2. Ergonomia, wykonanie
Nokia Lumia 1020 to ciekawie zaprojektowane urządzenie. Obudowa o zaokrąglonych bokach wykonana jest z matowego plastiku i ma funkcjonalny kształt. Niektórym mogą jednak przeszkadzać zaokrąglone boki i obiektyw aparatu umieszczony na środku tylnej ścianki. Z boku znajdują się przyciski umożliwiające włączenie urządzenia, wyzwolenie migawki oraz zmianę trybów smartfona. Z dołu znajdziemy wejście USB, a na górze - słuchawkowe.
Na środku tylnej ścianki (w górnej części) znajduje się obiektyw aparatu. Umieszczono go razem z lampą błyskową, na wystającym czarnym kole. To znacznie lepsze rozwiązanie ergonomiczne, niż w przypadku
Nokii 808 Pure View.
Dużo wygodniej korzysta się z telefonu przy pomocy dodatkowego akcesorium, jakim jest grip PD-95G. Oprócz poręcznego uchwytu oferuje on dodatkową baterię, gniazdo statywowe oraz przycisk wyzwalania migawki.
Ciekawostką może być ładowanie smartfona, które może odbywać się za pomocą opcjonalnej poduszki (Nokia Wireless Charging Pillow firmy Fatboy). W środku zlokalizowana jest stacja dokująca, która należy podłączyć do prądu. W celu rozpoczęcia ładowania wystarczy położyć telefon na poduszce. Do obsługi poduszki wymagane jest dodatkowe etui do łączności bezprzewodowej (Nokia Wireless Charging Cover CC-3066).
Obsługa aparatu w podstawowym trybie odbywa się wyłącznie dzięki dotykowemu ekranowi. W dolnej części znajdują się ikonki, umożliwiające zmianę trybu lampy błyskowej, przejście w tryb przedniej kamery bądź filmowania. Z tego poziomu dostajemy się również do menu ustawień (niepotrzebnie podzielonego na "ustawienia zdjęć" i "ustawienia filmów"). Możemy w nim zmienić tryb fotografowania, ISO, wartość ekspozycji, balans bieli oraz format obrazu.
W trybie Aparat zdjęcia zapisywane są w rozdzielczości 5MP.

Ekran początkowy w trybie Aparat oraz wybór ustawień