Jakość zdjęć w praktyce

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Ergonomia:
8.5
Cena / Jakość:
7.5
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Marka:
Panasonic
Nasza ocena:

81%

Lumix G80 to udoskonalona wersja zaprezentowanego w połowie ubiegłego roku modelu G7. Nową konstrukcję wyposażono w szereg nowinek technologicznych, zaś sam aparat „został zaprojektowany pod kątem maksymalnej sprawności w terenie” - obiecuje producent.

Autor: Michał Chrzanowski

25 Listopad 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Jakość zdjęć w praktyce

Podczas fotografowania w terenie użyliśmy standardowych ustawień, bez nakładania żadnych efektów wizualnych w postaci filtrów kolorystycznych, a zdjęcia zapisywaliśmy w formacie JPEG w maksymalnej rozdzielczości obrazu.

Wyniki otrzymane w naszym laboratorium DxO znalazły przełożenie także w praktyce. Matryca pozbawiona filtra dolnoprzepustowego dostarcza wyraźnych i kontrastowych zdjęć bogatych w detale. Nie możemy także narzekać na pracę w kontrastowym oświetleniu. Nowy Lumix zachowa szczegóły zarówno w ciemnych jak i jasnych partiach kadru. Jest to niewątpliwie zasługa szerokiego zakresu dynamicznego - zwłaszcza na niższych czułościach matrycy. Niemniej jednak aparat lubi faworyzować cienie, przez co możemy się narazić na lekko prześwietlone ujęcia, ale na szczęście nie zdarza się to zbyt często.

Fotografie wykonane w zmiennych lub nieco bardziej wymagających warunkach potwierdziły testy automatycznego balansu bieli. W normalnych sytuacjach zdjęcia charakteryzują się wiernie odwzorowanymi barwami. Kolory są żywe i odpowiednio nasycone, dzięki czemu fotografie odznaczają się ciekawą i przyjemną dla oka plastyką. Trudności pojawiają się przy oświetleniu żarowym lub wymagającym świetle mieszanym. Wtedy też balans bieli okazuje się nietrafiony, a kolory znaczcie ocieplone.

Oba powyższe zdjęcia były wykonane na takich samych ustawieniach w odstępie kilku sekund. Jak widać automatyczny balans bieli zaprezentował różną tonację tej samej sceny.

Lumix G80 zapewnia szeroki zakres czułości matrycy od ISO 100 do ISO 25600. Niemniej jednak jeśli zależy nam na obrazie bogatym w detale to nie powinniśmy przekraczać ISO 3200. Powyżej tej granicy cyfrowe ziarno zaczyna się dosyć szybko uwidaczniać - obraz staje się mniej szczegółowy a kolory tracą na saturacji.

ISO 3200

ISO 8000

ISO 3200

ISO 12 800

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
38
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)