Test Fujifilm FinePix F700

Fujifilm FinePix F700 to pierwszy aparat Fujifilm wyposażony w sensor SuperCCD SR (IV Generacji). Zaprezentowany został rok temu, przed targami PMA 2003, a premierze towarzyszyło spore zainteresowanie mediów i użytkowników. Postanowiliśmy przyjrzeć mu się z bliska.
0
Tomasz Gutkowski
8 Marzec 2004
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

4. WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNEObiektyw
Fujinon Super EBC o ekwiwalencie ogniskowych 35 - 105mm (dla aparatu małoobrazkowego) wykazuje się dobrą jasnością F2.8 dla szerokich ujęć i zdecydowanie słabszą F4.9 dla maksymalnego zbliżenia. Optyka F700 jest bardzo precyzyjna, przekazywany obraz ostry i niemal pozbawiony aberracji chromatycznej (o cechach obrazu czytaj na następnych stronach). Po uruchomieniu aparatu, obiektyw osiąga gotowość do pracy (pełne wysunięcie) w przeciągu zaledwie 1 sekundy (!). Czas zmiany ogniskowej od minimalnej do maksymalnej (3x) jest równie dobry i wynosi mniej niż 1.5 sek.Lampa błyskowa
Lampa ulokowana w samym rogu aparatu jest na tyle daleko od obiektywu, że ryzyko powstawania efektu czerwonych oczu jest małe choć nie zerowe. Do wyboru mamy 6 trybów pracy lampy: Auto, Auto z redukcja efektu czerwonych oczu (seria krótkich przedbłysków poprzedzających błysk właściwy), lampa wymuszona (zawsze włączona), lampa wyłączona, oraz synchronizacja z długimi czasami migawki (zdjęcia nocne z długą ekspozycją sceny i doświetleniem pierwszego planu błyskiem) z redukcją czerwonych oczu lub bez.

Ściana sfotografowana z błyskiem z odległości 2.5m w całkowitej ciemności


Zgodnie z danymi producenta zasięg błysku wynosi od 0.3 do 5.0m przy czułości w trybie Auto (co zgadza się z naszym testem). Światło błyskowe możemy wzmocnić lub osłabić w zakresie +/-0.6EV w skoku 1/3EV. Lampa sprawuje się bardzo dobrze, scena sfotografowana z towarzyszeniem błysku oświetlona jest równo od brzegu do brzegi kadru. Jedyne zastrzeżenie to lekka tendencja do niedoświetlania - najlepszy efekt uzyskamy zadając dodatnią korektę ekspozycji 0.3 - 0.7EV.

Celownik
Prosta konstrukcja celownika tunelowego wiąże się niestety z błędem paralaksy czyli niezgodnością obrazu celownikowego z tym, który rejestruje aparat (szczególnie przy małym dystansie od obiektu). W środku naniesiono linie korygujące oraz pole centralne. Jak na tak zaawansowaną konstrukcję rozczarowuje małe pole krycia wizjera - 85% dla ujęć szerokokątnych i zaledwie 78% dla maksymalnego zbliżenia. W pewnych sytuacjach czyli to celownik optyczny bezużytecznym. Nie ma też funkcji korekty dioptrii.

Monitor LCD
Znacznie lepiej sprawuje się monitor LCD o przekątnej 1.8" i znakomitej rozdzielczości 134,000 punktów. Tu krycie wynosi dokładnie 100%, obraz jest bardzo ostry wyraźny nawet przy silnym oświetleniu zewnętrznym. Zadziwiające jest jednak to, że F700 nie oferuje rozjaśniania obrazu podczas kadrowania scen bardzo słabo oświetlonych (np. pomieszczenie ze świecami). Każdy użytkownik aparatu cyfrowego przyzwyczajony jest do tego, że po lekkim naciśnięciu spustu migawki obraz na moment "jaśnieje" niezależnie od tego czy taka scena będzie ostatecznie zarejestrowana jako "nastrojowa" (tj. bardzo ciemna) czy sztucznie wyciągnięta. Funkcja ta ma przede wszystkim ułatwić kadrowanie, a w F700 jej nie uświadczymy. Wiąże się to prawdopodobnie z programową oszczędnością energii.

Ekran LCD podczas rejestracji pokazuje obraz z pełną informacją o parametrach ekspozycji, trybie pracy, rozdzielczości, czułości i innych wprowadzonych ustawieniach. Możemy też nanieść siatkę (2x2), która bardzo pomaga w prawidłowym kadrowaniu scen plenerowych. Nie ma podglądu histogramu. W trybie odtwarzania możemy podejrzeć "czysty" obraz, obraz z podstawową informacją o pliku (numer zdjęcia, data) lub wyświetlić zdjęcia grupowo (indeks 9-klatkowy).

