CBL Lens - sposób na doskonały balans bieli

Jak istotny jest właściwy dobór równowagi bieli dobrze wiedzą profesjonaliści wykonujący zdjęcia, na których kolorystyka ma decydujące znaczenie dla ich jakości. Na przeciw potrzebom bardzo precyzyjnego ustawienia balansu bieli wyszła koreańska firma CBL Lens, która wyprodukowała przyrząd służący do równoważenia wszystkich kolorów, a nie tylko bieli. O tym, czy jest on skuteczny, a w szczególności czy jest skuteczniejszy od szarej karty, dowiedzieć się można z przeprowadzonego przez naszą redakcję testu.
0
Paweł Ryczkowski
21 Kwiecień 2007
Artykuł na: 23-28 minut
4. Jakość zdjęć - studio

Dla pełnego obrazu CBL Lens pozostało jeszcze sprawdzenie go w warunkach studyjnych. Tym razem w naszym zestawieniu znalazło się dodatkowo ustawienie balansu bieli na predefiniowanej pozycji oznaczonej symbolem błyskawicy oraz pomiar równowagi na szarą stronę CBL Lensa. Przypomnijmy, że w warunkach studyjnych producent zaleca użycie właśnie tej strony przyrządu.

Analiza zdjęć z różnych aparatów nie daje jednoznacznych wyników. Proszę obejrzeć zdjęcia.

Nikon D200:


Canonem EOS 10D:


Olympus E-410:


I znowu najbardziej podatny na różne rodzaje balansu bieli okazał się EOS 10D. Jednak najciekawsze jest to, że w wypadku D200 i E-410 wyniki okazały się podobne. Bardzo dobre rezultaty uzyskaliśmy przy pomocy szarej karty i białej strony CBLa ze wskazaniem na CBL. Natomiast szara strona okazała się wprowadzać purpurową dominantę. Nieco inaczej wygląda to w wypadku EOS'a. Biała strona CBLa dała obraz zbyt chłodny. Szara strona, podobnie jak w przypadku dwóch pozostałych aparatów, także wprowadziła purpurową dominantę.

Dodatkowym atutem jest nieco większa dynamika i nasycenie barw obrazu przy wyborze jaśniejszej strony CBLa jako wzorca bieli. Po pobraniu zdjęć proponujemy obejrzeć ich histogramy. Największe różnice wykazał tym razem nikon.

Pomimo innych wyników uzyskanych przy pomocy canona można sądzić, że w studio CBL Lens będzie przydatnym wyposażeniem. Zapewne większość nowych konstrukcji aparatów radzić będzie sobie podobnie jak nikon i olympus. Ale zdecydowanie polecamy stosowanie strony przyrządu wyposażonej w soczewki.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
BenQ SW270C - test monitora
BenQ SW270C - test monitora
To kolejny szerokogamutowy monitor z serii SW. Teraz o rozdzielczości QHD, przekątnej 27” i z unowocześnioną technologią równomierności wyświetlanego obrazu. Testujemy...
78
3
BenQ SW270C - pierwsze wrażenia
BenQ SW270C - pierwsze wrażenia
W nasze ręce trafił nowy szerokogamutowy monitor o rozdzielczości QHD i przekątnej 27”. Sprawdzamy jego możliwości w praktyce!
8
1
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
197
0
Powiązane artykuły