Sigma DP2s - test

Sigma DP2s jest udoskonaloną wersją poprzednika, modelu DP2. Poprawiono pracę układu AF oraz wprowadzono tryb oszczędności energii. Bez zmian pozostały matryca (Foveon X3) oraz jasny, stałoogniskowy obiektyw 24,2 mm f/2,8. Kompakt Sigmy to bardzo ciekawe połączenie dużej matrycy oraz eleganckiego wyglądu i kieszonkowych wymiarów.


5. Menu i tryby odtwarzania

Z pewnością pozytywnie należy ocenić ilość oraz przejrzyste rozmieszczenie informacji wyświetlanych na monitorze LCD. Dodatkowo możemy wyświetlić linie pomagające w kadrowaniu, miłym dodatkiem jest też histogram na żywo. Aby ograniczyć pobór energii monitor możemy całkowicie wyłączyć lub pozostawić informacje na czarnym tle.
informacje wyświetlane na LCD

Menu
W zasadzie w Sigmie znajdziemy trzy rodzaje menu: szybkie menu funkcyjne, tradycyjne menu oraz ustawienia aparatu. Najczęściej używanym będzie szybkie menu, kryjące się pod przyciskiem QS. Znajdziemy w nim jedynie najistotniejsze pozycje:
  • tryb pracy lampy błyskowej
  • czułość ISO
  • pomiar światła
  • balans bieli
  • format plików
  • proporcje obrazu
  • napęd
  • ustawienia kolorystyczne

szybkie menu funkcyjne


Obecność szybkiego menu jest z pewnością tym, czego brakowało w pierwszych kompaktach Sigmy (DP1, DP2). Teraz możemy stosunkowo szybko zmienić take parametry jak czułość ISO czy pomiar światła. Natomiast więcej opcji dotyczących fotografowania znajdziemy w już znaczenie większym, tradycyjnym menu. Po naciśnięciu przycisku MENU widzimy:
menu główne aparatu

Ostatnie menu znajdziemy na tarczy trybów pod pozycją SET UP. Na szczęście nie będziemy zmuszeni by zaglądać tam zbyt często. Znajdują się tam rzadko odwiedzane pozycje, takie jak np.: godzina/data, ustawienia dźwięku czy języka.
ustawienia kryjące się pod pozycją SETUP na tarczy trybów

Przeglądanie i odtwarzanie zdjęć
Przyciskiem zmiany trybu pracy ekranu LCD można wybierać spośród trzech możliwości - oglądania czystego zdjęcia, zdjęcia z podstawowymi parametrami lub zdjęcia ze wszystkimi parametrami i histogramem. Do powiększania i pomniejszania obrazu służą dwa przyciski cyfrowego zoomu. Wciskając przycisk pomniejszania można wyświetlić dziewięć miniaturek i przeglądać zrobione zdjęcia takimi grupami. Nieco dziwnie przegląda się zdjęcia wykonane w pionie - po powiększeniu nie są one wyświetlane na pełnym ekranie.
tryb odtwarzania

W czasie przeglądania zdjęć, po naciśnięciu przycisku MENU ukazuje nam się krótka lista opcji związanych z trybem odtwarzania. Możemy np. uruchomić przeglądanie slajdów lub nagrać notatkę głosową do zdjęcia.
menu odtwarzania


Podsumowanie działu
W Sigmie DP2s znajdziemy przejrzyście wyświetlone informacje w trybie Live View, zaletą jest również szybkie menu funkcyjne. Niestety kupując Sigmę musimy zdawać sobie sprawę, że menu będzie w języku angielskim (lub jednym z kilku innych, ale nie polskim). Tryb odtwarzania również nie budzi większych zastrzeżeń, o ile przyzwyczaimy się do stosunkowo niewielkiego LCD.

+ menu funkcyjne
+ przejrzyste informacje na monitorze LCD
+ oddzielenie menu funkcji fotograficznych i ustawień aparatu

- brak menu w języku polskim
- niepełnoekranowe powiększanie pionowych kadrów
słowa kluczowe:
 
 
Komentarze
Polecane artykuły
Prezenty dla fotografa 2018, cz.3 - wybiera Michał Chrzanowski
12 Gru 2018
Od sympatycznych drobiazgów, po nowy zaawansowany korpus, na który przecież zasłużyliście! Przez cały grudzień będziemy podsuwać Wam najciekawsze pomysły na gwiazdkowe foto-upominki. Zapraszamy do trzeciej, ostatniej części!
0
Prezenty dla fotografa 2018, cz.2 - wybiera Maciek Zieliński
5 Gru 2018
Od sympatycznych drobiazgów, po nowy zaawansowany korpus, na który przecież zasłużyliście! Sprawdźcie drugą część artykułu, w którym podsuwamy Wam najciekawsze pomysły na gwiazdkowe foto-upominki!
0
Panasonic Lumix FZ2000 - narzędzie wymagających twórców
30 Lis 2018
Panasonic Lumix FZ2000 to jeden z najbardziej uniwersalnych aparatów na rynku. Oferuje rozwiniętą ergonomię i możliwości wideo, których nie powstydziłby się niejeden profesjonalny korpus.
1
Prezenty dla fotografa 2018, cz.1 - wybiera Maciek Luśtyk
28 Lis 2018
Od sympatycznych drobiazgów, po nowy zaawansowany korpus, na który przecież zasłużyliście! Przez cały grudzień będziemy Wam podsuwać najciekawsze pomysły na gwiazdkowe foto-upominki!
0