Canon EOS 700D - test

Canon EOS 700D to już dziewiąta odsłona amatorskiej lusztrzanki japońskiego producenta. Najnowszy model oferuje 18-megapikselową matrycę CMOS w rozmiarze APS-C oraz dotykowy i odchylany ekran LCD o rozdzielczości ponad miliona punktów. Ponad to 700D może pochwalić się 5 kl/s i usprawnionym trybem autofokusa w trybie live view oraz podczas filmowania.
0
Patryk Wiśniewski
26 Lipiec 2013
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

6. Fotografowanie

Szybkość działania
Canon EOS 700D jest gotowy do działania momentalnie po włączeniu. Z włączonym autofokusem udało nam się wykonać pierwsze zdjęci po niespełna 0,3 s od włączenia co jest bardzo przyzwoitym rezultatem.

Reakcja na wciśnięcie spustu migawki jest natychmiastowa - jeżeli ostrość ustawimy wcześniej, aparat wyzwoli migawkę bez zauważalnego opóźnienia.

Obsługa menu, menu podręcznego - Q i trybu odtwarzania odbywa się szybko i bez zastrzeżeń. Poruszanie się po menu i przeglądanie zdjęć odbywa się w czasie rzeczywistym. Jedynie podczas przewijania i powiększania zdjęć 700D korzysta z miniaturek po chwili doładowując cały obraz. Dość szybko EOS przewija także powiększenia.

Także obsługa dotykowego ekranu nie nastręcza problemów. Zmiany parametrów odbywają się płynnie i bez opóźnienia. Jedyny delikatny problem mieliśmy z wyłączeniem podpowiedzi ekranowych. Funkcja ta kryje się w trzeciej zakładce menu ustawień pod skrótem - Przew. funkcji, co zapewne oznacza Przewodnik funkcji.

Zdjęcia seryjne
W specyfikacji EOS-a 700D producent podaje prędkość zdjęć seryjnych na poziomie około 5 kl/s. W naszym teście700D osiągnął deklarowaną prędkość w formacie JPEG ocierając się nawet o 6 kl/s. Tandem RAW + JPEG jest już zbyt dużym wyzwaniem dla bufora EOS-a 700D, w ciągu jednej sekundy aparat wykonał 3 klatki.

Pomiar ostrości
Canon EOS 700D korzysta z autofokusa typu TTL-SIR, który znamy z takich aparatów jak EOS 60D. To 9-polowy układ ze wszystkimi punktami krzyżowymi (środkowy punkt podwójnie krzyżowy f/2.8).

W dobrych warunkach oświetleniowych EOS 700D radzi sobie bardzo dobrze. Zarówno centralny punkt AF jak i poboczne pozwalają natychmiast ustawić ostrość, oczywiście jeżeli wycelujemy je na jakiś kontrastowy element. Na jednolitych fakturach 700D gubi się, jak każda lustrzanka.

W słabszym oświetleniu - zacieniony pokój, fotografia nocna - czas ostrzenia wydłuża się nawet do około 1 sekundy, widać także delikatną przewagę środkowego punktu AF.

Podobnie jak inne lustrzanki Canona 700D nie został wyposażony w diodę wspomagającą autofokus i wykorzystuje w tym celu wbudowaną lampę błyskową. Nie jest to najbardziej eleganckie rozwiązanie i raczej zniechęca potencjalnych modeli do pozowania. Na szczęście system działa skutecznie dzięki czemu po jednym, dwóch przedbłyskach 700D najczęściej ustawia ostrość.

Pola autofokusa zmieniamy nawigatorem lub tarczą nastaw po wciśnięciu przycisku znajdującego się w prawym górnym rogu tylnej ścianki. Do dyspozycji mamy wybór automatyczny - aparat przy wyborze punktu AF zazwyczaj wybiera pierwszy plan, lub ręczny. Tryb automatyczny sprawdza się w fotografii ulicznej, manualny pozwala na większą kontrolę nad płaszczyzną ostrości.

Canon 700D pozwala na wybór jednego z trzech trybów pracy autofokusa:
 • ONE SHOT - po ustawieniu ostrości autofokus jest blokowany i można dowolnie zmieniać kadr
 • AI SERVO - tryb śledzenia, do obiektów w ruchu
 • AI FOCUS - tryb automatyczny, który rozpoznaje ruch przedmiotu w kadrze i wtedy przełącza pracę z ONE SHOT na AI SERVO
Pomiar ostrości w trybie live viewW modelu EOS 700D Canon zastosował znane już rozwiązanie systemu autofokusa w trybie podglądu na żywo. Matryca Canona 700D została wyposażona w piksele dedykowane do pomiaru ostrości opartego na detekcji fazy. Do dyspozycji użytkownika są tryby FlexiZone - Multi i Single, śledzenie z wykrywaniem twarzy oraz tryb Quick AF, który podnosi lustro i korzysta z czujników autofokusa.
zakładka trybu AF w live view

Tryb FlexiZone działa trochę lepiej od tradycyjnej detekcji kontrastu znanej z poprzednich modeli. Aparat szybciej ustawia ostrość, mniej też kluczy wokół płaszczyzny ostrości. Jednak do autofokusa tradycyjnego nadal dużo mu brakuje.

