Panasonic Lumix G1 - test

Panasonic Lumix G1 jest dość rewolucyjną konstrukcją na rynku fotograficznym. G1 ma być idealnym połączeniem najlepszych cech kompaktu - niewielka waga, rozmiary i łatwa obsługa z najlepszymi cechami lustrzanki - szybki autofokus i wysoka jakość zdjęć na którą składa się wymienna optyka i dość duża matryca. Zapraszamy do bliższego przyjrzenia się tej nowatorskiej konstrukcji.

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu

Menu
Menu Panasonica G1 zostało podzielone na pięć części. Po menu możemy się poruszać przy użyciu zarówno nawigatora jak i przedniego kółka nastaw. Generalnie menu nie sprawia większych kłopotów, chociaż kilka razy biegałem między menu własnym i menu konfiguracji w poszukiwaniu funkcji formatowania karty pamięci.
Panasonic G1 menu


Menu nagrywania
Ta część menu jest odpowiedzialna za najważniejsze ustawienia fotograficzne.
menu nagrywania


Menu własne
Menu własne pozwala na dostosowanie aparatu do własnych potrzeb. Dokładny spis funkcji jest widoczny na slajdzie poniżej.
menu własne


Menu konfiguracji
W tej części menu znajdziemy więcej parametrów, które dostosują G1 do naszego trybu pracy.
menu konfiguracji


Moje menu
W tej części menu wyświetlane jest pięć ostatnio zmienianych parametrów, dzięki temu mamy łatwy dostęp do często używanych funkcji.
moje menu - zestaw ostatnio używanych funkcji


Menu odtwarzania
Ostatnia część menu pozwala na zmiany funkcji związanych z odtwarzaniem zdjęć.
menu odtwarzania


Tryby odtwarzania
Zdjęcie możemy wyświetlić na ekranie na kilka sposobów.
  • zdjęcie bez żadnej dodatkowej informacji
  • zdjęcie z symbolem baterii
  • zdjęcie z informacją
  • miniaturka z informacją
  • miniaturka z histogramami


Poza tym za pomocą przedniego pokrętła możemy powiększać i zmniejszać zdjęcia. Podczas zmniejszania/powiększania w prawym dolnym rogu wyświetlany jest prostokąt symbolizujący zdjęcie z zaznaczonym powiększeniem. Po powiększonym zdjęciu poruszamy się za pomocą nawigatora. Do dyspozycji mamy także kalendarz, który pozwala w łatwy sposób odnaleźć zdjęcia zrobione konkretnego dnia.Podsumowanie
Menu Panasonica G1 trzyma przyzwoite standardy. Na plus można zaliczyć moje menu, które zapamiętuje ostatnio używane funkcje i kalendarz. Niewielkim minusem jest za mało jasne rozgraniczenie między menu własnym i menu konfiguracji.

+ moje menu
+ kalendarz

- podobne menu własne i menu konfiguracji

Komentarze
Polecane artykuły
Czy fotografia i zjawiska nadprzyrodzone to dobrana para? Odwiedziliśmy tegoroczny Fotofestiwal
3 Lip 2019
Z niektórymi miesiącami związane są nieodłącznie pewne wydarzenia. I tak czerwiec od razu kojarzy nam się z łódzkim Fotofestiwalem. Staramy się go odwiedzić co roku, choć na chwilę. Przyglądamy się tegorocznej edycji wydarzenia.
0
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0