Panasonic Lumix DMC-LX15 - test aparatu

Panasonic Lumix DMC-LX15 - test aparatu ocena 79%

Pod koniec września producent zaprezentował trzy nowe aparaty. Wśród nich znalazł się model LX15, który w kompaktowym korpusie oferować ma wszystko, czego od zaawansowanego kieszonkowca mogą wymagać użytkownicy. Sprawdzamy, czy jest tak w rzeczywistości.

JAKOŚĆ ZDJĘĆ (LABORATORIUM DxO)

Lumix LX15 został wyposażony w 20-milionową matrycę MOS o wielkości 1 cala (13.2 x 8.8 mm), wspieraną procesorem obrazu Venus Engine, która dostarcza nam obraz o maksymalnej rozdzielczości 5472 x 3648, w formacie 3:2 i pozwala na fotografowanie w zakresie czułości ISO 125 - 12800 (rozszerzane do ISO 80 - 25600). Jest to ta sama matryca, którą wykorzystano w modelu TZ100, pod względem jakości obrazu nie powinniśmy więc spodziewać się niespodzianek.

Na niskich czułościach będziemy cieszyć się wysoką jakością obrazu, porównywalną z modelem Sony RX100 IV, który pod tym względem jest jak do tej pory najlepiej przez nas ocenianym kompaktem. Bardziej widoczny wzrost zaszumienia obrazu zauważymy przy czułości ISO 800, jednak nawet przy wartościach ISO 1600 i ISO 3200 będziemy mogli cieszyć się jeszcze względnie szczegółowym obrazem. Fotografowania z czułością ISO 6400 i wyższymi oznacza już konieczność pogodzenia się z utratą detali, informacji o kolorze i nieprzyjemnym kolorowym szumem, z którym nie do końca dobrze radzi systemowe odszumianie.

Zaszumienie poszczególnych czułości (Odszumianie standard / odszumianie wyłączone):

Sam system odszumiania ma zresztą niewielki wpływ na wyjściową jakość obrazu. Radzimy w ogóle z niego nie korzystać - w kwestii szumu nie zmieni to właściwie nic, a jak zauważymy na poniższym wykresie, będziemy mogli cieszyć się nieco większą szczegółowością zdjęć, zwłaszcza na niskich czułościach. Szkoda, że systemowego odszumiania nie możemy zupełnie wyłączyć, a jedynie osłabić je do minimum.

Reprodukcja szczegółów (Odszumianie standard / odszumianie wyłączone):

Warto jednak podkreślić, że pod względem reprodukcji szczegółów Lumix LX15 nie odstaje od swojej konkurencji. Na wysokich czułościach poradzi sobie widocznie lepiej od Canona G7 X Mark II, a przy niskich wartościach ISO przebije nawet to, co do zaoferowania ma model RX100 IV.

ZAKRES DYNAMICZNY

Aparat dobrze wypada pod względem zakresu dynamicznego, choć zauważymy szybki jego spadek przy kolejnych wartościach ISO. Fotografując na niskich czułościach (ISO 80-125), w formacie RAW, z 12-bitowej matrycy będziemy w stanie wyciągnąć maksimum możliwości, jednak już przy podwyższeniu czułości do ISO 200 zaobserwujemy spadek dynamiki rzędu 0,7 EV, który będzie pogłębiał się ze stałą częstotliwością, by zatrzymać się w okolicy 6 EV przy wartościach rzędu ISO 12800 - 25600.

BALANS BIELI

Lumix LX15 dobrze wypada pod względem balansu bieli, choć aparat ma delikatną tendencję do wpadania w zielonkawe tonacje. Warto jednak podkreślić, że balans automatyczny w większości sytuacji dostarczy nam wymiernych rezultatów. Przy świetle mieszanym odchylenia na skali Lab nie przekraczają 10 jednostek, co będzie objawiać się jedynie nieznacznym ociepleniem kolorystyki zdjęć. W świetle dziennym i jarzeniowym odchylenia te będą właściwie niezauważalne. Najgorzej, jak zawsze, wypada automatyczny balans bieli przy świetle żarowym - odchylenia sięgają 15 jednostek na skali Lab. Są to jednak standardowe wyniki dla aparatów z tego segmentu.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0