Konstrukcja i design

Przetestowaliśmy w naszej redakcji najnowszy topowy kompakt Nikona. Aparat COOLPIX 8700 uzyskał bardzo wysokie noty. Zapraszamy do przeczytania testu.

Autor: mmi

6 Kwiecień 2004
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Konstrukcja i design

Konstrukcja Coolpixa 8700 do złudzenia przypomina swego poprzednika - model 5700. Przy wymiarach 113 x 105 x 78mm (szer x wys x gł) i wadze 480g (bez baterii) jest najmniejszą propozycją spośród 8-megapikselowych zaawansowanych kompaktów tej klasy. Chociaż w bezpośredniej konforntacji z konkurencyjnym Canonem Pro1, Nikon wydaje się wiekszy - być może za sprawą większego obiektywu.

przód aparatu

Patrząc na front aparatu największą uwagę niewątpliwie przykuwa imponująca konstrukcja obiektywu, która po wyłączeniu aparatu całkowicie chowa się w korpusie. Na pierścieniu chroniącym obiektyw umieszczona została lampa błyskowa typu "pop-up". Patrząc dalej, po jej lewej stronie umieszczony został mikrofon oraz duża wygodna rękojeść pokryta tworzywem antypoślizgowym. W uchwycie tym widnieje również biała dioda samowyzwalacza.

Tył aparatu ukazuje obrotowy monitor LCD, nad którym umiejscowiony został wizjer elektroniczny (EVF). Po jego lewej stronie widać pokrętło korekcji dioptrii, a po prawej przełącznik wyboru wyświetlacza (SEL).

tył aparatu

Po prawej stronie wyświetlaczy znajduje się dźwignia zoom, a pod nią przyciski menu i szybkiego podglądu oraz ukośny przełącznik trybu pracy (rec./play). Pod nimi umiejscowiony został wielofunkcyjny przycisk krzyżowy oraz kolejno przyciski: odpowiadające za kasowanie plików oraz zmianę formy informacji podawanych na monitorze.

Patrząc na aparat z góry, po lewej stronie widzimy dźwignię głównego włącznika, w której umiejscowiony został spust migawki. Pod nimi znajdują się przycisk mode - służący do wyboru trybu ekspozycji oraz przycisk wywołujący kompensację ekspozycji w trybie rejestracji lub zapis dźwięku w trybie odtwarzania. Niżej widoczny jest włącznik podświetlenia roboczego ekranu LCD oraz definiowalny przycisk użytkownika Func. Po ich lewej stronie umieszczony został z kolei panel informacyjny LCD, a pod nimi główne pokrętło sterujące. Nieco po stronie lewej - dokładnie na linii obiektywy znajduje się "gorąca stopka" akcesoriów, do której możemy podłączyć profesjonalne lampy błyskowe Nikona, co znacznie zwiększa funkcjonalność aparatu.

górna część aparatu

Patrząc na aparat od spodu centralne miejsce zajmuje solidny metalowy gwint mocowania statywu (szkoda, że nie znajduje się w osi obiektywu) oraz komora baterii. Pomiędzy nimi znajduje się gniazdo dodatkowego pojemnika na baterie.

gwint statywu nie jest w osi optycznej obiektywu

Lewa strona aparatu to przede wszystkim 4 przyciski funkcyjne: Lock - odpowiadający za blokadę ekspozycji/ostrości, dalej zgodnie z ruchem wskazówek zegara: przycisk trybu lampy błyskowej, rozdzielczości oraz przycisk ostrości z samowyzwalaczem. Trzy ostatnie w połączeniu z głównym pokrętłem sterującym definiują kolejno: ekwiwalent czułości, jakość zdjęcia (kompresję) oraz ręczną ostrość.

charakterystyczne, cztery przyciski funkcyjne

Nad nimi znajduje się mocowanie paska oraz zakryte gumową pokrywką gniazda: zasilacza, A/V oraz USB. Pod nimi umieszczony został mikrofon.

prawy bok z otwartą pokrywą gniazda pamięci

Prawy bok ukazuje dużą rękojeść, w której umieszczony został uchwyt mocujący paska oraz pokrywa karty pamięci.

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
38