Olympus mju: 700 - test

Firma Olympus przyzwyczaiła nas do wysokiej jakości swoich produktów z serii mju. Cechuje je także bardzo ciekawe wzornictwo, czego najlepszym przykładem może być mju-mini, prawie kosmiczny kompakt. Wprawdzie nowy mju-700 nie ma tak śmiałego wyglądu, jednak jakościowo niczym nie ustępuje swoim starszym kolegom z teamu Olympusa. Zapraszamy do lektury testu.
0
Paweł Ryczkowski
19 Maj 2006
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści
4. Menu

W sposób przejrzysty jest rozwiązane menu aparatu. Każda funkcja wybierana kółkiem nastawczym ma swoje własne menu. Powoduje to, że mamy dostęp jedynie do informacji potrzebnych w danej chwili i nie gubimy się w ich nadmiarze. W funkcji fotografowania (symbol aparatu na pokrętle) dostępne jest podmenu ustawień aparatu, ustawień, jakości zdjęć i kasowania wykonanych zdjęć.

Menu ustawień aparatu


Menu wyboru trybu fotografowania i parametrów

Warto dodać, że menu ustawień aparatu dostępne jest też przez przycisk OK/FUNC. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż bardzo szybko można wybrać program fotografowania (w pełni automatyczny lub program, w którym można wybrać samemu ustawienia aparatu), balans bieli, czułość, zdjęcia pojedyncze lub seryjne i sposób pomiaru światła - matrycowy lub punktowy. W czasie wykonywania zdjęć testowych często z tej funkcji korzystaliśmy i okazała się ona bardzo wygodna. W menu ustawień można wybrać dodatkowe funkcje aparatu. Nie ma z nimi żadnych problemów i można je obsługiwać intuicyjnie. Tak samo wygląda sytuacja z podmenu kasowania i jakości uzyskiwanych obrazów. Jednak trochę mylące może być przedstawienie symbolu SCN (wybór tematycznych trybów fotografowania), które w ustawieniu pokrętła na aparacik jest nieaktywne. Można z niego skorzystać dopiero po przełączeniu aparatu na tryb fotografowania przy użyciu trybów tematycznych. Wtedy w sposób bardzo czytelny i dodatkowo opisany krótkimi instrukcjami mamy dostęp do 23 różnych programów. Ciekawostką jest to, że do dyspozycji są trzy programy do fotografii podwodnej, jednak należy ich używać tylko z odpowiednią obudową wodoszczelną.

Menu wyboru tematycznych trybów fotografowania


Funkcje dostępne przy pomocy przycisku krzyżowego

W pozostałych funkcjach menu jest równie przejrzyste i wygodne w użyciu. Warto dodać, że korekcja ekspozycji, ustawienia lampy błyskowej, samowyzwalacza i makro są dostępne przez naciśnięcie jednego z ramion przycisku krzyżowego. Usprawnia to pracę aparatu.

Funkcje dostępne w menu podglądu zdjęć


Rodzaje ramek

Duży wybór funkcji dostępny jest w trybie podglądu zdjęć. Począwszy od edycji zdjęć, poprzez tworzenie kalendarzy z wybranymi ujęciami, a skończywszy na prezentacji slajdów i drukowaniu bezpośrednio z aparatu. Podczas edycji zdjęć do dyspozycji mamy następujące możliwości: kadrowanie, redukcję czerwonych oczu, zdjęcia czarno-białe i sepię, dodawanie ramek (13 wzorów), napisów, tworzenie kalendarza, ustawianie jasności zdjęć i ich nasycenia. Po poprawkach dokonanych na zdjęciach tworzona jest kopia zdjęcia, a oryginał pozostaje zachowany. Bardzo sprawnie działa funkcja redukcji czerwonych oczu. Nawet na zdjęciach wykonanych z bardzo małej odległości (na przykład autoportrety) nie występują irytujące czerwienie w źrenicach.


Możliwość przeglądania zdjęć bez wysuwania obiektywu jest bardzo praktyczna. Po pierwsze oszczędza baterię, a po drugie zmniejsza ryzyko zabrudzenia obiektywu.
Testowany przez nas egzemplarz na liście dostępnych języków, którymi może porozumiewać się aparat, nie miał języka polskiego. Szkoda. Jednak istnieje możliwość dokonania upgrade'u. Należy pobrać odpowiednie oprogramowanie z Internetu i zainstalować je w aparacie.

Menu ustawień


Informacje wyświetlane na monitorze
Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Najnowszy Canon EOS M6 Mark II, to obok modelu 90D jedyny na rynku aparat z matrycą APS-C o rozdzielczości 32 Mp. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
8
0
Canon EOS 90D - zdjęcia przykładowe
Canon EOS 90D - zdjęcia przykładowe
Najnowsza lustrzanka Canona, jako pierwsza w segmencie APS-C oferuje matrycę o rozdzielczości 32 Mp. Jak nowy sensor radzi sobie w praktyce? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
10
0
Sony A6600 + Sony E 16-55 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe
Sony A6600 + Sony E 16-55 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe
Wczoraj Sony zaprezentowało nowe korpusy i obiektywy z segmentu APS-C. Sprawdziliśmy, jak radzą sobie w praktyce.
3
1
Powiązane artykuły