Sony Cyber-shot RX10 - Podsumowanie

Koncern Sony rozszerzył swoją ofertę zaawansowanych kompaktów z serii RX o model Cyber-shot RX10. Sprawdziliśmy jak aparat z 1-calową matrycą i obiektywem 24-200 mmm f/2,8 radzi sobie w plenerze i naszym studio testowym. Zapraszamy do lektury testu.

Autor: Michal Grzegorczyk

27 Grudzień 2013
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

 

      Obiektywna ocena aparatu

Sony Cyber-shot RX10

      jest dość łatwa. To bardzo dobrze zaprojektowany i wykonany aparat, który w swojej klasie oferuje ponadprzeciętną jakość zdjęć. Nie można mieć żadnych zastrzeżeń do użytych materiałów i jakości wykończenia i spasowania poszczególnych elementów. Na równie wysokim poziomie stoi ergonomia. Drobny problem z podobieństwem pierścienia zoomu do przełącznika trybu pracy zoomu znika po kilku dniach używaniu aparatu. Fotografowanie Cyber-shotem RX10 nie sprawia problemów. Aparat dobrze mierzy światło i precyzyjnie ustawia ostrość, oferuje świetny tryb seryjny i bogate opcje filmowe. Denerwuje jedynie wyjątkowo powolne zoomowanie - trudno się do tego przyzwyczaić i zaakceptować taką cechę.



 

      Cyber-shot RX10 notuje wysoką ocenę za jakość obrazu. 1-calowa matryca o rozdzielczości 20 megapikseli świetnie radzi sobie do czułości ISO 800, a czułości ISO 1600 i ISO 3200 również nie dają zbyt wielu powodów do narzekań. Jedną z głównych zalet Sony RX10 jest obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T* o zakresie ogniskowych 24-200 milimetrów ze stałym światłem f/2,8. Uniwersalny zakres i świetna światłosiła, dają unikalną konstrukcję w świecie kompaktów. Nie da się ukryć, że obiektyw nie jest idealny - kiepsko radzi sobie z pracą pod ostre światło, a użycie formatu RAW ujawnia dystorsję i aberrację chromatyczną. Nie zmienia to jednak faktu, że trójca matryca - procesor - obiektyw to bardzo mocna strona tego modelu.



 

      Aparat jest niezwykle ciekawy, a jego producent, koncern Sony, każe sobie za zaspokojenie tej ciekawości słono zapłacić. Niecałe 5000 złotych to dużo. Oczywiście trudno o komentarz na temat ceny, gdy brakuje bezpośrednich konkurentów. Tak zwane "hybrydy", czyli duże kompakty przypominające kształtem lustrzanki kosztują najczęściej ponad dwa razy mniej, ale mają małe matryce i ciemne obiektywy o absurdalnie dużej krotności zoomu. Dostępne na rynku bezlusterkowce z 1-calową matrycą (system Nikon 1) nie mają w systemie optyki, którą można by porównać z obiektywem RX10. Jeśli natomiast porównamy testowany aparat do bezlusterkowców z większymi matrycami to okaże się, że zestaw optyki kryjący zakres 24-200 mm ze światłem f/2,8 to wydatek nie prawie 5000, ale niemal 10 000 złotych. Zresztą przedstawiciele Sony przyznają, że to co "robi" cenę aparatu Cyber-shot RX10 to przede wszystkim jego obiektyw.



      Na koniec warto się zastanowić, dla kogo to aparat. Biorąc pod uwagę jakość zdjęć, uniwersalny obiektyw i bardzo solidne wykonanie (uszczelniona obudowa) może być świetną propozycją dla często podróżujących fotografów. Producent widzi go również w torbach zawodowców (np. jako zapasowy aparat) i wcale nie jest to wizja oderwana od rzeczywistości. Biorąc pod uwagę cenę jest dużo bardziej prawdopodobna od wizji RX10 w torbie "Kowalskiego". Jeszcze inna grupa to... amatorzy filmowania. Spotkaliśmy się z wielkim zainteresowaniem tej grupy nową konstrukcją Sony, do tego tematu wrócimy w osobnym artykule.




      + solidna, metalowa obudowa

 

      + wysoka jakość wykonania

 

      + świetny, uniwersalny zakres ogniskowych

 

      + stałe światło f/2,8

 

      + świetna jakość obrazu do ISO 800

 

      + użyteczne czułości ISO 1600 i ISO 3200

 

      + reprodukcja kolorów

 

      + zdjęcia seryjne

 

      + mnogość trybów ekspozycji

 

      + pomiar światła

 

      + skuteczny AF

 

      + tryb filmowy

 

      + bardzo dobre efekty zdjęciowe w plikach JPEG

 

      + świetny ekran i wizjer

 

      + menu podręczne

 

      + funkcjonalność Wi-Fi



      - praca pod ostre światło

 

      - wyjątkowo powolne zoomowanie

 

      - brak ładowarki w zestawie

 

      - przełącznik trybu pracy pierścienia przysłony zbytnio przypominający sam pierścień

 

      - winietowanie w formacie RAW

 

      - dystorsja w formacie RAW



Sony Cyber-shot DSC-RX10 uzyskał w swojej klasie 78%

 



Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
31
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)