawiała się literka "X". Zapraszamy do bliższej analizy zdjęć wykonanych flagowym modelem Nikona D3X.

3. Podsumowanie
Nikon D3X jest flagową propozycją japońskiego producenta, która łączy w sobie zarówno świetne osiągi jak i bardzo dobrą ergonomię. Pomimo to w ocenie końcowej D3X osiągnął 6 rzutem na taśmę. Pewnymi niedostatkami, które zaniżały ocenę okazały się: brak systemu czyszczenia matrycy, brak możliwości nagrywania filmów, czy brak detekcji twarzy. Są to cechy, które uwzględniamy w naszej ocenie jednak nie są one decydujące przy ocenie końcowej, jakby nie było aparatu fotograficznego.

Poza tymi minusami właściwie nie ma się do czego przyczepić. Nikon D3X oferuje bardzo dobre osiągi zarówno pod względem ilości szumu jak i reprodukcji szczegółów. Nie można też mieć zastrzeżeń do dynamiki i pojemności tonalnej nowej matrycy Nikona. Na plus należy też zaliczyć reprodukcję kolorów i działanie automatycznego balansu bieli. Pod względem ergonomii D3X korzysta ze sprawdzonych i bardzo dobrych rozwiązań z modelu D3. Inżynierowie Nikona wyszli z bardzo dobrego założenia, że nie ma co zmieniać czegoś co się sprawdza. Pionowy grip i włączanie trybu podglądu na żywo wymagałoby poprawki, jednak da się z tym żyć.

Reasumując Nikon D3X jest teraz jedną z najciekawszych propozycji na rynku fotograficznym. Jedynym "ale" jest jego cena, która przekracza 22 000 zł. Poważna cena za poważny produkt. Warto jednak zauważyć, że dużo tańszy Canon EOS 5D Mark II, który z oceną o 2% niższą nie osiągnął 6, choć był blisko, oferuje jakość obrazu na podobnym poziomie jednak brakuje mu wielu rozwiązań czysto profesjonalnych, które plasują oba aparaty w dwóch różnych klasach. Wybór jednego z nich zależy od zadań fotograficznych jakie wykonujemy.

+ wysokiej jakości materiały i wykonanie
+ bardzo dobra ergonomia
+ pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24,5 Mp
+ niski poziom szumu na wszystkich czułościach
+ reprodukcja szczegółów
+ reprodukcja kolorów
+ bardzo dobrej jakości wizjer
+ precyzyjny i szybki autofokus
+ monitor LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów
+ górny wyświetlacz LCD
+ podgląd na żywo
+ złącze HDMI
+ menu
+ bateria
+ uszczelnienie korpusu

- brak systemu czyszczenia matrycy
- płaski pionowy grip
- uruchamianie trybu podglądu na żywo

Nikon D3X uzyskał 79 %{EUROBOX1|503844]

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
6
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0