Canon EOS D30 - test długodystansowy

Canon EOS D30 to jeden z najczęściej profesjonalnie wykorzystywanych aparatów cyfrowych. Korzystają z niego głównie reporterzy. Czy powodem jest dobra jakość, a może atrakcyjna cena? Przedstawiamy test tego aparatu.

Autor: Michał Sułkiewicz

28 Czerwiec 2002
Artykuł na: 38-48 minut

Canon EOS D30 - test długodystansowy

Wstęp

Na rynku pojawia się już następca D30 model D60, różniący się większą rozdzielczością matrycy i małymi poprawkami. Jednak nadal w sprzedaży dostępny jest model D30, który przez dłuższy czas gościł w naszej redakcji. Czy warto zaoszczędzić pieniądze i kupić EOSa D30? Być może nasz test na to odpowie.

Canon EOS D30

Canon EOS D30 to jeden z pierwszych modeli cyfrowych lustrzanek przeznaczonych na rynek półprofesjonalny i amatorski. Wszystkie poprzednie konstrukcje skierowane były dla zawodowych reporterów i kosztowały ogromne pieniądze. Ci, którzy chcieli w swojej pracy lub hobby skorzystać z cyfry, musieli albo wydać duże sumy, albo wybrać aparat kompaktowy. Dlatego też rynek fotografii cyfrowej opanowały aparaty kompaktowe i są wykorzystywane nawet profesjonalnie. Jednak zalety cyfrowej lustrzanki są ogromne.

Przede wszystkim daje ona możliwość użycia całej gamy wymiennych obiektywów. Wielu właścicieli popularnych systemów Nikona, Pentaxa, Minolty czy wreszcie Canona przez lata zebrało mniejszą lub większą kolekcję obiektywów. Zazwyczaj są one o wiele lepszej jakości niż szkła cyfrowych kompaktów. Do tego dochodzą różnego rodzaju akcesoria jak lampy błyskowe, filtry, wężyki spustowe i tym podobne rzeczy, do których jesteśmy przyzwyczajeni i które ułatwiają nam zrobienie dobrego zdjęcia. Zakup cyfrowej lustrzanki naszego systemu, pozwala nam nie tylko wszystkie te akcesoria wykorzystać, ale również nie musimy zmieniać naszych przyzwyczajeń. Cyfrowe lustrzanki danego producenta projektowane są w taki sam sposób, co ich odpowiedniki na film tradycyjny. Pokrętła i przyciski potrzebne do zmiany parametrów zdjęcia znajdują się w tych samych miejscach i obsługiwane są w ten sam sposób. Jest to szczególnie ważne dla osób fotografujących zawodowo, gdzie liczy się szybkość i intuicyjność pracy z aparatem wypracowana przez lata używania. Nie bez znaczenia jest również większy i jaśniejszy wizjer z możliwością wyświetlania pełnych parametrów ekspozycji, a także podgląd głębi ostrości. To mogą zaoferować tylko lustrzanki.

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41