Adobe Lightroom 2 - test

Pliki RAW są pewnego rodzaju cyfrowym negatywem, który jest w stanie pomieścić znacznie więcej informacji niż jesteśmy w stanie przenieść na papier fotograficzny czy do pliku JPEG. Często RAW-y są tylko materiałem wyjściowym do osiągnięcia dużo ciekawszego efektu na zdjęciu końcowym. Właśnie dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kilku programom do obróbki właśnie tego formatu plików. W tym tygodniu zajmiemy się programem Lightroom 2.
0
Marcin Falana
6 Luty 2009
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

4. Podsumowanie i zdjęcia do pobrania

Podsumowanie
Lightroom 2 jest programem, który pod względem obsługi i działania najbardziej przypomina pracę w ciemni fotograficznej. Nazwa Lightroom pasuje do niego idealnie. Największym plusem jest możliwość dokonywania zmian na obszarze jaki zaznaczymy. Jest to rozwiązanie, które zmniejsza potrzebę eksportowania kilku wersji zdjęcia do Photoshopa i składania ich w jedno. Drugim plusem jest ciekawie rozwiązane narzędzie retuszu, które umożliwia obserwowanie na bieżąco zmian jakie dokonujemy. Do plusów trzeba też zaliczyć zakładkę History, która umożliwia cofnięcie się do dowolnej zmiany jaką wprowadziliśmy na zdjęciu. Kolejną zaletą jest rozbudowana krzywa z możliwością zaznaczenia na niej punktu ze zdjęcia. Nie można też narzekać na nawigację i tagowanie jakie oferuje Lightroom 2. Można mieć pewne zastrzeżenie do konieczności importowania plików do programu, gdy chcemy na nich pracować, jednak takie rozwiązanie staje się standardem w tego rodzaju programach. Kolejnym mini minusem jest czas jaki Lightroom 2 potrzebuje na przejście między trybem Library i Develop.

Pracując z Lightroom-em 2 można właściwie obyć się bez Photoshopa. Jeżeli nie potrzebujemy bardzo dokładnych selekcji i warstw Lighrtoom powinien w zupełności wystarczyć. A tryby Print i Web pomogą nam odpowiednio przygotować zdjęcia do druku i na stronę internetową. Zachęcamy do ściągnięcia 30-dniowej wersji testowej i pobawienia się, tzn. popracowania z RAW-ami. Lightroom 2 uzyskał w teście fotopolis.pl ocenę 5,5 w 6-stopniowej skali.

+ pędzel zaznaczenia - Adjustment Brush
+ udane narzędzie do retuszu
+ rozbudowana krzywa
+ funkcja Recovery i Blacks
+ funkcja przyciemniania Lights Out
+ przejrzysty interfejs

- prędkość przechodzenia między trybami

Zdjęcia do pobrania

Spis treści

Następna

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
BenQ SW270C - test monitora
BenQ SW270C - test monitora
To kolejny szerokogamutowy monitor z serii SW. Teraz o rozdzielczości QHD, przekątnej 27” i z unowocześnioną technologią równomierności wyświetlanego obrazu. Testujemy...
78
3
BenQ SW270C - pierwsze wrażenia
BenQ SW270C - pierwsze wrażenia
W nasze ręce trafił nowy szerokogamutowy monitor o rozdzielczości QHD i przekątnej 27”. Sprawdzamy jego możliwości w praktyce!
8
1
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
197
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)