Nikon D3X - Jakość zdjęć

Pod koniec zeszłego roku Nikon zaprezentował 24-megapikselową lustrzankę bazującą na Nikonie D3. Tradycyjnie dla konstrukcji Nikona w nazwie modelu z większą rozdzielczością pojawiała się literka "X". Zapraszamy do bliższej analizy zdjęć wykonanych flagowym modelem Nikona D3X.

Autor: Marcin Falana

15 Styczeń 2009
Artykuł na: 6-9 minut
Spis treści

Szum

Poniżej prezentujemy fragmenty 1:1 zdjęć tablicy Gretaga. Zdjęcia zostały wykonane obiektywem Nikkor 24-70 mm f/2.8 na ogniskowej 50 mm bez redukcji szumu. Nikon D3X pomimo dwukrotnie większej ilości pikseli radzi sobie z szumem nie gorzej od swojego starszego brata modelu D3, czyli bardzo dobrze. Nawet nieskalibrowane czułości H1 i H2 po zastosowaniu odszumiania są w pełni użyteczne.

Zachęcamy do porównania zdjęć testowych z Sony A900, i Canonem EOS 5D Mark II

ISO L1
ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO H1
ISO H2

Warto przyjrzeć się jak w modelu D3X działa system redukcji szumu dla wysokich czułości ISO. Przedstawiamy porównanie odszumiania na ISO 1600, H1 i H2. Jak widać na przykładach poniżej najlepszym kompromisem między utratą szczegółów a redukcją szumu jest normalny poziom redukcji.

ISO 1600 od góry red. szumu dla wysokich ISO wyłączona, umiarkowana, normalna, zwiększona
ISO H1 od góry red. szumu dla wysokich ISO wyłączona, umiarkowana, normalna, zwiększona
ISO H2 od góry red. szumu dla wysokich ISO wyłączona, umiarkowana, normalna, zwiększona

Reprodukcja szczegółów

Jak widać na przykładach zdjęć 1:1 scenki z banknotem Nikon D3X bardzo dobrze radzi sobie z reprodukcją szczegółów przez cały zakres zdefiniowanych czułości ISO. ISO H1 i H2 wykazują już pewną utratę najdrobniejszych szczegółów spowodowaną szumem jednak jak na odpowiedniki ISO 3200 i ISO 6400 jest bardzo przyzwoicie.

ISO L1
ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO H1
ISO H2

Nikon w swoich lustrzankach ma dość niski zdefiniowany poziom wyostrzenia dlatego postanowiliśmy pokazać jak wygląda fragment naszej scenki na różnym poziomie wyostrzenia. Co ważne nawet najwyższy stopień wyostrzenia nie powoduje tworzenia się obwódek w kontrastowych miejscach zdjęć.

wyostrzenie 0, 3 (domyślne), 6, 9

Reprodukcja kolorów

W modelu D3X udało się Nikonowi osiągnąć wysycone żywe kolory bez ich przejaskrawiania. Zarówno czerwień jak i zieleń prezentują się bardzo dobrze, proporce składowych RGB każdego z kolorów zostały bardzo dobrze dobrane. Spostrzeżenia studyjne potwierdzają się w plenerze, zarówno czerwone elementy reklamy jaki i kolorystyka skóry prezentują się w przyjemny dla oka sposób.

Dynamika

Nikon D3X jak przystało na profesjonalną konstrukcje zapewnia bardzo przyzwoitą dynamikę przez cały zakres czułości ISO. Najlepsze rezultaty powyżej 10 EV uzyskuje na czułościach od ISO 100 do ISO 1600 (wykres poniżej).

Tonalność

Wykres tonalności pozwala nam określić jak Nikon D3X radzi sobie z reprodukcją przejść tonalnych, czyli kolorów o różnym stopniu nasycenia i jasności. Obraz cyfrowy charakteryzuje się tzw. głębią bitową, która określa liczbę barw możliwych do odwzorowania. Poniżej prezentujemy wykres opisujący tonalność z jaką D3X oddaje kolory na różnych czułościach ISO.

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
38
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)