Test aparatu Fujifilm FinePix E550 Zoom

mmi
10 Lis 2004
Zapraszamy do lektury testu aparatu Fujifilm FinePix E550 będącego najwyższym z reprezentantów nowej serii "E" tegoż producenta. 6-megapikselowa matryca Super CCD HR IV generacji, obiektyw o szerokim 4-krotnym zakresie, duży monitor to najważniejsze cechy tego modelu.

8. PODSUMOWANIEPrzy pierwszym kontakcie z Fuji E550 mieliśmy mieszane uczucia. Logicznie rozmieszczone przyciski funkcyjne, wygodne pokrętło trybów pracy czy duży monitor podglądu bezsprzecznie podnoszą komfort użytkowania. Niestety atuty te przysłonięte zostały zbyt delikatnym (by nie stwierdzić tanim) wykonaniem konstrukcji. Jednak tuż po włączeniu aparatu, E550 bardzo szybko zyskiwał w naszych oczach. Zaczęło się od błyskawicznej szybkości aparatu. Wspaniały czas startowy, rewelacyjna reakcja migawki i wyjątkowo rozbudowany tryb rejestracji seryjnej przekonują, iż mamy do czynienia z naprawdę dopracowana konstrukcją. Obszerna lista dostępnych trybów pracy zapewnia dużą kreatywność z pewnością satysfakcjonując nieco bardziej wprawionych i wymagających użytkowników. Szkoda tylko, że w trybie manualnym najdłuższy czas otwarcia migawki to zaledwie 3 sekundy, co w pewnym stopniu ogranicza fotografowanie w trudnych warunkach oświetleniowych. Na szczęście jednak aparat udostępnia bardzo szeroki zakres dostępnych ekwiwalentów czułości, które z powodzeniem mogą być stosowane bez obawy o "cyfrowe ziarno" nawet dla wartości ISO800 (!) - a to, przyznajemy, jest niezmierna rzadkość. Skoro już mowa o jakości obrazu warto podkreślić jego wysokie nasycenie i znakomitą ostrość zarówno w przypadku nominalnej 6-megapikselowej rozdzielczości jak i 12-megapikselowego interpolowanego powiększenia. Bardzo dobre efekty osiągniemy także podczas pracy z wbudowaną lampą błyskową, która nie generuje żadnej fałszywej dominanty. Na listę wad z pewnością należy wpisać brak kontroli kompresji dla maksymalnej "rzeczywistej" rozdzielczości, dość ciemny (jak na tę klasę) obiektyw przy maksymalnej ogniskowej oraz generowane purpurowe przebarwienia i "beczkową" dystorsję, które wyraźnie uwidaczniają się szczególnie przy ujęciach szerokokątnych. Mimo wszystko uważamy, że potencjalni odbiorcy z pewnością będą zadowoleni z możliwości zdjęciowych i jakości, której nie powstydziłby się niejeden znacznie poważniejszy przedstawiciel konkurencji. Dodajmy jeszcze, że wszystko to za stosunkowo przystępną cenę (około 2000 zł). Podsumowując Fuji FinePix E550 to naprawdę bardzo dobry kompaktowy aparat dla wymagających amatorów charakteryzujący się wysoką kulturą pracy i znakomitą jakością obrazu. Taka jest też nasza końcowa ocena. Gorąco polecamy!Komentarze
Polecane artykuły
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
6
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0