Pomiar światła
Zmianę sposobu pomiaru światła dokonujemy w menu aparatu lub za pomocą menu podręcznego Q. Podczas wyboru trybu pomiaru światła trzeba uważać na ich oznaczenia. Pomylić się może pomiar centralnie ważony uśredniony - oznaczony pustym prostokącikiem z pomiarem wielosegmentowym. Właściwie jedynym trybem co do, którego nie można mieć wątpliwości jest pomiar punktowy. Na szczęście wszystkie tryby są dobrze opisane.

Dostępne metody pomiaru ekspozycji:
 • wielosegmentowy
 • skupiony - 9% środkowej części wizjera
 • punktowy - 4% wizjera w centrum
 • centralnie ważony uśredniony
Przy pomiarze światła Canon EOS 700D korzysta z 63 stref. Podczas testu najczęściej korzystaliśmy z pomiaru wielosegmentowego, który w większości przypadków pozwalał osiągnąć zamierzone rezultaty. Pomiar wielosegmentowy jest powiązany z wybranym punktem autofokusa co wyraźnie wpływa na pomiar. Ta sama scena może zostać naświetlona w różny sposób przy wykorzystaniu innego punktu AF.

Tryby ekspozycji
Trybu ekspozycji zmieniamy raczą trybów. Działa ona z odpowiednim skokiem więc nie ma mowy o przypadkowym jej przełączeniu. Znajdziemy na niej zarówno tryby manualne, półautomatyczne jak i pełną automatykę. Z myślą o początkujących użytkownikach został przygotowany zielony program auto i programy tematyczne:
 • Błysk wyłączony
 • Twórcze auto
 • Portrety
 • Krajobrazy
 • Małe odległości
 • Sport
 • Nocne portret
 • Zdjęcia nocne z ręki (aparat łączy 4 zdjęcia)
 • HDR


Balans bieli
Do ustawień balansu bieli dostajemy się w łatwy sposób - przez wciśnięcie górnego przycisku nawigatora. Ustawienia niemal wyczerpują potrzeby nawet zaawansowanych użytkowników - wśród dostępnych opcji brakuje jedynie WB ustawianego według Kelvinów. Możemy ustawić balans bieli na jedną z sześciu zdefiniowanych pozycji lub skorzystać z manualnego pomiaru czy trybu auto - AWB. Trochę utrudnione jest także korzystanie z balansu bieli według wzorca - najpierw musimy wykonać zdjęcie, by następnie je wybrać w menu głównym jako wzorzec.
zakładka balansu bieli


Filmowanie
EOS 700D pozwala na nagrywanie filmów w najwyższej jakości Full HD 1920 x 1080, 25 i 24 kl/s. Możemy także skorzystać z rozdzielczości 1280 x 720 z prędkością 50 kl/s. Maksymalny czas trwania jednego ujęcia to niespełna 30 min, a maksymalny rozmiar filmu 4 GB. Filmy są rejestrowane w formacie MOV H.264. Do dyspozycji mamy głośnik stereo umieszczony na górnej ściance, który całkiem dobrze radzi sobie w praktyce.

EOS 700D ostrzy podobnie jak jego poprzednik i nie szuka tak specjalnie długo płaszczyzny ostrości jednak, żeby wykonać dobry najazd z ostrością nadal należy posłużyć się manualnym ustawianiem ostrości.


Podsumowanie
Pod względem funkcji bezpośrednio wpływających na fotografowanie EOS 700D radzi sobie bardzo dobrze. Zaczynając od szybkości działania, która jest na wysokim poziomie jak przystało na markową lustrzankę. EOS-a 700D możemy także pochwalić za skuteczny i szybki autofokus, dobrze działający automatyczny balans bieli i pomiar światła. Jednym słowem fotografowanie tym modelem to przyjemność. Możemy się skoncentrować na najważniejszym czyli kadrowaniu.

+ szybkość działania
+ skuteczny autofokus
+ zdjęcia seryjne 5 kl/s
+ automatyczny balans bieli
+ filmowanie w Full HD

- pomiar światła powiązany z punktem AF
Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
12
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Najnowszy przedstawiciel podstawowej linii bezlusterkowców systemu Fuji X stara się zaakcentować swoje filmowe aspiracje, które dotąd nie były mocną stroną tej serii aparatów japońskiego...
7
0
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Czy druga generacja A9 to na pewno niewielka aktualizacja, czy może jednak znaczący krok do świata zawodowych fotoreporterów? Po sesji w ośrodku sportowym, mamy już...
11
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)