Canon EOS 1200D - Ergonomia i funkcje przycisków

Canon EOS 1200D to bezpośredni następca modelu 1100D. Sercem najnowszej konsumenckiej lustrzanki japońskiego producenta jest 18-megapikselowa matryca w rozmiarze APS-C, którą wspiera procesor obróbki obrazu Canon DIGIC 4. Za ustawianie ostrości odpowiedzialny jest 9-punktowy system autofokusa. Oprócz fotografowania najnowszym Canonem możemy również filmować.

Autor: Marcin Grabowiecki

4 Kwiecień 2014
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Pierwsze wrażenie

Canon 1200D został wykonany z matowego plastiku. Wszystkie elementy są dobrze spasowane, chociaż konstrukcja nie sprawia wrażenia bardzo wytrzymałej. Nieduży grip wyłożony gumą w połączeniu z gumową wpustką pod kciuk na tylnej ściance oferują pewny chwyt. Niestety po kilku dniach guma zaczęła się odklejać. O grip możemy spokojnie zahaczyć trzy palce.

Aparat jest jak na standardy lustrzanek mały, a ponieważ obudowa została wykonana z plastiku charakteruzje się niską wagą. Przyszli użytkownicy powinni wziąć to pod uwagę, ponieważ EOS 1200D nie jest korpusem stworzonym do fotografowania z długimi i ciężkimi szkłami.

Funkcje przycisków

Opis funkcji przycisków rozpoczynamy od górnej ścianki, na której znajdziemy tarczę trybów, przycisk zwalniający lampę błyskową, włącznik ON/OFF, spust migawki oraz tarczę nastaw.

Przycisk zwalniający lampę błyskową umieszczony jest w tym samym miejscu co w modelu EOS 1100D, ale tym razem jest okrągły. W stosunku do poprzednika przesunięto również odrobinę mikrofon, który teraz jest na górnej ściance, a nie przedniej.

Pozostałe elementy sterujące znajdują się na tylnej ściance, z prawej strony ekranu LCD. Ich obsługa odbywa się z pomocą kciuka.

W prawym górnym rogu znajdziemy przycisk wyboru pola AF oraz przycisk blokady ekspozycji. W trybie odtwarzania zdjęć przyciski służą do wyświetlania miniatur i powiększania zdjęć.

W lewym górnym rogu znajdziemy przycisk podglądu na żywo - LV, który w trybie filmowanie uruchamia nagrywanie filmów.

Poniżej znalazł się przycisk korekty ekspozycji, który w trybie odtwarzania służy do usuwania zdjęć. Poniżej znajduje się przycisk menu podręcznego - Q. Warto zauważyć, że menu podręczne ma taki sam układ, jak panel informacyjny uruchamiany przyciskiem DISP, który znajduje się po prawej stronie.

menu podręczne Q

Pod nim zaprojektowano nawigator, którego przyciski obsługują takie funkcje jak ISO, tryb autofokusa - AF, balans bieli - WB oraz tryb seryjny i samowyzwalacz. Między nimi znajduje się przycisk potwierdzający SET. Górny, dolny oraz boczne przyciski nawigatora umożliwiają także poruszanie się po Menu.

Na samym dole znalazły się przyciski MENU oraz odtwarzania zdjęć.

Ergonomia

Jak na lustrzankę skierowaną do amatorów Canon 1200D umożliwia szybką i intuicyjną obsługę. Elementy sterujące są wygodnie rozmieszczone, a menu podręczne pozwala na szybki dostęp do najpotrzebniejszych funkcji aparatu. Ważną rzeczą jest także rozmieszczenie podstawowych parametrów fotografowania na przyciskach nawigatora.

Podsumowanie

Canon EOS 1200D sprawi dobre pierwsze wrażenie, chociaż mamy zastrzeżenia co do jego wytrzymałości i solidności wykonania. Z aparatu korzysta się wygodnie, co jest zasługą dobrego rozmieszczenia elementów sterujących. Plusem jest menu podręczne, wygodny grip oraz przyciski nawigatora.

+ wygodny chwyt

+ intuicyjne rozłożenie elementów sterujących

+ menu podręczne Q

- plastikowa obudowa sprawiająca wrażenie mało wytrzymałej

- guma odklejająca się od gripa

1. Wstęp

2. Specyfikacja

3. Ergonomia funkcje przycisków

4. Budowa i obsługa

5. Menu i tryby odtwarzania

6. Fotografowanie

7. Jakość zdjęć

8. Osiągi matrycy

9. Podsumowanie

10. Zdjęcia do pobrania

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)