Podsumowanie

Fujifilm XQ1 to kieszonkowy kompakt premium wyposażony w obiektyw, który na szerokim kącie oferuje jasność f/1.8. Optyka współpracuje z matrycą znaną już z modelu X20. Zobaczcie jak ten aparat sprawdza się w praktyce.

Autor: Patryk Wiśniewski

13 Grudzień 2013
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

7. Podsumowanie

Fujifilm XQ1 to kieszonkowy, stylowy kompakt, który daje swoim użytkownikom dość duże możliwości. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom aparat zmieścimy praktycznie do każdej kieszeni. Aparat dobrze leży w dłoni, poprawienie wypustki na kciuk podniosło komfort trzymania aparatu.

Ciekawie rozwiązana ergonomia umożliwia zdefiniowanie praktycznie wszystkich przycisków według naszych potrzeb. Duża w tym zasługa menu podręcznego. Początkowo takie rozwiązanie ergonomiczne może sprawiać nam problemy, ale szybko się do niego przyzwyczajamy.

Fujifilm XQ1

Cieszymy się, że zrezygnowano z dość skomplikowanego uruchamiania aparatu. W XQ1 wystarczy nacisnąć dedykowany przycisk On/Off. Zmiana procesora poskutkowała tym, że aparat zaczął szybciej działać. Dotyczy to uruchamiania się, ostrzenia oraz zgrywania plików RAW.

Obiektyw zastosowany w modelu XQ1 zachowuje się podobnie do konstrukcji znanej z poprzednika. Obiektyw Fujinona oferuje jasność f/1,8 na szerokim kącie i uniwersalny zakres ogniskowych 25-100 mm. Poza tym może pochwalić się trybem makro i dość dobrymi osiągami optycznymi, jak na tak niewielką konstrukcję. Wyposażono go także w stabilizację obrazu, która pozwala wydłużyć ekspozycję o 2 EV.

Jakość materiałów, wykonanie przycisków, ekran LCD oraz wbudowana lampa błyskowa również zasługują na pochwałę. W porównaniu do poprzednika słabiej wypada wydajność baterii. Wykonywaliśmy około 200 zdjęć na jednym ładowaniu. Nie mamy także większych zastrzeżeń do menu i odtwarzania zdjęć. Jedyny problem jaki się pojawił to tradycyjna przypadłość aparatów Fujifilm, czyli po dojściu do zdjęcia o numerze 9999, aparat blokuje zapis danych na kartę.

W części poświęconej fotografowaniu Fujifilm XQ1 zbiera wiele istotnych plusów. Należy docenić ten kieszonkowy aparat za szybkość działania, szybki i celny autofokus i zdjęcia seryjne. Inne czysto fotograficzne parametry, takie jak pomiar światła i automatyczny balans bieli także stoją na bardzo dobrym poziomie. XF1 możemy także pochwalić za panoramy z ręki i rozbudowany bracketing.

Pod względem jakości zdjęć najnowszy kompakt Fujifilm nie odstaje od konkurencji. Duża fizycznie matryca pozwala użytkownikowi na swobodne fotografowanie do ISO 800, a nawet ISO 1600. Także kolorystyka zdjęć jest na dobrym poziomie.

Fujifilm XQ1 to kompakt, który jest bardzo dobrą ewolucją. Japoński producent po raz kolejny pokazał, że bierze sobie do serca głos swoich klientów. Nieliczne wady poprzednika zostały poprawione. Sam aparat został usprawniony. Jeżeli poza przyzwoitą jakością zdjęć i szybkością działania zależy nam na stylowym wzornictwie, warto wziąć pod uwagę tę propozycję. Trzeba przy tym zaznaczyć, że Fujifilm XQ1 to wydatek około 1600 zł.

+ nieduże gabaryty

+ ciekawe wzornictwo

+ menu podręczne - przycisk E-Fn

+ możliwość zdefiniowania menu podręcznego

+ łatwy dostępn do trybu dyskretnego

+ dobrej klasy ekran LCD

+ wbudowana lampa błyskowa

+ przyzwoita bateria

+ moduł Wi-Fi

+ obiektyw Fujinon 25-100 mm f/1.8-4.9

+ tryb makro

+ manualny zoom

+ 3-calowy ekran LCD

+ wbudowana lampa błyskowa

+ stabilizacja obrazu o skuteczności 2 EV

+ wydajna bateria

+ złącze HDMI

+ szybkość działania

+ szybkość i celność autofokusa

+ zdjęcia seryjne 8 kl/s w pełnej rozdzielczości

+ pomiar światła

+ symulacja filmów

+ panoramy z ręki

+ filmy Full HD

+ filmy w zwolnionym tempie

+ niskie szumy do ISO 1600

+ reprodukcja szczegółów do ISO 1600

+ reprodukcja kolorów

- brak drugiej tarczy nastaw

- brak przycisku funkcyjnego

- brak gorącej stopki

- mniejsza niż deklarowana prędkość zdjęć seryjnych

Fujifilm XF1 uzyskał w swojej klasie 73%
Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
23
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)