Olympus E-500 - test

Zaprezentowany niedawno Olympus E-500 to trzecia lustrzanka cyfrowa z wymienną optyką tej marki. Adresowany do początkujących użytkowników oferuje zaskakująco wiele opcji, które docenią zaawansowani fotografowie. Zapraszamy do lektury naszego testu.
8. Podsumowanie

Czas na krótkie podsumowanie. Olympus E-500 to trzecia lustrzanka cyfrowa E-Systemu, naszym zdaniem jednak jest to aparat, od którego firma powinna była zacząć swoją przygodę na rynku DSLR-ów. Z zalecaną przez producenta ceną detaliczną za zestaw z obiektywem Zuiko Digital 17,5-45 F3.5-5.6 na poziomie 2999 zł (aparat dostępny w sprzedaży w Polsce od tego tygodnia) jest bardzo konkurencyjny (w zaprzyjaźnionym z Fotopolis sklepie Pstryk.pl taki zestaw kosztuje zaledwie 2599 zł!). 8-megowa matryca w segmencie amatorskim to wciąż rzadkość, w tej chwili tylko Canon ma jeszcze w swojej ofercie taki aparat). Dużą zaletą jest dostęp do znakomitej, zaprojektowanej specjalnie z myślą o cyfrze optyki Zuiko Digital. Nie da się przecenić automatycznego czyszczenia matrycy z kurzu - użytkownicy E-Systemu nie wiedzą, jak się czyści matryce i pewnie nigdy nie będą musieli się tego uczyć. Brawa należą się też za znakomitą ergonomię i świetny układ menu (oraz sposób nawigacji po menu). Wrażenie robi możliwość zrobienia serii zdjęć do zapełnienia karty (choć szkoda, że w najniższej kompresji JPEG i trybie RAW aparat musi odetchnąć już po 4 klatkach). E-500 pozwala też na precyzyjne dostrojenie wszelkich możliwych parametrów - od ekwiwalentu czułości, przez równoważenie bieli, po odpowiednik filtra przy fotografowaniu w trybie cz-b.

Nie jest to jednak oczywiście aparat bez wad. Należy do nich zaliczyć dość mały wizjer i brak osobnego przycisku podglądu głębi ostrości. Wciąż pozostaje powracająca od początku E-Systemu kwestia szumów przy wysokich czułościach - i bez wątpienia nie polecilibyśmy Olympusa E-500 osobom, które często korzystają z ekwiwalentu ISO 1600 lub potrzebują czystych (bezziarnistych) zdjęć przy ISO 800 prosto z aparatu (przy wykorzystaniu programów do redukcji szumów to co innego) . Czekamy też na chwilę, kiedy firma poradzi sobie z pojawiającymi się od czasu do czasu schodkowanymi liniami skośnymi - wydawać by się mogło, że jest to kwestia do załatwienia za pomocą uaktualnienia firmware'u... Poza tym do jakości obrazu nie można się przyczepić - aparat zapewnia odpowiednią rozdzielczość, świetnie sobie radzi z delikatnymi przejściami tonalnymi i oddaniem mało kontrastowych szczegółów.

Zalet ma E-500 z pewnością znacznie więcej niż wad, a niektóre z nich są prawdziwie unikalne (filtr SSWF, telecentryczna optyka) i, biorąc pod uwagę cenę opisywanego aparatu, możemy jedynie pogratulować producentowi i zaryzykować stwierdzenie, że zapowiada się prawdziwy hit.

Olympus E-500 uzyskał wynik 77%


Oferta sklepu:

Kup ten aparat w sklepie Pstryk.pl kliknijKomentarze
Polecane artykuły
Czy fotografia i zjawiska nadprzyrodzone to dobrana para? Odwiedziliśmy tegoroczny Fotofestiwal
3 Lip 2019
Z niektórymi miesiącami związane są nieodłącznie pewne wydarzenia. I tak czerwiec od razu kojarzy nam się z łódzkim Fotofestiwalem. Staramy się go odwiedzić co roku, choć na chwilę. Przyglądamy się tegorocznej edycji wydarzenia.
0
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0