Olympus OM-D E-M10 Mark III - test aparatu

Olympus OM-D E-M10 Mark III - test aparatu ocena 78%

Nowy bezlusterkowiec Olympusa to już trzecia odsłona jednej z najbardziej popularnych amatorskich konstrukcji na rynku. E-M10 III z jednej strony wprowadza istotne usprawnienia, z drugiej wydaje się być kierowany do mniej wymagającego odbiorcy niż poprzednik. Przekonajmy się więc, czy jest jego godnym następcą.

Filmowanie

Jedną z najważniejszych nowości w Olympusie OM-D E-M10 Mark III jest pojawienie się możliwości filmowania w rozdzielczości 4K (3840 × 2160 pikseli) z prędkością 30 kl./s ze zmienną przepływnością do 102 Mb/s. To jednak wartość maksymalna i trzeba pamiętać, że w wielu wypadkach aparat może dobierać przepływność znacznie mniejszą. Mimo to, materiały nagrywane w jakości 4K robią dobre wrażenie - są szczegółowe, względnie płynne i klarowne.

Oprócz tego, otrzymujemy możliwość filmowania z prędkością 60 kl./s w jakości Full HD oraz nagrywania materiałów z prędkością 120 kl./s w jakości HD i konwertowania ich w aparacie do 25 kl./s, co da nam 5-krotne spowolnienie. Niestety filmy nagrywane w jakościach niższych niż 4K nie robią najlepszego wrażenie pod względem szczegółowości. Obraz jest płynny, i mamy do czynienia z mniejszym niż u poprzednika efektem rolling shutter, ale wydaje się nieco rozmyty.

Pochwalić należy natomiast doskonale działającą stabilizację obrazu w trybie filmowym. Przy korzystaniu z funkcji M-IS 1, która łączy stabilizację matrycy ze stabilizacją programową otrzymamy efekty nie odbiegające daleko od tych, jakie uzyskalibyśmy przy pomocy gimbala. Trzeba jednak pamiętać, że w tym trybie pole widzenia zostanie delikatnie zawężone.

 

 

 

Z racji tego, że autofokus działa wyłącznie w oparciu o detekcję kontrastu, precyzja ostrzenia w trybie filmowym daleka jest tej, jaką oferują np. aparaty Canona z systemem Dual Pixel, mimo to w dobrym świetle nie powinniśmy mieć większych problemów. Dodatkowo otrzymujemy funkcję focus peaking, która ułatwi nam wygodne ostrzenie w trybie manualnym. Warto przypomnieć, że nadal nie oferuje jej wiele dużo bardziej zaawansowanych aparatów.

Miłą niespodzianką jest natomiast możliwość regulacji parametrów czasu migawki i przysłony już po wyzwoleniu rejestracji filmu, co jeszcze w modelu E-M10 II nie było możliwe. Mimo to tryb filmowy nowego bezlusterkowca, nawet mimo obecności trybu 4K, raczej nie znajdzie praktycznego zastosowania w czymkolwiek poza typowo amatorskimi produkcjami, a to głównie ze względu na brak złącza mikrofonowego. Może jednak posłużyć jako druga kamera i narzędzie do filmowania różnego rodzaju przebitek.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2