Pamięć
FinePix F700, podobnie jak wszystkie najnowsze kompakty Fujifilm zapisuje pliki na maleńkich kartach xD-PictureCard. Poniższa tabelka pokazuje ile zdjęć zmieści się na sprzedawanej w zestawie karcie o pojemności 16MB (wielkość pliku przybliżona). Jeśli chcemy zapisywać zdjęcia w bezstratnym formacie CCD-RAW lub JPEG o dużej rozdzielczości, powinniśmy od razu zaopatrzyć się w bardziej pojemny nośnik. Co ciekawe (i niezbyt praktyczne) F700 nie posiada opcji zmiany poziomu kompresji/jakości plików JPEG. Za to kompresja jest mniejsza (wyższa jakość) dla mniejszych rozdzielczości.
border=2;sizex=5;sizey=6;headersx=0;headersy=0|Rozdzielczość;Format/Jakość;Kompresja;Wielkość pliku;Ilość zdjęć (16MB);
6M (2832x2128);CCD-RAW;1.3:1;13MB;1;
6M (2832x2128);JPEG Normal;12:1;1.5MB;10;
3M (2048x1536);JPEG Normal;12:1;780kB;19;
2M (1600x1200);JPEG Normal;9:1;620kB;25;
1M (1280x960);JPEG Normal;8:1;430kB;34
Zasilanie
Dostarczony w zestawie niewielki akumulator NP-40 (3.6V, 710mAh) sprawuje się dobrze, ale i tak warto dokupić zapasową energię. W trybie rejestracji wystarczy na ok. 1:30h ciągłej pracy przy włączonym LCD oraz prawie 3:30h przy wyłączonym LCD. Niestety kiepska jakość celownika optycznego zmusza do częstego korzystania z monitora. W trybie odtwarzania pełny akumulator wystarczy na 2:15h. Aby rozpocząć ładowanie wystarczy wpiąć zasilacz sieciowy DC-IN lub postawić aparat na dołączonej do zestawu sprzedaży stacji dokującej Fujifilm PictureCradle. Pełne ładowanie zajmuje ok. 2h.

Złącza
Komunikację obsługuje tylko jedno złącze kombinowane USB / Audio/Video / wejście stacji PictureCradle. W tej ostatnim wypadku wystarczy aparat "posadzić" na doku by rozpocząć ładowanie akumulatora lub szybki download zdjęć na dysk komputera. Drugie złącze to wejście zasilacza sieciowego DC IN 5V, które pozwala na ładowanie bez stacji lub fotografowanie gdy akumulator jest całkowicie rozładowany.Szybkość pracy
FinePix F700 to bez wątpienia jeden z najszybszych aparatów cyfrowych w swojej klasie. Po włączeniu obiektyw momentalnie wysuwa się na pozycję szerokokątną osiągając gotowość do pracy w przeciągu 1.6 sek. Przy automatycznym pomiarze ostrości (AF) opóźnienie migawki (czas od naciśnięcia spustu do rozpoczęcia rejestracji wraz z czasem potrzebnym na wyostrzenie) wynosi ok. 0.6 sek. Jeśli ostrość jest już ustawiona opóźnienie wynosi zaledwie 0.1 sek. przy wyłączonym monitorze i ok. 0.2 sek. gdy LCD jest włączony. Są to wartości plasujące F700 w ścisłej czołówce. Równie dobre osiągi aparat uzyskuje w takich aspektach pracy jak przejście do trybu odtwarzania (0.5 sek.), zmiana ogniskowej od minimalnej do maksymalnej (<1.4 sek.) czy czas zapisu zarejestrowanego zdjęcia na karcie (2.1 sek. dla 6M / 1.7 sek. dla pozostałych - liczone wraz z czasem wymaganym do przetworzenia obrazu). O działaniu funkcji zdjęć seryjnych czytaj na następnej stronie.

Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
W nasze ręce wpadł już produkcyjny model najnowszego bezlusterkowca APS-C Nikona. Zobaczcie jak radzi sobie w praktyce.
8
13
Leica SL2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Leica SL2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja modelu SL, wprowadzająca usprawnienia niemal na każdej płaszczyźnie, ma być klejnotem w koronie systemu L-Mount, będąc przy okazji cieszącym oko,...
10
27
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
12