Sigma DP2s - test

Sigma DP2s jest udoskonaloną wersją poprzednika, modelu DP2. Poprawiono pracę układu AF oraz wprowadzono tryb oszczędności energii. Bez zmian pozostały matryca (Foveon X3) oraz jasny, stałoogniskowy obiektyw 24,2 mm f/2,8. Kompakt Sigmy to bardzo ciekawe połączenie dużej matrycy oraz eleganckiego wyglądu i kieszonkowych wymiarów.


5. Menu i tryby odtwarzania

Z pewnością pozytywnie należy ocenić ilość oraz przejrzyste rozmieszczenie informacji wyświetlanych na monitorze LCD. Dodatkowo możemy wyświetlić linie pomagające w kadrowaniu, miłym dodatkiem jest też histogram na żywo. Aby ograniczyć pobór energii monitor możemy całkowicie wyłączyć lub pozostawić informacje na czarnym tle.
informacje wyświetlane na LCD

Menu
W zasadzie w Sigmie znajdziemy trzy rodzaje menu: szybkie menu funkcyjne, tradycyjne menu oraz ustawienia aparatu. Najczęściej używanym będzie szybkie menu, kryjące się pod przyciskiem QS. Znajdziemy w nim jedynie najistotniejsze pozycje:
  • tryb pracy lampy błyskowej
  • czułość ISO
  • pomiar światła
  • balans bieli
  • format plików
  • proporcje obrazu
  • napęd
  • ustawienia kolorystyczne

szybkie menu funkcyjne


Obecność szybkiego menu jest z pewnością tym, czego brakowało w pierwszych kompaktach Sigmy (DP1, DP2). Teraz możemy stosunkowo szybko zmienić take parametry jak czułość ISO czy pomiar światła. Natomiast więcej opcji dotyczących fotografowania znajdziemy w już znaczenie większym, tradycyjnym menu. Po naciśnięciu przycisku MENU widzimy:
menu główne aparatu

Ostatnie menu znajdziemy na tarczy trybów pod pozycją SET UP. Na szczęście nie będziemy zmuszeni by zaglądać tam zbyt często. Znajdują się tam rzadko odwiedzane pozycje, takie jak np.: godzina/data, ustawienia dźwięku czy języka.
ustawienia kryjące się pod pozycją SETUP na tarczy trybów

Przeglądanie i odtwarzanie zdjęć
Przyciskiem zmiany trybu pracy ekranu LCD można wybierać spośród trzech możliwości - oglądania czystego zdjęcia, zdjęcia z podstawowymi parametrami lub zdjęcia ze wszystkimi parametrami i histogramem. Do powiększania i pomniejszania obrazu służą dwa przyciski cyfrowego zoomu. Wciskając przycisk pomniejszania można wyświetlić dziewięć miniaturek i przeglądać zrobione zdjęcia takimi grupami. Nieco dziwnie przegląda się zdjęcia wykonane w pionie - po powiększeniu nie są one wyświetlane na pełnym ekranie.
tryb odtwarzania

W czasie przeglądania zdjęć, po naciśnięciu przycisku MENU ukazuje nam się krótka lista opcji związanych z trybem odtwarzania. Możemy np. uruchomić przeglądanie slajdów lub nagrać notatkę głosową do zdjęcia.
menu odtwarzania


Podsumowanie działu
W Sigmie DP2s znajdziemy przejrzyście wyświetlone informacje w trybie Live View, zaletą jest również szybkie menu funkcyjne. Niestety kupując Sigmę musimy zdawać sobie sprawę, że menu będzie w języku angielskim (lub jednym z kilku innych, ale nie polskim). Tryb odtwarzania również nie budzi większych zastrzeżeń, o ile przyzwyczaimy się do stosunkowo niewielkiego LCD.

+ menu funkcyjne
+ przejrzyste informacje na monitorze LCD
+ oddzielenie menu funkcji fotograficznych i ustawień aparatu

- brak menu w języku polskim
- niepełnoekranowe powiększanie pionowych kadrów
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2