Budowa i obsługa

Leica D-Lux 6 to przedstawiciel niedużych kompaktów premium. Charakteryzuje go jasny, szerokokątny zoom Leica DC Vario-Summilux f/1.4-2.3 ASPH, solidna budowa i manualne zacięcie. W porównaniu z poprzednikiem D-Lux 6 znacznie przyspieszył oferując serię 11 kl/s. Zapraszamy do testu tego nietuzinkowego aparatu.

Autor: Marcin Falana

26 Październik 2012
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

4. Budowa i obsługa

Optyka
Nie łatwo jest poprawiać rzeczy bardzo udane, tak jak obiektyw w poprzednim modelu. Jednak Leica stanęła na wysokości zadania i stworzyła jeszcze jaśniejszy obiektyw Leica DC Vario-Summilux f/1.4-2.3 ASPH. Daje on uniwersalny ekwiwalent ogniskowej 24-90 mm, nominalnie 4,7-17,7 mm (3,8x zoom). Oferuje także optyczną stabilizację obrazu.
10/600 s, f/2.0, ISO 2000, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Dzięki dużej jasności obiektyw pozwala na uchwycenie delikatnych świateł i fotografowanie z krótkimi czasami migawki nawet w słabym oświetleniu.

Obiektyw Leica DC Vario-Summilux f/1.4-2.3 ASPH radzi sobie nieźle z z flarami i blikami podczas fotografowania pod światło. Trudno jest osiągnąć blik, który wyraźnie psuje zdjęcie, chociaż nam się udało (3 zdjęcie poniżej). Dość dobrze szkło radzi sobie także ze światłem wpadającym w obiektyw obraz jest kontrastowy i dość klarowny.
10/25000 s, f/4.0, ISO 80, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

10/1250 s, f/1.8, ISO 2000, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

10/2500 s, f/5.0, ISO 80, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

10/10000 s, f/5.6, ISO 80, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)


Makro
D-Lux-a 6 musimy pochwalić za tryb makro, który umożliwia osiągnięcie wysokiej skali odwzorowania. Na szerokim kącie możemy zbliżyć się do fotografowanego przedmiot na odległość zaledwie 1 cm.
10/400 s, f/1.4, ISO 400, ogniskowa: 29 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

10/600 s, f/5.6, ISO 125, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)


Aberracja chromatyczna
Obiektyw Leica DC Vario-Summilux f/1.4-2.3 ASPH należy pochwalić za dobrze skorygowaną aberrację chromatyczną. Wada jest widoczna w samych brzegach kadru, na odbitce 20x30 cm wada będzie właściwie niewidoczna.



Winietowanie
Winietowanie na f/1.4 na poziomie 18% według standardów DXO to bardzo dobry wynik. Po przymknięciu przysłony do F/5.6 wartość ta spada do wartości 10%.


Dystorsja
Jak widać na poniższym wykresie D-Lux 6 na szerokim kącie na widoczną dystorsję beczkowatą. Będzie ona jednak wyraźnie widoczna w rogach i przy fotografowaniu z bliska. Poza tymi sytuacjami nie powinna mieć dużego wpływu na nasze zdjęcia.


Matryca
W modelu D-Lux 6 zastosowano 10,1 megapikselową matrycę CMOS (1/1,7 cala), która pozwala na fotografowanie z czułościami od ISO 80 do 12800. Poza tym możemy nagrywać filmy full HD 1920x1080 50p w formacie MP4 lub AVCHD. Matryca jest obsługiwana przez procesor Venus Engine VII FHD.

Monitor
Obraz wyświetleny na 3-calowym ekranie D-Luxa 6 jest bardzo wysokiej jakości. Zarówno kolorystyka jak i odświeżanie stoją na najwyższym poziomie. Dobrym rozwiązaniem jest także funkcja Power LCD zwiększająca oświetlenie ekranu.


Lampa błyskowa
D-Lux 6 został wyposażony w niedużą, wbudowaną lampę błyskową. W praktyce lampa sprawuje się bardzo dobrze naturalnie doświetlając scenę. Mimo niedużej mocy pozwala ona doświetlić pierwszy plan, a w połączeniu z jasnym obiektywem w zupełności wystarcza.

Lampę błyskową zwalniamy za pomocą suwaka, który znajduje się na górnej ściance. Wyskakuje ona energicznie z korpusu i jest umieszczona dość wysoko nad nim. Lampa umożliwia zastosowanie takich funkcji jak redukcja efektu czerwonych oczu, czy synchronizacja na drugą kurtynę. Poza tym możemy zastosować zewnętrzną lampę błyskową mocowaną na gorącej stopce.
zdjęcie z lampą błyskową, tryb Auto

zdjęcie z lampą błyskową, tryb Auto


Zasilanie i pamięć
Dostęp do gniazda baterii i karty pamięci jest ułatwiony dzięki zastosowaniu sprężynki przy klapce. Sama klapka nie sprawia najtrwalszego wrażenia. Baterię możemy włożyć odwrotnie o czym dowiadujemy się dopiero pod koniec tej czynności. W modelu D-Lux 6 Leica zastosowała akumulator o pojemności 1250 mAh. Na jednym ładowaniu, które trwało trochę ponad 2 godziny wykonaliśmy ponad 250 zdjęć co jest bardzo przyzwoitym rezultatem.


Złącza
Leica D-Lux 6 została wyposażona w złącze HDMI pozwalające podłączyć aparat do telewizora HD. Oczywiście w zestawie z aparatem nie znajdziemy odpowiedniego kabla. Poza tym D-Lux 6 oferuje drugie złącze obsługujące wyjście AV (NTSC/PAL) oraz USB 2.0 High Speed.
Leica D-Lux 6


Podsumowanie
Największy plus w tej części testu Leica D-Lux 6 dostaje za obiektyw Leica DC Vario-Summilux f/1.4-2.3 ASPH, który jest konstrukcją najwyższej jakości. Obiektyw oferuje rekordową jasność, bardzo dobre osiągi optyczne i przyzwoity tryb makro. Dodatkowo trzeba wspomnieć o manualnej tarczy przysłony, która jest rewelacyjnym rozwiązaniem.

+ obiektyw Leica DC Vario-Summilux f/1.4-2.3 ASPH
+ manualna tarcza przysłony
+ tryb makro
+ 3-calowy ekran LCD
+ wbudowana lampa błyskowa
+ wydajna bateria
+ gorąca stopka do zewnętrznych lamp błyskowych
+ złącze HDMI

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
31
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)