Test lustrzanki Nikon D80 - część 1

Jako jedni z pierwszych na świecie mamy przyjemność opublikować test najnowszej lustrzanki cyfrowej Nikon D80. Jest to w prostej linii następca cieszącego się niezwykłym powodzeniem modelu D70/D70s. Już na pierwszy rzut oka widać, że konstruktorzy wsłuchali się w prośby klientów i wprowadzili kilka oczekiwanych zmian. Czy to uczyni z D80 idealną lustrzankę klasy średniej? Postaramy się sprawdzić to w pierwszej części naszego testu.
0
Michał Sułkiewicz
9 Sierpień 2006
Artykuł na: 49-60 minut
Menu i tryby odtwarzania

Menu aparatu

Nikon D80 jest drugą po Sony A100 lustrzanką, którą wyposażono w menu w języku polskim. To z pewnością ułatwi korzystanie z aparatu osobom gorzej posługującymi się językami obcymi. Dodatkowo wszystkie opcje menu zaopatrzone zostały w podręczny system pomocy. Wystarczy zaznaczyć pozycję menu, a następnie wcisnąć przycisk znaku zapytania na korpusie obiektywu. Na ekranie wyświetla się wtedy krótka notka wyjaśniająca działanie wybranej opcji. Rewelacyjne rozwiązanie.

Menu D80 przypomina typowe menu, z jakim spotykamy się od jakiegoś czasu w lustrzankach Nikona. Po prawej stronie znajdziemy zakładki działów, z których rozwijają się poszczególne funkcje. Całe menu obsługuje się wybierakiem, a opcje można zatwierdzać zarówno przyciskiem OK, jak i wciskając wybierak dalej w prawo. To wygodny, szybki i sprawdzony sposób. O tym, że dana pozycja menu ma głębszy poziom, informuje nas strzałka znajdująca się po prawej stronie. Od strony graficznej układ menu i użyte kolory są takie same jak w D200. Natomiast w porównaniu z D70/D70s, menu w D80 jest jak niebo i ziemia. Oglądając ekran D70 mamy wrażenie jakbyśmy cofnęli się do ery pierwszych cyfrówek. Grafika i sposób prezentacji opcji w D80 jest o wiele przyjemniejszy i bardziej przejrzysty.

porównanie menu, od góry: D70, D200, D80


Całe szczęście w tej klasie sprzętu nie jest potrzebna aż tak duża ilość opcji jak w bardziej zaawansowanym D200. Dlatego też w menu D80 nie zgubimy się tak łatwo jak w D200. Mimo to, w trosce o początkujących użytkowników mamy do wyboru trzy tryby menu:
 • Podstawowe - tylko najważniejsze opcje
 • Pełne - wszystkie dostępne opcje
 • Moje menu - samodzielnie wybrane opcje z każdej z zakładek
Poniżej prezentujemy zawartość poszczególnych działów menu. Mniej jasne pozycje menu wyjaśniliśmy po myślniku.


Menu odtwarzania:
 • Usuwanie zdjęć: Usuń wybrane / Usuń wszystkie - kasowanie zdjęć, wybranych lub wszystkich, przy wybieraniu zdjęć do kasowania można powiększyć wybrane zdjęcie
 • Folder odtwarzania: Bieżący / Wszystkie - wybór foldera na karcie, z którego odtwarzane są zdjęcia
 • Obrót zdjęć pionowych - obracanie zdjęć podczas odtwarzania (niezależne od obracania zdjęć podczas zrzucania do komputera, pozwala wykorzystać pełną powierzchnię ekranu)
 • Pokaz slajdów - ustawienia pokazu slajdów, wybór czasu i muzyki
 • Ukryj zdjęcie - zaznaczanie zdjęć, które nie mają się wyświetlać
 • Ustawienia wydruku - wybór zdjęć do wydruku.Menu fotografowania:
 • Optymalizacja zdjęcia: [LST
;Jakość zdjęć: RAW, JPEG fine, JPEG normal, JPEG basic, RAW+JPEG;Wielkość zdjęcia: L, M, S;Balans bieli;Czułość ISO;Redukcja szumów - długie naświetlanie;Redukcja szumów - wysoka czułość;Wielokrotna ekspozycja]


