Konica Minolta Dynax 5D - pierwsze wrażenia

Firma Konica Minolta Polska udostępniła nam na krótki czas przedprodukcyjny egzemplarz swojej najnowszej lustrzanki cyfrowej - modelu Dynax 5D. Zapraszamy do lektury krótkiego testu.
0
Łukasz Kacperczyk
15 Lipiec 2005
Artykuł na: 2-3 minuty
Spis treści

5. Podsumowanie

Konica Minolta Dynax 5D powinna trafić do sprzedaży w Polsce na początku września tego roku. Zestaw z obiektywem AF DT Zoom 18-70 mm f/3,5-5,6 (D) ma kosztować 3999 zł. Taka jest przynajmniej cena zalecana przez producenta. Całkiem możliwe, że w chwili premiery rynkowej aparat będzie tańszy. Wygląda na to, że chwilowo megapikselowy wyścig w segmencie lustrzanek cyfrowych z niższej półki się zatrzymał (choć co do tego akurat nigdy nie ma pewności...). Dynax 5D to już trzeci aparat tego typu, który ma premierę w tym roku, mający "zaledwie" 6-megową matrycę (pozostałe to Pentax *ist DL i Nikon D50). Tym samym producenci mogą się skupić na innych aspektach niż liczba pikseli - częstokroć równie ważnych czy nawet ważniejszych. Zwłaszcza z punktu widzenia fotografa.

Właśnie takim czymś jest system Anti-Shake, w który wyposażono opisywany aparat. To bardzo poważny atut, moim zdaniem nie do przecenienia. Choćby dlatego, że nie jest to żaden gadżet, a rzeczywiście przydatna funkcja. Jeśli połączymy to z błyskawicznie działającym procesorem, dużym LCD, bezpośrednim dostępem do ustawień czułości i balansu bieli oraz bardzo dobrze przemyślanym systemem menu, to zobaczymy, że Dynax 5D jest materiałem na zwycięzcę. Pytanie, czy producentowi uda się przekonać konsumentów o wyjątkowości swojej propozycji. Ale to już nie nasz problem. Na podstawie krótkiej znajomości z najnowszą lustrzanką cyfrową Koniki Minolty mogę stwierdzić, że jest to produkt udany. Oczywiście nie będzie konkurował z kamerami profesjonalnymi czy półprofesjonalnymi, bo nie takie jest założenie. Jednak w swojej klasie z pewnością może zawalczyć. Oczywiście wszystkie pochwały na nic się zdadzą, jeśli jakość zdjęć nie będzie zadowalająca. Producent przekonuje, że niczego nie będzie jej brakowało. Na razie musimy mu uwierzyć na słowo. Poczekamy do egzemplarza produkcyjnego.

Dziękujemy firmie Konica Minolta Polska za wypożyczenie lustrzanki Dynax 5D wraz z obiektywami AF DT Zoom 18-70 mm f/3,5-5,6 (D) (znajdzie się w zestawie handlowym z aparatem) oraz AF 50 mm f/1,4.

nast.

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A7R IV - pierwsze wrażenia
Sony A7R IV - pierwsze wrażenia
Czy 60 Mp to za dużo, a może jednak w sam raz? Podczas europejskiej premiery mogliśmy na gorąco sprawdzić możliwości nowego bezlusterkowca Sony A7R IV.
0
6
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
24
3
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i...
15
1