Test Fujifilm FinePix S602 Zoom

W przeddzień Targów Photokina prezentujemy obszerny test aparatu FujiFilm FinePix S602 Zoom, który można zaliczyć do grupy mocno zaawansowanych konstrukcji amatorskich. W naszej 10-punktowej skali zdobył aż 9 punktów co postaramy się udowodnić pokazując wszelkie wady i zalety.

5. MENU I TRYBY WYŚWIETLANIA

Menu rejestracji aktywowane jest przyciskiem MENU/OK, którym także potwierdzamy zmienione ustawienia. Nawigowanie 4-kierunkowym nawigatorem jest wygodne, widzimy każdą z opcji na rozwijanym podmenu głównych zakładek ulokowanych na poziomym pasku. Jeśli chcemy wyjść poziom wyżej wciskamy przycisk BACK nie dokonując zmian.

Widoczne poniżej menu dotyczy trybów P, A, S, M natomiast w trybie pełnej automatyki i programów tematycznych ograniczone jest do podstawowych ustawień.

Menu Set-up uruchamia się automatycznie w momencie ustawienia pozycji SET na głównym pokrętle trybu ekspozycji. Wybieramy tu ważne ustawienia jak rozdzielczość, jakość czy tryb odtwarzania; niemniej szybki dostęp zarówno z poziomu menu jak i skrótem SHIFT wyklucza dłuższe przerwy w pracy.

Menu w trybie rejestracji • Lampa zewnętrzna - aktywacja / dezakt. stopki lampy zewn.
 • Korekta błysku - wzmocnienie / osłabienie błysku lampy wbudowanej o +/- 0.3, 0.6EV
 • Wielokrotna ekspozycja
 • Ostrość - wyostrzanie, zmiękczanie
 • Autobracketing - niedoświetlenie i prześwietlenie na trzech kolejnych zdjęciach o +/- 1/3, 2/3, 1.0EV
 • Samowyzwalacz - opóźnienie migawki 2 lub 10 sekund
 • Notka dźwiękowa (tylko tryb Auto i sceny) - do 30 sek. bezpośrednio po rejestracji
 • ISO - dobór ekwiwalentu czułości: ISO 160, 200, 400, 800, 1600 (dwie ostatnie powodują automatyczną zmianę rozdzielczości na 1280 x 960)
 • Balans bieli - Auto, Custom 1, Custom 2 (dobór według wzorca), Dzienne, Cień, Jarzeniowe jasne, Jarzeniowe ciepłe, Jarzeniowe zimne, Żarowe
 • Pomiar światła - uśredniony, punktowy, wielosegmentowy (64 segm.)


Menu trybu odtwarzania
 • Kasowanie - usuwanie ostatniej klatki lub wszystkich zdjęć oraz formatowanie karty
 • DPOF - datowanie zdjęć
 • Notka dźwiękowa - 30 sek. do aktualnie wyświetlanego pliku


Menu w trybie Set-Up (ustawienia aparatu) • Rozdzielczość - dobór rozdzielczości i poziomu kompresji zdjęć [LST
;Rozdzielczość (film)
 • VGA 640 x 480
 • QVGA 320 x 240
;Odtwarzanie (zdjęcia) - wyłączone, włączony krótki podgląd bezp. po rejestracji ("Post view"), włączony podgląd z żądaniem potwierdzenia przed zapisem pliku w pamięci ("Preview");Tryb AF - centralny (AF) lub obszarowy z możliwością wyboru dowolnego aktywnego pola AF na matówce (AF Area);Adapter - możliwość powiększenia optyki (aparat ogranicza dostępną ogniskową);Automatyczne wyłączanie aparatu - nieaktywne, 2 lub 5 min.;Tryb USB - transfer danych w trybie aparatu lub kamery;Dźwięk - głośnik wyłączony, głośny, cichy;Priorytetowy nośnik pamięci - Compact Flash / SmartMedia;Data/Godzina - ustawienie w pamięci aparatu;Kasowanie - czyszczenie wybranych ustawień aparatu (powrót do fabrycznych);Język - angielski, francuski, niemiecki]

Wyświetlanie w trybie rejestracji

Monitor LCD wyświetla na bieżąco większość informacji o parametrach pracy. W trybie rejestracji są to:

