Sigma DP2s - test

Sigma DP2s jest udoskonaloną wersją poprzednika, modelu DP2. Poprawiono pracę układu AF oraz wprowadzono tryb oszczędności energii. Bez zmian pozostały matryca (Foveon X3) oraz jasny, stałoogniskowy obiektyw 24,2 mm f/2,8. Kompakt Sigmy to bardzo ciekawe połączenie dużej matrycy oraz eleganckiego wyglądu i kieszonkowych wymiarów.


5. Menu i tryby odtwarzania

Z pewnością pozytywnie należy ocenić ilość oraz przejrzyste rozmieszczenie informacji wyświetlanych na monitorze LCD. Dodatkowo możemy wyświetlić linie pomagające w kadrowaniu, miłym dodatkiem jest też histogram na żywo. Aby ograniczyć pobór energii monitor możemy całkowicie wyłączyć lub pozostawić informacje na czarnym tle.
informacje wyświetlane na LCD

Menu
W zasadzie w Sigmie znajdziemy trzy rodzaje menu: szybkie menu funkcyjne, tradycyjne menu oraz ustawienia aparatu. Najczęściej używanym będzie szybkie menu, kryjące się pod przyciskiem QS. Znajdziemy w nim jedynie najistotniejsze pozycje:
  • tryb pracy lampy błyskowej
  • czułość ISO
  • pomiar światła
  • balans bieli
  • format plików
  • proporcje obrazu
  • napęd
  • ustawienia kolorystyczne

szybkie menu funkcyjne


Obecność szybkiego menu jest z pewnością tym, czego brakowało w pierwszych kompaktach Sigmy (DP1, DP2). Teraz możemy stosunkowo szybko zmienić take parametry jak czułość ISO czy pomiar światła. Natomiast więcej opcji dotyczących fotografowania znajdziemy w już znaczenie większym, tradycyjnym menu. Po naciśnięciu przycisku MENU widzimy:
menu główne aparatu

Ostatnie menu znajdziemy na tarczy trybów pod pozycją SET UP. Na szczęście nie będziemy zmuszeni by zaglądać tam zbyt często. Znajdują się tam rzadko odwiedzane pozycje, takie jak np.: godzina/data, ustawienia dźwięku czy języka.
ustawienia kryjące się pod pozycją SETUP na tarczy trybów

Przeglądanie i odtwarzanie zdjęć
Przyciskiem zmiany trybu pracy ekranu LCD można wybierać spośród trzech możliwości - oglądania czystego zdjęcia, zdjęcia z podstawowymi parametrami lub zdjęcia ze wszystkimi parametrami i histogramem. Do powiększania i pomniejszania obrazu służą dwa przyciski cyfrowego zoomu. Wciskając przycisk pomniejszania można wyświetlić dziewięć miniaturek i przeglądać zrobione zdjęcia takimi grupami. Nieco dziwnie przegląda się zdjęcia wykonane w pionie - po powiększeniu nie są one wyświetlane na pełnym ekranie.
tryb odtwarzania

W czasie przeglądania zdjęć, po naciśnięciu przycisku MENU ukazuje nam się krótka lista opcji związanych z trybem odtwarzania. Możemy np. uruchomić przeglądanie slajdów lub nagrać notatkę głosową do zdjęcia.
menu odtwarzania


Podsumowanie działu
W Sigmie DP2s znajdziemy przejrzyście wyświetlone informacje w trybie Live View, zaletą jest również szybkie menu funkcyjne. Niestety kupując Sigmę musimy zdawać sobie sprawę, że menu będzie w języku angielskim (lub jednym z kilku innych, ale nie polskim). Tryb odtwarzania również nie budzi większych zastrzeżeń, o ile przyzwyczaimy się do stosunkowo niewielkiego LCD.

+ menu funkcyjne
+ przejrzyste informacje na monitorze LCD
+ oddzielenie menu funkcji fotograficznych i ustawień aparatu

- brak menu w języku polskim
- niepełnoekranowe powiększanie pionowych kadrów
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Michał „Massa” Mąsior: Czy kogokolwiek interesują Twoje zdjęcia?
12 Lut 2019
Świat profesjonalnej fotografii jest trudny. Mit wolnego zawodu przyciąga jednak wielu. Plan, by żyć i zarabiać na swojej pasji jest piękny, choć niełatwy do zrealizowania. Początkowo świetnie zapowiadające się „nowe życie” weryfikowane jest przez wiele czynników. Warto przeczytać, żeby nie wpaść w pułapkę.
15
S jak specjalista - Lumix S1 i S1R
30 Sty 2019
Wygląda na to, że liderom rynku bezlusterkowców wyrasta właśnie poważna konkurencja. Pełnoklatkowe modele S1 i S1R trafią do sprzedaży już w przyszłym miesiącu. Oto, co dziś o nich wiemy!
4
Panasonic LX100 II - mały gigant
27 Gru 2018
Duży sensor 4/3, jasny zoom i tryb filmowy 4K. A wszystko zamknięte w wyjątkowo zgrabnym i stylowym body. Nowy Lumix to aparat, który w swojej klasie nie ma dzisiaj konkurencji!
2
Przetestuj monitor BenQ - opinia Michała Ostrowskiego o BenQ SW240
19 Gru 2018
W listopadzie, wspólnie z BenQ wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego wybrani czytelnicy mieli szansę testować monitory z oferty BenQ. Zobaczcie jak model SW240 przypadł do gustu Michałowi Ostrowskiemu.
0