Test lustrzanki Nikon D50

mmi
4 Lip 2005
Narodziny Nikona D50 jako taniej lustrzanki dla wszystkich już "na papierze" budziły ogromne emocje, a nasz pierwszy kontakt z konstrukcją tylko spotęgował pozytywne wrażenia. Po wstępnych wrażeniach "na gorąco" zapraszamy do lektury pełnego testu, w którym postaramy się odpowiedzeć na licznie padające tuż po premierze pytania: Na ile będzie to okrojona wersja znakomitego D70? Jak bardzo niska cena sprzedaży odbije się na samej konstrukcji czy wreszcie jakości obrazu?

3. BUDOWA I FUNKCJE PRZYCISKÓW
Konstrukcja D50 wskazuje, iż Nikon nie zdecydował się na uczestnictwo w wyścigu miniaturyzacji lustrzanek. Jednakże już przy pierwszym kontakcie z aparatem trudno oprzeć się wrażeniu, że w efekcie wyjątkowo dobrze się stało. Aparat posiada nieco więcej wyrazu, sprawiając wrażenie nieco "poważniejszego" od EOSa 350D czy *ista Ds. Wydaje się wręcz, iż korpus przy swych wymiarach 133 x 102 x 76mm i wadze 620g (z bateria i kartą) plasuje się idealnie "w centrum" lustrzanek tej klasy. Potwierdzenie znaleźliśmy po analizie specyfikacji. D50 jest ok. 6mm dłuższy, ok. 8mm wyższy i o 11mm głębszy od wspomnianych konkurentów, pozostając jednocześnie zauważalnie mniejszym od rodzimego D70 czy Olympusa E-300 czy Canona 20D. Taka właśnie konstrukcja zdobyła nasze szczególne uznanie podczas samej obsługi. Wciąż przecież jeszcze nie za duży korpus idealnie dopasowuje się do dłoni użytkownika. Solidna rękojeść gwarantuje pewny chwyt, w czasie którego kciuk swobodnie "odnajduje" główne pokrętło funkcyjne czy blokadę ekspozycji (lub ostrości) czy też krzyżowy nawigator, natomiast palec wskazujący z powodzeniem operuje głównym włącznikiem, przyciskiem migawki czy korekty ekspozycji. Przełączenie pomiędzy trybami pracy (Auto/P/A/S/M oraz lista programów tematycznych) realizowane jest klasycznie, dedykowanym pokrętłem, a umieszczone po prawej stronie 2-calowego monitora guziki funkcyjne umożliwiają szybki wybór ekwiwalentu czułości, balansu bieli i jakości zdjęcia podczas rejestracji oraz wywołanie menu i przeglądanie wykonanych zdjęć.


 1. spust migawki
 2. lampka asystująca AF
 3. lampa błyskowa
 4. główne pokrętło trybów pracy
 5. uchwyt paska
 6. przycisk odłączenia obiektywu
 7. wybierak trybu ustawienia ostrości
 8. obiektyw
 9. uchwyt paska
 10. odbiornik podczerwieni  1. wizjer
  2. przycisk blokady ostrości / ekspozycji
  3. główne pokrętło nastawcze
  4. uchwyt paska
  5. klapka karty SD
  6. dioda dostępu karty
  7. przycisk kasowania plików
  8. przycisk zatwierdzania / kontroli jakości / powiększenia (w trybie odtwarzania)
  9. przycisk pomocy / ochrony / balansu bieli
  10. przycisk miniatur / wyboru ISO
  11. przycisk menu
  12. przycisk odtwarzania
  13. przycisk trybu rejestracji (pojedynczej lub seryjnej) / resetowania
  14. pokrętło trybów pracy
  15. nawigator
  16. monitor   1. spust migawki
   2. przyciski samowyzwalacza, korekty ekspozycji / przysłony (w trybie manualnym)
   3. uchwyt paska
   4. roboczy panel LCD
   5. sanki lampy zewnętrznej
   6. główne pokrętło trybów pracy
   7. uchwyt paska    1. przycisk zwalniający lampy błyskowej
    2. główne pokrętło trybów
    3. uchwyt paska
    4. osłona złącz
    5. wybierak trybu ustawienia ostrości
    6. przycisk odłączenia obiektywu     1. klapka karty SD
     2. uchwyt paska


Komentarze
Polecane artykuły
Michał „Massa” Mąsior: Czy kogokolwiek interesują Twoje zdjęcia?
12 Lut 2019
Świat profesjonalnej fotografii jest trudny. Mit wolnego zawodu przyciąga jednak wielu. Plan, by żyć i zarabiać na swojej pasji jest piękny, choć niełatwy do zrealizowania. Początkowo świetnie zapowiadające się „nowe życie” weryfikowane jest przez wiele czynników. Warto przeczytać, żeby nie wpaść w pułapkę.
16
S jak specjalista - Lumix S1 i S1R
30 Sty 2019
Wygląda na to, że liderom rynku bezlusterkowców wyrasta właśnie poważna konkurencja. Pełnoklatkowe modele S1 i S1R trafią do sprzedaży już w przyszłym miesiącu. Oto, co dziś o nich wiemy!
4
Panasonic LX100 II - mały gigant
27 Gru 2018
Duży sensor 4/3, jasny zoom i tryb filmowy 4K. A wszystko zamknięte w wyjątkowo zgrabnym i stylowym body. Nowy Lumix to aparat, który w swojej klasie nie ma dzisiaj konkurencji!
2
Przetestuj monitor BenQ - opinia Michała Ostrowskiego o BenQ SW240
19 Gru 2018
W listopadzie, wspólnie z BenQ wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego wybrani czytelnicy mieli szansę testować monitory z oferty BenQ. Zobaczcie jak model SW240 przypadł do gustu Michałowi Ostrowskiemu.
0