Menu Ustawień osobistych:
 • Resetowanie
 • Sygnał dźwiękowy
 • Tryb wyboru pola AF: [LST
;Środkowe pole AF: Normalne, Szerokie;Wspomaganie AF - włączanie lampki wspomagającej autofokus;Bez karty pamięci? - opcja pozwalająca na wyzwolenie migawki nawet gdy nie ma karty pamięci;Podgląd zdjęć - podgląd zdjęć po wykonaniu;Automatyczna czułość ISO;Linie kadrowania - wyłącza siatkę kadrowania na matówce aparatu;Wizjer ostrzega - opcja decydująca o wyświetlaniu na matówce ikonek ostrzegających o kończącej się baterii i o braku karty pamięci;Krok EV;Kompensacja ekspozycji;Pole pomiaru centralnego: 6 mm, 8 mm, 10 mm;Typ bracketingu:
 • Ekspozycja i błysk
 • Tylko ekspozycja
 • Tylko błysk
 • Bracketing balansu bieli
;Kolej bracketingu;Pokrętła sterowania - zamienia kolejność kółek szybkich nastaw;Przycisk FUNC - definiuje działanie przycisku funkcyjnego (opisane wyżej);Podświetlenie - włącza automatyczne podświetlenie pomocniczego ekranu LCD;Przycisk AE-L/AF-L;Blokada AE;Zmiana pól ostrości - określenie sposobu wyboru pól ostrości;Podświetlenie pola AF;Wbudowana lampa - opcje pracy wbudowanej lampy (patrz wcześniejszy opis lampy);Ostrzeżenie o lampie;Otwarcie migawki dla błysku - określa wartość standardowego czasu otwarcia migawki dla błysku;Tryb Auto FP - synchronizacja lampy z czasami migawki krótszymi niż 1/60 s;Błysk modelujący;Wyłączenie monitora;Samowyzwalacz;Oczekiwanie na zdalne sterowanie;Opóźniona ekpozycja - gdy wybrane, migawka wyzwalana jest w 0,4 s po podniesieniu lustra;Baterie w MB-D80 - wybór rodzaju baterii w battery packu]


Menu Ustawienia:
 • Menu ustawień osobistych: Podstawowe, Pełne, Moje menu
 • Formatowanie karty
 • Czas na świecie
 • Jasność monitora LCD
 • Tryb wideo
 • Język
 • USB
 • Komentarz do zdjęcia - możliwość wprowadzenia komentarza do zdjęcia (do 36 znaków)
 • Foldery
 • Numeracja kolejnych plików
 • Uniesienie lustra
 • Wzorzec usuwania skaz - zapisuje wzorzec zanieczyszczeń fitra dolnoprzepustowego matrycy, który następnie jest wykorzystywany przez program Capture NX do oczyszczania plików RAW
 • Informacje o baterii
 • Wersja oprogramowania
 • Automatyczne obracanie zdjęćMenu Retusz to nowe menu w lustrzankach Nikona. Opcje w nim wykorzystane (np. D-lighting) pochodzą częściowo z aparatów kompaktowych firmy. Menu pracuje na zdjęciach już zapisanych na karcie, a po wykonaniu operacji zapisuje dodatkowy, zmodyfikowany plik zachowując nietknięty oryginał. Ze względu, na fakt, że nie możemy pokazać na razie zdjęć z testowanego D80, dokładne działanie tego menu przedstawimy w drugiej części tego testu - przeprowadzonego już na finalnym egzemplarzu aparatu. Tymczasem przedstawimy tylko zawartość menu Retusz:
 • D-lighting - ciekawa funkcja poprawiająca dynamikę odcieni na zdjęciach np. wykonanych pod słońce
 • Redukcja efektu czerwonych oczu
 • Przycinanie
 • Monochromatyczne
 • Efekty filtrów
 • Miniatura
 • Nakładanie zdjęć
Jak widać powyżej, menu D80 jest bardzo rozbudowane i pozwala na kontrolę praktycznie nad wszystkimi aspektami działania aparatu. Jeszcze raz na pochwałę zasługuje system pomocy, dzięki któremu osoby nie lubiące zaglądać do instrukcji mają szansę sprawdzić działanie danej funkcji menu. Wyróżnia się też dobra jakość tłumaczenia menu na polski - terminy są jednoznaczne, zgadzają się z nomenklaturą fotograficzną i mimo konieczności zastosowania skrótów czytelne.

