Panasonic Lumix G80 - test aparatu

Panasonic Lumix G80 - test aparatu ocena 81%

Lumix G80 to udoskonalona wersja zaprezentowanego w połowie ubiegłego roku modelu G7. Nową konstrukcję wyposażono w szereg nowinek technologicznych, zaś sam aparat „został zaprojektowany pod kątem maksymalnej sprawności w terenie” - obiecuje producent.

Funkcje dodatkowe

W kwestii funkcji dodatkowych, nowy Lumix G80 to prawdziwe monstrum. Na pokładzie znajdziemy wszelkie nowinki, jakie tylko ma do zaoferowania Panasonic. Nie zabrakło technologii bazujących na trybie filmowym, dzięki czemu skorzystamy ze znanych funkcji takich jak 4K Video i 4K Photo. Ta ostatnia to już niejako cecha rozpoznawcza każdego nowszego Lumixa, która umożliwia wykonywanie 8 MP zdjęć z szybkością 30 kl./s. Ponadto w tym trybie zintegrowano 3 funkcje fotografowania seryjnego - 4K Burst Shooting, 4K Burst (Start/Stop) i 4K Pre-burst - gdzie każdy z nich pozwala nam wyodrębnić konkretną klatkę z filmu 4K. Z pewnością te rozwiązania przypadną do gustu użytkownikom, którzy planują fotografować szybką i zmieniającą się akcję. Niemniej jednak obrazy będą zapisane w mniejszej rozdzielczości.

Możemy także skorzystać z funkcji Post Focus, która pozwala na wybór punktu ostrości tuż po zrobieniu zdjęcia. Oblicza ona odległości między aparatem a fotografowanym obiektem i w ramach jednego kadru rejestruje optymalnie ustawioną ostrości dla 49 obszarów AF. Brzmi to trochę skomplikowanie, ale w praktyce wszystko przebiega w intuicyjny sposób. Tak naprawdę nasza ingerencja sprowadza się wyłącznie do naciśnięcia spustu migawki. Po zrobieniu zdjęcia jesteśmy w stanie ręcznie wybrać dokładnie ten obszar, na którym ma zostać ustawiona ostrość. Co więcej, na podstawie jednego zdjęcia można wygenerować wiele ujęć z ostrością ustawioną w rożnych punktach. Trzeba jednak pamiętać, że aparat wykorzystuje tryb filmowy, a co za tym idzie zdjęcia będą uchwycone w mniejszej rozdzielczości.

Uzupełnieniem tej funkcji jest Post Focus Stacking. Nowa opcja pozwala na łączenie w ten sposób wykonanych fotografii w jeden obraz o zwiększonym polu ostrości. W jej ramach do wyboru mamy dwie możliwości. Pierwsza to pełna automatyka, która składa wszystkie zdjęcia tworząc tym samym jednolicie wyostrzony plan fotograficzny. Druga to możliwość wybrania dowolnych fragmentów kadru, na których zostanie ustawiona ostrość. W każdym z wymienionych przypadków łączenie zdjęć trwa około pół minuty, a końcowy efekt możecie zobaczyć poniżej.

Oczywiście nie mogło zabraknąć wbudowanej łączności Wi-Fi, która pozwala na bardzo łatwe i szybkie przesłanie wykonanych zdjęć na urządzenia mobilne. Aby połączyć smartfon lub tablet z aparatem potrzebna będzie dedykowana aplikacja Panasonic Image App. Dzięki niej otrzymamy bezprzewodowe sterowanie funkcjami aparatu i wygodne przesyłanie zdjęć. Ponadto możemy bez żadnych problemów ingerować w liczne funkcje aparatu i korzystać z dostępnych trybów fotografowania, a także opcji geotagowania zdjęć i tworzenia kolaży. Co więcej, aplikacja jest stabilna i nie zrywa połączenia. Również opóźnienie w podglądzie obrazu na urządzeniu mobilnym jest znikome. Ta naprawdę Panasonic Image App jest jedną z bardziej rozbudowanych aplikacji jaką mieliśmy okazję testować.

Dodatkowo G80 zapewnia tryb zdjęć panoramicznych, liczne filtry artystyczne, a także tryb HDR. Tak więc z pewnością wielu użytkowników nowego Lumixa znajdzie w nim coś dla siebie. Na pochwałę zasługuje też podgląd fotografii. Po zdjęciach błyskawicznie nawigujemy za pomocą pokrętła lub funkcji dotykowych ekranu, a obraz wczytywany jest na bieżąco, bez opóźnień. Ponadto aparat umożliwia dokonanie podstawowej edycji, a także na wywołanie pliku RAW.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0