Test aparatu Nikon COOLPIX 5200

Prezentujemy praktyczny test jednego z najnowszych kompaktów firmy Nikon, modelu Coolpix 5200. Jest to bardzo zgrabna i bogata w funkcje konstrukcja dysponująca dobrym obiektywem o 3-krotnym zbliżeniu. Rozdzielczość 5.1 Megapikseli to spora pokusa dla ambitnych amatorów.

BUDOWA

Nie wszyscy fotografujący przepadają za ultra-kompaktami, ale trzeba przyznać, ze Coolpix 5200 to wyróżniająca się pod względem ergonomii konstrukcja. Choć jest niewiele większy od karty kredytowej (88mm [szer.] x 66mm [wys.]) i zdecydowanie bardziej płaski niż poprzednicy (36.5mm [gł.]) to, za sprawą wypukłości dającej oparcie palcom, świetnie układa się w dłoni. Obudowa wykonana została z aluminium, a nie z plastiku, i jest z jednej strony przyjemna w dotyku, a z drugiej sprawia wrażenie odpornej na urazy. Metal tylko w kilku miejscach zastąpiono plastikiem (pasek na bokach) lub elementami chromowanymi (dla ozdoby).

Aparat ma bardzo klasyczny i "nie udziwniony" kształt czym zaskarbi sobie sympatię przeciwników kosmicznych nowinek. Niewielka ilość przycisków na tylnej obudowie tworzy wraz z pokrętłem trybów pracy bardzo zwarty i przejrzysty system obsługi. Wracając na moment do wymiarów aparatu trzeba stwierdzić, że w przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych ultra-kompaktów Coolpix 5200 nie jest za mały - trzyma się go pewnie, ale i nie za duży - zmieści się do kieszeni spodni, małego pokrowca lub damskiej torebki (nawet jeśli będzie ona dodatkiem do balowej kreacji).Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2