CBL Lens - sposób na doskonały balans bieli

Jak istotny jest właściwy dobór równowagi bieli dobrze wiedzą profesjonaliści wykonujący zdjęcia, na których kolorystyka ma decydujące znaczenie dla ich jakości. Na przeciw potrzebom bardzo precyzyjnego ustawienia balansu bieli wyszła koreańska firma CBL Lens, która wyprodukowała przyrząd służący do równoważenia wszystkich kolorów, a nie tylko bieli. O tym, czy jest on skuteczny, a w szczególności czy jest skuteczniejszy od szarej karty, dowiedzieć się można z przeprowadzonego przez naszą redakcję testu.
4. Jakość zdjęć - studio

Dla pełnego obrazu CBL Lens pozostało jeszcze sprawdzenie go w warunkach studyjnych. Tym razem w naszym zestawieniu znalazło się dodatkowo ustawienie balansu bieli na predefiniowanej pozycji oznaczonej symbolem błyskawicy oraz pomiar równowagi na szarą stronę CBL Lensa. Przypomnijmy, że w warunkach studyjnych producent zaleca użycie właśnie tej strony przyrządu.

Analiza zdjęć z różnych aparatów nie daje jednoznacznych wyników. Proszę obejrzeć zdjęcia.

Nikon D200:


Canonem EOS 10D:


Olympus E-410:


I znowu najbardziej podatny na różne rodzaje balansu bieli okazał się EOS 10D. Jednak najciekawsze jest to, że w wypadku D200 i E-410 wyniki okazały się podobne. Bardzo dobre rezultaty uzyskaliśmy przy pomocy szarej karty i białej strony CBLa ze wskazaniem na CBL. Natomiast szara strona okazała się wprowadzać purpurową dominantę. Nieco inaczej wygląda to w wypadku EOS'a. Biała strona CBLa dała obraz zbyt chłodny. Szara strona, podobnie jak w przypadku dwóch pozostałych aparatów, także wprowadziła purpurową dominantę.

Dodatkowym atutem jest nieco większa dynamika i nasycenie barw obrazu przy wyborze jaśniejszej strony CBLa jako wzorca bieli. Po pobraniu zdjęć proponujemy obejrzeć ich histogramy. Największe różnice wykazał tym razem nikon.

Pomimo innych wyników uzyskanych przy pomocy canona można sądzić, że w studio CBL Lens będzie przydatnym wyposażeniem. Zapewne większość nowych konstrukcji aparatów radzić będzie sobie podobnie jak nikon i olympus. Ale zdecydowanie polecamy stosowanie strony przyrządu wyposażonej w soczewki.

Komentarze
Polecane artykuły
Ważniejszy podpis czy fotografia? Joanna Kinowska o nominacjach World Press Photo 2019
21 Lut 2019
Sześć zdjęć zostało nominowanych do nagrody głównej „Zdjęcia roku” w najważniejszym konkursie fotografii prasowej World Press Photo. Które wygra?
1
Michał „Massa” Mąsior: Czy kogokolwiek interesują Twoje zdjęcia?
12 Lut 2019
Świat profesjonalnej fotografii jest trudny. Mit wolnego zawodu przyciąga jednak wielu. Plan, by żyć i zarabiać na swojej pasji jest piękny, choć niełatwy do zrealizowania. Początkowo świetnie zapowiadające się „nowe życie” weryfikowane jest przez wiele czynników. Warto przeczytać, żeby nie wpaść w pułapkę.
17
S jak specjalista - Lumix S1 i S1R
30 Sty 2019
Wygląda na to, że liderom rynku bezlusterkowców wyrasta właśnie poważna konkurencja. Pełnoklatkowe modele S1 i S1R trafią do sprzedaży już w przyszłym miesiącu. Oto, co dziś o nich wiemy!
4
Panasonic LX100 II - mały gigant
27 Gru 2018
Duży sensor 4/3, jasny zoom i tryb filmowy 4K. A wszystko zamknięte w wyjątkowo zgrabnym i stylowym body. Nowy Lumix to aparat, który w swojej klasie nie ma dzisiaj konkurencji!
2