Test aparatu Fujifilm FinePix E550 Zoom

mmi
10 Lis 2004
Zapraszamy do lektury testu aparatu Fujifilm FinePix E550 będącego najwyższym z reprezentantów nowej serii "E" tegoż producenta. 6-megapikselowa matryca Super CCD HR IV generacji, obiektyw o szerokim 4-krotnym zakresie, duży monitor to najważniejsze cechy tego modelu.

8. PODSUMOWANIEPrzy pierwszym kontakcie z Fuji E550 mieliśmy mieszane uczucia. Logicznie rozmieszczone przyciski funkcyjne, wygodne pokrętło trybów pracy czy duży monitor podglądu bezsprzecznie podnoszą komfort użytkowania. Niestety atuty te przysłonięte zostały zbyt delikatnym (by nie stwierdzić tanim) wykonaniem konstrukcji. Jednak tuż po włączeniu aparatu, E550 bardzo szybko zyskiwał w naszych oczach. Zaczęło się od błyskawicznej szybkości aparatu. Wspaniały czas startowy, rewelacyjna reakcja migawki i wyjątkowo rozbudowany tryb rejestracji seryjnej przekonują, iż mamy do czynienia z naprawdę dopracowana konstrukcją. Obszerna lista dostępnych trybów pracy zapewnia dużą kreatywność z pewnością satysfakcjonując nieco bardziej wprawionych i wymagających użytkowników. Szkoda tylko, że w trybie manualnym najdłuższy czas otwarcia migawki to zaledwie 3 sekundy, co w pewnym stopniu ogranicza fotografowanie w trudnych warunkach oświetleniowych. Na szczęście jednak aparat udostępnia bardzo szeroki zakres dostępnych ekwiwalentów czułości, które z powodzeniem mogą być stosowane bez obawy o "cyfrowe ziarno" nawet dla wartości ISO800 (!) - a to, przyznajemy, jest niezmierna rzadkość. Skoro już mowa o jakości obrazu warto podkreślić jego wysokie nasycenie i znakomitą ostrość zarówno w przypadku nominalnej 6-megapikselowej rozdzielczości jak i 12-megapikselowego interpolowanego powiększenia. Bardzo dobre efekty osiągniemy także podczas pracy z wbudowaną lampą błyskową, która nie generuje żadnej fałszywej dominanty. Na listę wad z pewnością należy wpisać brak kontroli kompresji dla maksymalnej "rzeczywistej" rozdzielczości, dość ciemny (jak na tę klasę) obiektyw przy maksymalnej ogniskowej oraz generowane purpurowe przebarwienia i "beczkową" dystorsję, które wyraźnie uwidaczniają się szczególnie przy ujęciach szerokokątnych. Mimo wszystko uważamy, że potencjalni odbiorcy z pewnością będą zadowoleni z możliwości zdjęciowych i jakości, której nie powstydziłby się niejeden znacznie poważniejszy przedstawiciel konkurencji. Dodajmy jeszcze, że wszystko to za stosunkowo przystępną cenę (około 2000 zł). Podsumowując Fuji FinePix E550 to naprawdę bardzo dobry kompaktowy aparat dla wymagających amatorów charakteryzujący się wysoką kulturą pracy i znakomitą jakością obrazu. Taka jest też nasza końcowa ocena. Gorąco polecamy!Komentarze
Polecane artykuły
Czy fotografia i zjawiska nadprzyrodzone to dobrana para? Odwiedziliśmy tegoroczny Fotofestiwal
3 Lip 2019
Z niektórymi miesiącami związane są nieodłącznie pewne wydarzenia. I tak czerwiec od razu kojarzy nam się z łódzkim Fotofestiwalem. Staramy się go odwiedzić co roku, choć na chwilę. Przyglądamy się tegorocznej edycji wydarzenia.
0
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0