Olympus Stylus XZ-2 - Fotografowanie

Olympus Stylus XZ-2 to druga odsłona zaawansowanego kompaktu. W stosunku do swojego poprzednika zyskał większą rozdzielczość matrycy, ruchomy ekran, fabryczny grip. Nieznacznie zwiększyły się wymiary propozycji Olympusa, która nie jest już tak kieszonkowa, jak konkurencja.

Autor: Patryk Wiśniewski

16 Listopad 2012
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści




Szybkość działania
Olympus XZ-2 zasługuje na pewno na pochwałę jeśli chodzi o prędkość działania. Aparat uruchamia się szybko, pierwsze zdjęcie jesteśmy w stanie wykonać w mniej więcej 1,5 sekundy. Tyle czasu zajmuje kompaktowi Olympusa wysunięcie obiektywu i wyostrzenie, jeżeli wyłączymy autofokus czas ten skraca się do 1,2 sekundy. Aparat nie ma problemu z przechodzeniem do trybu odtwarzania, do którego dostajemy się praktycznie od razu po wciśnięciu klawisza. Zoomowanie od szerokiego kąta od najdłuższej ogniskowej zajmuje około 2 sekund co jest przyzwoitym wynikiem.

Pomiar ostrości
W normalnych warunkach oświetleniowych XZ-2 radzi sobie bardzo dobrze. Na najszerszej ogniskowej aparat potwierdza ostrość praktycznie od razu, przeostrzenie od nieskończoności do około 0,5 metra zajęło XZ-2 poniżej 0,3 sekundy. Na dłuższych ogniskowych aparat nadal radzi sobie bardzo dobrze, choć częściej się gubi. W przypadku zdjęć nocnych w mieście kompakt Olympusa radził sobie przyzwoicie. Czas ostrzenia rzadko przekraczał jedną sekundę. Oczywiście wszystkie te stwierdzenia dotyczą autofokusa w trybie pojedynczym, a nie ciągłym.

Tryb ciągły nie działa już tak dobrze, a właściwie nie działa w ogóle. Jest to tradycyjna przypadłość aparatów z autofokusem opartym na zasadzie detekcji kontrastu.

Pomiar światła
XZ-2 oferuje trzy standardowe tryby pomiaru światła: matrycowy, centralnie ważony i punktowy. Centralnie ważony i punktowy działają zgodnie ze swoją charakterystyką. W trakcie testu najczęściej korzystaliśmy z pomiaru matrycowego, który dawał przewidywalne dla użytkownika rezultaty. Przyzwoicie radził sobie także z kontrastowymi scenami. W menu możemy zdecydować czy chcemy pomiar światła powiązać z punktem autofokusa oraz wyregulować działanie poszczególnych trybów pomiaru. Użytkownik może zdecydować czy woli, żeby pomiar delikatnie prześwietlał czy niedoświetlał zdjęcie.

tryb matrycowy



Zdjęcia seryjne
Stylus oferuje dwa tryby seryjne. Wolniejszy umożliwia skorzystanie nie tylko z serii JPEG-ów ale także tandemu RAW + JPEG. Aparat po wciśnięciu spustu wykonuje zdjęcia z prędkością 5 kl/s. W przypadku JPEG-ów użytkownik jest ograniczony wyłączenie pojemnością karty. W przypadku tandemu RAW + JPEG aparat trzyma prędkość przez 0,5 sekundy następnie zwalnia do 1 klatki na sekundę. Szybka seria prezentuje się bardzo dobrze. XZ-2 co prawda ogranicza rozdzielczość plików do 8-megapikseli, ale wykonuje w ciągu 3 sekund 60 zdjęć.

To za co wypada pochwalić XZ-2, to prędkość zgrywania. Nawet w przypadku serii RAW + JPEG zgrywanie zdjęć nie przekracza 2 sekund, co jest wynikiem bardzo dobrym w tej klasie sprzętu.

Tryby ekspozycji
Zaawansowany kompakt Olympusa oferuje spory wybór trybów ekspozycji. Do wszystkich dostaniemy się za pośrednictwem tarczy trybów ekspozycji, na której oprócz tradycyjnego zestawu PASM znajdziemy dwa ustawienia użytkownika C1 i C2, scenerie, iAuto oraz filtry artystyczne, których jest aż 11.

tarcza trybów ekspozycji







Filmowanie
Aparat umożliwia uruchomienie filmowania przy pomocy dedykowanego przycisku REC, który został umieszczony w okolicy podpórki pod kciuk. Proste i intuicyjne rozwiązanie umożliwia przełączenie się w tryb filmowy, z każdego trybu ekspozycji. XZ-2 może filmować także przy użyciu filtrów artystycznych. W przypadku filmowania bardzo dobrze sprawdza się także stabilizacja matrycy.


Podsumowanie
Olympus XZ-2 w tym dziale po raz kolejny nie zaskakuje. Wszystkie funkcje fotograficzne są na dobrym poziomie. Aparat uruchamia się bardzo sprawnie, co w połączeniu z bardzo skutecznym i szybkim system automatycznego ustawiania ostrości umożliwia wykonanie pierwszego zdjęcia już po upływie 1,5 sekundy. Pomiar światła w przypadku kompaktu Olympusa również stoi na bardzo dobrym poziomie. Aparat daje przewidywalne dla użytkownika rezultaty nawet w przypadku kontrastowych scen. Bogactwo filtrów artystycznych oraz dobrze spisująca się automatyka umożliwią swobodne korzystanie z tego aparatu nawet początkującym adeptom fotografii. Na koniec warto wspomnieć o filmowaniu Full HD. Jedyne czego jeszcze moglibyśmy sobie życzyć od propozycji Olympusa, to jeszcze szybszy tryb seryjny w pełnej rozdzielczości, ale 5 kl/s to wynik bardzo przyzwoity.

+ szybkość działania
+ szybkość autofokusa
+ skuteczny system autofokusa
+ pomiar światła
+ 11 filtrów artystycznych
+ zdjęcia seryjne
+ zgrywanie zdjęć seryjnych
+ filmowanie Full HD

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)