Test kompaktu Casio QV-R40

Kompaktowy aparat cyfrowy Casio QV-R40 zaprezentowany po raz pierwszy w lipcu 2003 roku. W sklepach pojawił się już po wakacjach, ale i tak cieszył się zasłużonym zainteresowaniem użytkowników. Bardzo mały, niezwykle poręczny i funkcjonalny, szybki i co najważniejsze dość tani. Zapraszamy do zapoznania się z naszym testem.

5. FUNKCJE ODTWARZANIA I FUNKCJE DODATKOWE

Tryby wyświetlania obrazu, zarówno przy rejestracji jak i odtwarzaniu zmieniane są dedykowanym przyciskiem DISP na tylnej ściance. Przy rejestracji jest to czysty obraz, obraz z informacją o parametrach oraz pełna informacja o pliku wraz żywym podglądem histogramu (!). Podczas odtwarzania mamy dodatkowe opcje aktywowane dźwignią zoomu: przybliżanie (2x lub 4x) z nawigacją po obrazie oraz oddalanie aż do wyświetlenia zbiorczego indeksu (w układzie 3 x 3).Menu odtwarzania posiada standardowe funkcje takie jak kadrowanie, kopiowanie czy obracanie zdjęcia. Ale uzupełniają je rzadziej spotykane jak alarm, kalendarz czy kopiowanie zdjęć. Pełna lista menu odtwarzania obejmuje (z naszym omówieniem ciekawszych pozycji):
- wyświetla kalendarz na dany miesiąc wraz z miniaturowym zdjęciem (pierwszym wykonanym danego dnia);Ulubione - folder, w którym przechowujemy (w pamięci wbudowanej) nasze ulubione zdjęcia w małych formatach, można je potem wykorzystać jako tapetę powitalną lub jako podręczny album pokazywany znajomym;DPOF - oznaczenie zdjęć przeznaczonych do druku wraz z ilością i datowaniem;Ochrona - oznaczenie zdjęć chronionych przed przypadkowym skasowaniem;Rotacja - obracanie zdjęcia o 90 stopnia z zapamiętaniem ustawienia przy zgrywaniu plików do komputera;Zmniejszanie - zmiana rozmiarów zdjęcia do 1280 x 960 lub 640 x 480;Wycinanie - tworzenie nowego zdjęcia z wykadrowanego fragmentu zapisanego wcześniej obrazu. Nowy plik zachowany jest bez interpolacji;Alarm - aparat jako budzik, który poza dźwiękami będzie o wybranej porze wyświetlał obrazek na powitanie;Kopia - kopiowanie plików z karty pamięci do pamięci wbudowanej lub odwrotnie]


Ostatnia ciekawostka jest oryginalnym pomysłem konstruktorów z Casio. Jest to tworzenie albumów HTML w aparacie. Wybieramy pliki, które chcemy umieścić w albumie. Następnie wybieramy układ obrazków z listy 10 dostępnych układów oraz dobieramy tło. Gotowy projekt zostanie zachowany w formacie HTML i jest gotowy w tej postaci do druku, skopiowania lub publikacji na stronie WWW.

MENU Set Up - ustawienia aparatu

Menu ustawień aparatu (trzecia zakładka menu rejestracji lub druga zakłada menu odtwarzania) obejmuje ustawienia związane z dźwiękami, językiem, datą itp. Podobnie jak przy omówionych wyżej sekcjach menu reakcja przycisków jest bardzo dobra i wprowadzone ustawienie nie wymaga potwierdzania guzikiem SET. Menu Set Up obejmuje: - sygnał dźwiękowy wykonywanych operacji: włączony / wyłączony;Startup - wybór obrazka startowego z kolekcji aparatu lub własnych przechowywanych w folderze Ulubione (Favorites);Numery plików - kolejne numery przydzielane plikom lub kasowanie po wyjęciu karty;Zegar światowy - zegar w trybie domowym (czas lokalny) lub światowym (wybrana strefa geograficzna);Styl daty - sposób wyświetlania daty (dzień / miesiąc / rok lub inny);Ustawienie daty - wprowadzanie daty i godziny;Język - do wyboru: japoński, angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, portugalski, chiński, koreański;Sleep - usypianie aparatu po bezczynności trwającej: 30 sek. lub 2 min lub wyłączone;Auto wyłączanie - wyłączanie aparatu po upływie 2 min lub 5 min w stanie bezczynności;Format - formatowanie zawartości pamięci wbudowanej lub karty;Reset - przywracanie ustawień fabrycznych]

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2