Adobe Lightroom 2 - test

Pliki RAW są pewnego rodzaju cyfrowym negatywem, który jest w stanie pomieścić znacznie więcej informacji niż jesteśmy w stanie przenieść na papier fotograficzny czy do pliku JPEG. Często RAW-y są tylko materiałem wyjściowym do osiągnięcia dużo ciekawszego efektu na zdjęciu końcowym. Właśnie dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kilku programom do obróbki właśnie tego formatu plików. W tym tygodniu zajmiemy się programem Lightroom 2.

2. Interfejs i katalogowanie

Lightroom 2 oferuje 5 trybów pracy, które wybieramy z paska umieszczonego w prawym górnym rogu. Po uruchomieniu każdego z trybów do dyspozycji mamy różne narzędzia, które znajdują się na prawym i lewym panelu. Do wyboru mamy tryby:
  • Library
  • Develop
  • Slideshow
  • Print
  • Web

tryby działania

panele z narzędziami

Na dole pod zdjęciem widoczny jest pasek z miniaturami zdjęć z katalogu w którym pracujemy. Gdy najedziemy kursorem na konkretną miniaturkę widzimy nazwę pliku i większą miniaturkę w oknie Navigator.
pasek filmu

Podobnie jak inne programy Adobe także Lightroom 2 oferuje podstawowe skróty pozwalające na schowanie paneli z narzędziami (TAB) i udostępnienie większej przestrzeni roboczej na zdjęciu.

Tryb zarządzania plikami - Library
Po uruchomieniu aplikacji Lightroom 2 znajdujemy się w trybie Library, który jest odpowiedzialny za katalogowanie i importowanie zdjęć do programu. Na tym etapie możemy wgrać do programu zdjęcia lub całe katalogi, stworzyć kolekcję zdjęć, wprowadzić słowa kluczowe czy zaznaczyć zdjęcia gwiazdkami lub kolorami. Dodatkowo możemy przeglądać nasze zdjęcia korzystając z różnych metod wyszukiwania, np. ze względu na obiektyw czy aparat jaki używaliśmy. Oczywiście mamy też możliwość zmiany ilości wyświetlanych miniaturek i ich wielkości. Możemy też wyświetlić dwa zdjęcia sąsiadująco.
tryb Library, fot. Marta Sinior

fot. Marta Sinior

Użyteczną funkcją, która ułatwia wybór i pracę nad zdjęciem kryje się pod skrótem L (lights out) i pozwala na przyciemnienie, lub zgaszenie otoczenia naszego zdjęcia. Poza tym za pomocą przycisku TAB możemy schować okna z narzędziami. Natomiast za pomocą skrótu F uruchamiamy tryb pełnoekranowy.
funkcja lights out

Gdy już zaznajomimy się ze wszystkimi funkcjami trybu Library, okazuje się on bardzo intuicyjnym i przyjaznym dla użytkownika rozwiązaniem, które ułatwia poruszanie się po wielu katalogach z dużą ilością plików. Należy też zaznaczyć, że przeglądanie nawet dużej liczby plików nie spowalnia działania komputera.

Z lewej strony zdjęcia poza nawigatorem z miniaturką zdjęcia znajdują się zakładki pozwalające na dodawanie nowych katalogów, tworzenie kolekcji i zarządzanie nimi. Pod nimi umieszczono przyciski związane ze sposobem wyświetlania zdjęć.

Mamy także możliwość włączenia dodatkowego okna, które jest wyposażone w zakładki: Grid, Loupe, Compare i Survey. Pozwalają one na przeglądanie i porównywanie zdjęć. Jest to przydatne, gdy pracujemy na dwóch monitorach ale nie tylko.
drugie okno

Z prawej strony poza histogramem z podstawowymi danymi o ekspozycji, znajdziemy zakładkę Quick Develop, która pozwala na zmiany podstawowych parametrów. Kolejne dwie zakładki Keywording i Keyword List pomogą nam odnaleźć się w słowach kluczowych. Natomiast zakładka Metadata zawiera informację o pliku.
zakładki Quick Develop i Metadata

Pod zdjęciem znajduje się pasek narzędzi związanych z widokiem i tagami. Szybki dostęp do tego paska zapewnia skrót T. Jest on dostępny zarówno w trybie Library jak i Develop.

Komentarze
Polecane artykuły
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
6
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0