- na górnym pasku (od lewej): tryb lampy błyskowej, makro, samowyzwalacz, typ napędu, rodzaj pomiaru ostrości, czułość, rozdzielczość, jakość, numer klatki.
- pod górnym paskiem z lewej strony: skala obrazująca zbliżenie z punktem oznaczającym początek kadrowania cyfrowego.
- na środku: ramka AF z centralnym polem AF
- na dolnym pasku: tryb ekspozycji, czas migawki, blokada ekspozycji, przysłona, skala pomiaru ekspozycji, a nad nią datownik oraz ostrość
- przy prawym boku:(od góry): stan baterii, ostrzeżenie pomiaru ostrości, ostrzeżenie o możliwości poruszenia aparatem, priorytetowy nośnik pamięci, adapter.
- siatka kadrująca

Wszystkie ustawienia symbolizowane są przez łatwo rozpoznawalne ikonki, a ich szary kolor i czarna otoczka widoczne są dobrze zarówno na jasnym jak i ciemnym tle. Ważniejsze, jak choćby tryb ekspozycji w lewym dolnym rogu, pokazywane są symbolami kolorowymi.

Za tryb wyświetlania odpowiada przycisk DISP, którego kolejne pozycje to:
- monitor wyłączony
- podgląd "żywy" z informacją o parametrach zdjęciowych
- podgląd z informacją i nałożoną niebieską siatką kadrującą
- czysty obraz bez informacji.

Bardzo praktycznym dodatkiem jest możliwość podejrzenia ostrości (Focus Check) czyli powiększenie cyfrowe centralnej partii obrazu. W trybie punktowego pomiaru ostrości z wyborem pola, na wyświetlaczu widzimy krzyżyk, który z pomocą nawigatora przesuwamy na dowolne miejsce w kadrze. Do wyboru mamy aż 49 pól pomiarowych (7 x 7).

Dodatkową listą jest podgląd skrótów otwierany po przytrzymaniu przycisku SHIFT.


Z jego poziomu możemy szybko zmienić następujące parametry (w nawiasach kombinacje skrótowe):
 • Rozdzielczość (skrót przez przycisk OK)
 • Czułość (przycisk napędu + pokrętło nastawcze)
 • Pomiar światła (przycisk korekty + pokrętło nastawcze)
 • Balans bieli (lampa + pokrętło nastawcze)
 • Samowyzwalacz (przycisk blokady ekspozycji)
 • Jasność LCD (przycisk DISP)


Wyświetlanie w trybie odtwarzania

Przechodząc do trybu odtwarzania na ekranie pojawi się ostatnie zarejestrowane zdjęcie uzupełnione o datę oraz numer pliku. Kolejne zdjęcia przeglądamy 4-kierunkowym nawigatorem (lewo - prawo).

Pełną informację o zdjęciu otwiera przycisk INFO. W małym okienku widzimy zdjęcie natomiast z boku: rozdzielczość zdjęcia. jakość, czas naświetlenia, przysłona, czułość, tryb lampy oraz histogram rozkładu światła. Bardzo miło, że w tym trybie możemy przeglądać kolejne obrazy bez konieczności każdorazowego wywoływania pełnej informacji (kolejne zdjęcia pojawiają się w małym okienku, parametry zmieniają się).

Jeśli w trybie odtwarzania zbliżymy obraz, na monitorze pojawi się skala zbliżenia, strzałki pokazujące możliwość nawigowania po powiększonym zdjęciu oraz napis OK TRIMING oznaczający możliwość wycięcia i zarejestrowania w innym formacie podkadrowanego fragmentu obrazu. Możliwe jest to tylko do pewnego momentu, przy większych zbliżeniach (maksymalnie 18x (!)) wycinanie fragmentu zarejestrowanego pliku nie jest dostępne.

Poza pojedynczym zdjęciem możemy podglądać jednocześnie 9 miniaturek (3 x 3) i nawigować między nimi wybierając interesujący nas obraz do pełnego podglądu. Dostępne jest też szybkie przewijanie paska obrazującego kolejne pliki.

Ocena menu i trybów wyświetlania obrazu


Komentarze
Polecane artykuły
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
6
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0