Ergonomia i funkcje przycisków

Olympus E-420 to najmniejsza i najlżejsza cyfrowa lustrzanka na rynku. W połączeniu z nowym obiektywem Zuiko Digital 25 mm f/2.8 Pancake tworzy unikalny zestaw o naprawdę kompaktowych wymiarach. Olympus nawiązuje w ten sposób do znakomitej serii lustrzanek klasycznych OM. Jeżeli dodamy do tego Live View czyli cyfrowy podgląd na żywo z ustawianiem ostrości na 2,7-calowym ekranie LCD, za pomocą detekcji kontrastu - to otrzymamy ciekawe połączenie lustrzanki z kompaktem.

Autor: Marcin Falana

19 Kwiecień 2008
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenie

Olympus E-420 robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Z obiektywem 25 mm Pancake wygląda jak cacko. Producent nawiązuje tym samym do tradycji manualnych lustrzanek serii OM.

Olympus OM i Olympus E-420

Body wykonane z plastiku wzmacnianego szkłem ma przyjemną fakturę. Dzięki czemu mamy wrażenie trzymania markowego produktu. Grip został pokryty gumą dzięki czemu aparat trzyma się pewnie nawet spoconą dłonią. Grip to może za dużo powiedziane, ponieważ E-420 ma tylko małą wypustkę na palec środkowy i serdeczny. Nie przeszkadza to, gdy używamy lekkich, kitowych obiektywów, jednak z jakimś cięższym szkłem ręka szybko się męczy. Dzięki chromowanym wstawkom lepiej, niż w modelu E-410, prezentuje się kółko nastawień i tarcza trybów. E-420 jest dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Wszystko jest dobrze spasowane. Przyciski działają z wyczuwalnym skokiem, więc łatwo rozpoznać moment ich wciśnięcia.

Olympus E-420
Olympus E-420
Olympus E-420
Olympus E-420
Olympus E-420
Olympus E-420
Olympus E-420
Olympus E-420
Olympus E-420
Olympus E-420
Olympus E-420

Rozmieszczenie najważniejszych elementów

Zorientowanie się w rozmieszczeniu wszystkich istotnych elementów trwa dosłownie chwilę. Wszystkie przyciski znajdują się pod palcami i łatwo na nie trafić. Świetnie sprawuje się tarcza zmiany czasu/przesłony i korekty ekspozycji.

tarcza zmiany czasu/przysłony lub korekty ekspozycji

Dzięki temu, że tarcza lekko wystaje przesuwamy ją kciukiem bez najmniejszego wysiłku. Do tego możemy nią kręcić bez odrywania palca, ponieważ tarcza nie została ukryta w korpusie i mamy do niej dostęp od góry. Dużo bardziej przypadło mi do gustu takie rozwiązanie, gdy tarczę obsługuje się kciukiem, a przycisk zmieniający funkcje tarczy palcem wskazującym. Dzięki temu nawet podczas fotografowania lewym okiem mamy bardzo duży komfort działania, a przecież E-420 to najmniejsza lustrzanka na rynku.

Po drugiej stronie lampy błyskowej znalazły się dwa przyciski. Jeden uruchamia lampę błyskową, drugi przycisk o umownej nazwie Napęd możemy samemu zdefiniować.

przycisk lampy błyskowej i Napędu

Z lewej strony wyświetlacza znalazły się przyciski: odtwarzania zdjęć, kasowania, MENU, oraz INFO

Olympus E-420

E-420, jak przystało na najmniejszą lustrzankę, waży zaledwie 380 g. Jednak nie odnosi się wrażenia zbytniej lekkości korpusu, dobranie wagi do rozmiarów wypadło bardzo dobrze.

Funkcje przycisków

E-420 wyposażono w dwa przyciski które możemy samodzielnie zdefiniować. W menu głównym w drugiej zakładce ustawień aparatu pod hasłem SPUST/POKRĘTŁO mamy możliwość zaprogramowania ich funkcji. Pierwszy z nich znajduje się na górze korpusu z lewej strony. Domyślnie jest on odpowiedzialny za tryby napędu.

definiowalny przycisk

Możliwości zaprogramowania przycisku Napęd:

  • napęd
  • obszar AF
  • tryb AF
  • balans bieli
  • pomiar światła
  • ISO
mośliwości zdefiniowania przycisku Napęd

Do tych funkcji trzeba jeszcze dodać możliwość kopiowania plików z jednej karty na drugą, ponieważ E-420 obsługuje karty CF i xD.

Drugi definiowalny przycisk to prawy przycisk nawigatora Fn.

definiowalny przycisk

Możliwości zaprogramowania przycisku Fn:

  • wyłączony
  • jednodotykowy balans bieli
  • podgląd głębi ostrości na LCD
  • zdjęcie testowe bez zapisu
  • włączanie/wyłączanie detekcji twarzy
  • podgląd głębi ostrości

Olympus na szczęście nie poszedł w ślady innych producentów i wyposażył swoją najmniejszą lustrzankę w podgląd głębi ostrości.

możliwości zaprogramowania przycisku Fn

Kolejnym przyciskiem, który ułatwia nam prace z E-420, jest przycisk OK. Po jego wciśnięciu mamy dostęp do menu funkcyjnego, o którym będę pisał w części testu dotyczącej menu. W skrócie menu funkcyjne, zapewnia nam łatwy dostęp do większości funkcji potrzebnych nam podczas fotografowania.

menu funkcyjne w trybie podglądu na żywo
menu funkcyjne

Podsumowanie działu

Znakomita jakość materiałów, z których wykonano obudowę E-420, powoduje, że odnosi się wrażenie korzystania z markowego produktu. Sprzyja temu bardzo dobry rozkład przycisków i pokręteł. Jednak niewygodny, choć stylowy grip psuje dobre wrażenie.

+ wysokiej jakości materiały, z których wykonano obudowę

+ ergonomiczne rozłożenie przycisków i pokręteł

+ wygodne kółko nastaw

- niewystarczająca wielkość gripa

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
23
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły