Adobe Lightroom 2 - test

Pliki RAW są pewnego rodzaju cyfrowym negatywem, który jest w stanie pomieścić znacznie więcej informacji niż jesteśmy w stanie przenieść na papier fotograficzny czy do pliku JPEG. Często RAW-y są tylko materiałem wyjściowym do osiągnięcia dużo ciekawszego efektu na zdjęciu końcowym. Właśnie dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kilku programom do obróbki właśnie tego formatu plików. W tym tygodniu zajmiemy się programem Lightroom 2.

4. Podsumowanie i zdjęcia do pobrania

Podsumowanie
Lightroom 2 jest programem, który pod względem obsługi i działania najbardziej przypomina pracę w ciemni fotograficznej. Nazwa Lightroom pasuje do niego idealnie. Największym plusem jest możliwość dokonywania zmian na obszarze jaki zaznaczymy. Jest to rozwiązanie, które zmniejsza potrzebę eksportowania kilku wersji zdjęcia do Photoshopa i składania ich w jedno. Drugim plusem jest ciekawie rozwiązane narzędzie retuszu, które umożliwia obserwowanie na bieżąco zmian jakie dokonujemy. Do plusów trzeba też zaliczyć zakładkę History, która umożliwia cofnięcie się do dowolnej zmiany jaką wprowadziliśmy na zdjęciu. Kolejną zaletą jest rozbudowana krzywa z możliwością zaznaczenia na niej punktu ze zdjęcia. Nie można też narzekać na nawigację i tagowanie jakie oferuje Lightroom 2. Można mieć pewne zastrzeżenie do konieczności importowania plików do programu, gdy chcemy na nich pracować, jednak takie rozwiązanie staje się standardem w tego rodzaju programach. Kolejnym mini minusem jest czas jaki Lightroom 2 potrzebuje na przejście między trybem Library i Develop.

Pracując z Lightroom-em 2 można właściwie obyć się bez Photoshopa. Jeżeli nie potrzebujemy bardzo dokładnych selekcji i warstw Lighrtoom powinien w zupełności wystarczyć. A tryby Print i Web pomogą nam odpowiednio przygotować zdjęcia do druku i na stronę internetową. Zachęcamy do ściągnięcia 30-dniowej wersji testowej i pobawienia się, tzn. popracowania z RAW-ami. Lightroom 2 uzyskał w teście fotopolis.pl ocenę 5,5 w 6-stopniowej skali.

+ pędzel zaznaczenia - Adjustment Brush
+ udane narzędzie do retuszu
+ rozbudowana krzywa
+ funkcja Recovery i Blacks
+ funkcja przyciemniania Lights Out
+ przejrzysty interfejs

- prędkość przechodzenia między trybami

Zdjęcia do pobrania

Komentarze
Polecane artykuły
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
6
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0