Szybkość pracy z menu D80 zwiększa fakt, że po przyciśnięciu przycisku Menu powracamy do ostatnio używanej opcji. W D80 nie ma podmenu, w którym możemy znaleźć ostatnio zmieniane parametry (jak ma to miejsce w D200), ale w przypadku skromniejszego zestawu opcji menu w D80 to nie jest wadą.

Przeglądanie i odtwarzanie zdjęć

Jak już pisaliśmy wcześniej, Nikon zmienił system sterowania powiększaniem przeglądanych zdjęć. Teraz do powiększenia zdjęcia wystarczy kilka razy przycisnąć przycisk lupa +. W tym momencie na w prawym, dolnym rogu ekranu pokazuje się miniaturowy pogląd całości zdjęcia z zaznaczeniem fragmentu, który oglądamy w powiększeniu. Po paru sekundach znika i możemy bez problemu analizować zdjęcie wykorzystując całą powierzchnię ekranu.


W trybie podglądu zdjęć używając wybieraka możemy przeglądać informacje o parametrach zapisu zdjęcia. Niestety osoby patrzące przez wizjer lewym okiem mogą przypadkowo przełączać tą funkcję nosem podczas szybkigo podglądu po wykonaniu zdjęcia. Wybieraka nie da się wyłączyć w tym trybie. Ta wada była już w D200 i niestety nie została poprawiona.


Wśród trybów wyświetlania oprócz standardowych informacji o zdjęciu, jak parametry ekspozycji czy nazwa zdjęcia, możemy także wyświetlić histogram RGB oraz wyróżnić prześwietlone fragmenty zdjęcia.

Nowością w D80 jest możliwość dodawania efektów do już wykonanych zdjęć. Możliwe opcje opisaliśmy powyżej, przedstawiając menu aparatu. Zdjęcia edytuje się w trybie podglądu i jest to bardzo intuicyjne. Wybieramy określony efekt, a następnie możemy wybierakiem określić jego intensywność. Po zatwierdzeniu nowa wersja zdjęcia zapisywana jest na karcie i oznaczana specjalną ikonką.Trzeba jeszcze raz podkreślić, że przeglądanie i powiększanie zdjęć odbywa się bardzo szybko, a wszystkie operacje aparat wykonuje momentalnie po zatwierdzeniu opcji lub wciśnięciu przycisku.

Podsumowanie
Nikon unowocześnił i wygładził układ menu w porównaniu z D70s. Mimo bogactwa funkcji wśród zakładek można się poruszać dosyć swobodnie. Możliwość stworzenia własnego układu menu z pewnością pomoże osobom początkującym lub wykorzystującym tylko ułamek możliwości aparatu.

+ język polski w menu
+ duże możliwości kształtowania pracy aparatu
+ tryb uproszczony i możliwość samodzielnego wyboru opcji w menu
+ niezwykle szybkie wyświetlanie zdjęć
+ bogate i intuicyjne tryby edycji zdjęć
+ możliwość edycji zdjęć bez zmiany oryginału

- brak możliwości wyłączenia wybieraka w trybie odtwarzania


Na tym musimy niestety zakończyć pierwszą odsłonę testu Nikona D80. Po otrzymaniu egzemplarza handlowego przedstawimy szybkość pracy i jakość zdjęć nowego Nikona. Tymczasem od strony budowy i obsługi, musimy przyznać, że w nowym modelu ciężko doszukać się jakiś wad.

Następna

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A6400 - test aparatu
Sony A6400 - test aparatu
Następca modelu A6300 ma być doskonałym aparatem dla wymagającego amatora i pierwszym wyborem vlogera. Ciągle jednak pod pewnymi względami ustępuje obecnemu od dwóch...
6
0
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Najnowszy Canon EOS M6 Mark II, to obok modelu 90D jedyny na rynku aparat z matrycą APS-C o rozdzielczości 32 Mp. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
8
0
Canon EOS 90D - zdjęcia przykładowe
Canon EOS 90D - zdjęcia przykładowe
Najnowsza lustrzanka Canona, jako pierwsza w segmencie APS-C oferuje matrycę o rozdzielczości 32 Mp. Jak nowy sensor radzi sobie w praktyce? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
10
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)