Canon EOS 50D - Menu i tryby odtwarzania

EOS 50D to jedna z najnowszych propozycji firmy Canon. Jest to cyfrowa lustrzanka skierowana do zaawansowanych amatorów i początkujących zawodowców. Aparat został wyposażony w 15,1-megapikselowy sensor CMOS (format APS-C), który współpracuje z procesorem obrazu Digic IV. Dostępny zakres czułości od ISO 100 do ISO 12800 zaspokoi najbardziej wymagających. Do tego Canon 50D oferuje 3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 920 tys. punktów, więc praca w trybie podglądu na żywo powinna być przyjemnością.

Autor: Marcin Falana

10 Październik 2008
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Menu

Menu Canona 50D zostało podzielone na pięć części (różne kolory miniaturek) i dziewięć zakładek. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy przewijać niekończące się zakładki ponieważ na ekranie widoczne są wszystkie pozycje danej zakładki. Wpływa to na dużą przejrzystość menu Canona 50D.

Drugą cechą, która wpływa na ergonomię użytkowania menu jest możliwość poruszania się po nim za pomocą kółka nastaw i tylnej tarczy lub nawigatora. Górnym kółkiem nastaw zmieniamy zakładkę, a tylną tarczą pozycję z zakładki. Możemy się także poruszać po menu za pomocą nawigatora - małego joysticka umieszczonego na tylnej ściance korpusu. Takie rozwiązanie poruszania się po menu pozwala na szybkie wyszukiwanie potrzebnych w danej chwili pozycji oraz szybkie przejrzenie całej zawartości menu. Poniżej prezentujemy animowaną ilustrację przedstawiającą zawartość wszystkich zakładek.

menu Canona 50D

Menu fotografowania

Menu fotografowania oznaczone ikonką czerwonego aparatu składa się z dwóch zakładek. Ich zawartość ilustruje poniższa ilustracja.

menu fotografowania

Jeżeli druga zakładka składa się z ustawień rzeczywiście istotnych bezpośrednio przy fotografowaniu jak korekta ekspozycji, balans bieli czy bracketing balansu bieli, tak pierwsza zakładka poza jakością i redukcją czerwonych oczu oferuje funkcje, które spokojnie mogłyby się znaleźć w zakładce ustawień.

Funkcje, na które warto zwrócić uwagę, to jakość z możliwością zapisu małych Raw-ów, dostrajanie balansu bieli przedstawione graficznie na wykresie oraz styl obrazu, który jest także dostępny pod dedykowanym przyciskiem znajdującym się pod monitorem LCD. Gdy wejdziemy głębiej do zakładki styl obrazu to mamy możliwość zmiany ostrości, kontrastu, nasycenia i tonu koloru.

zakładka jakość
zakładka dostrajania balansu bieli
zakładka styl obrazu

Na większą uwagę zasługuje także funkcja retuszu kurzu, która pozwala na sprawdzenie, gdzie na matrycy znajdują się zanieczyszczenia, z którymi nie może sobie poradzić system czyszczenia, a potem na ich programowe usunięcie.

zakładka dane dla retuszu

Menu odtwarzania

Ta część menu składa się z dwóch zakładek i pozwala między innymi na włączenie ochrony obrazów, polecenia wydruku, wyświetlanie alarmu prześwietleń i punktu autofokusa. Poza tym możemy dostosować histogram (jasność/RGB) i ustawić pokaz slajdów.

menu odtwarzania

Menu ustawień aparatu

Jest to najbardziej rozbudowana pozycja menu Canona 50D - składa się aż z trzech zakładek. Z ciekawszych pozycji warto wymienić formatowanie karty pamięci, czyszczenie matrycy, nastawy funkcji Live View i sterowanie lampą błyskową.

menu ustawień aparatu

Menu funkcji indywidualnych {ITL|C.Fn]

Kolejną zakładką jest menu funkcji indywidualnych. Jest to charakterystyczne dla Canona menu, które pozwala na zmiany parametrów w czterech grupach: ekspozycja, obraz, autofokus/migawka, operowanie/inne.

Poniżej przedstawiamy pierwszą zakładkę ekspozycja.

ekspozycja

Następna grupa obraz składa się tylko z czterech funkcji jednak bardzo ważnych. Składają się na nią redukcja szumu dla długich czasów naświetlania, redukcja szumu wysokie ISO, priorytet jasnych partii obrazu i optymalizator jasności.

obraz

Kolejną grupą w menu funkcji indywidualnych jest autofokus/migawka. Znajdziemy tu ustawienia, które pozwolą nam dostosować do swoich potrzeb autofokus i migawkę.

autofokus/migawka

Ostatnią grupą menu funkcji indywidualnych jest operowanie/inne. Za pomocą zakładek tej części menu możemy między innymi zaprogramować przyciski SET i FUNC, czy wybrać rodzaj zastosowanej matówki.

operowanie/inne

Moje menu

Ostatnia zakładka moje menu pozwala na utworzenie własnego manu, w którym możemy umieścić najczęściej używane funkcje.

moje menu

Tryby odtwarzania

Wyświetlanie obrazów na ekranie może odbywać się na parę sposobów. Po pierwsze możemy wyświetlić zdjęcie bez żadnych dodatkowych informacji. Jedynie nad zdjęciem widoczne są parametry ekspozycji i nr pliku. Kolejny tryb pozwala na wyświetlenie na zdjęciu informacji o liczbie wykonanych zdjęć oraz jakości zapisu. Trybowi wyświetlania histogramu towarzyszy miniatura zdjęcia oraz pełny zestaw informacji o zdjęciu. Następny

tryb wyświetlania ma ograniczoną informację za to widoczny jest histogram RGB. Oczywiście mamy też możliwość wyświetlenia pokazu slajdów i włączenia alarmu prześwietleń, który migając na czarno informuje nas o prześwietlonych obszarach zdjęcia.

Możliwa jest także prezentacja czterech lub dziewięciu miniaturek. Natomiast podczas korzystania z powiększenia zdjęcia w prawym dolnym rogu wyświetlany jest prostokąt symbolizujący obszar fotografii z zaznaczonym powiększonym obszarem. Po powiększonym obrazie poruszamy się za pomocą nawigatora (joysticka).

Podsumowanie działu

Menu EOS-a 50D to jego mocna strona. Po kilku dniach pracy z EOS-em 50D nie miałem żadnych problemów ze znalezieniem interesujących mnie parametrów. Podział na zakładki wyświetlane w całości na jednej stronie poprawia komfort pracy i szybkie wyszukiwanie odpowiednich pozycji. Na plus zasługuje także podział menu funkcji indywidualnych na kilka przejrzystych grup. Także zakładka Moje menu pozwalająca na zgrupowanie własnych pozycji menu jest rozwiązaniem bardzo przydatnym.

+ czytelny podział na zakładki

+ zakładka Moje Menu

+ dobre tłumaczenie na język polski

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)