CBL Lens - sposób na doskonały balans bieli

Jak istotny jest właściwy dobór równowagi bieli dobrze wiedzą profesjonaliści wykonujący zdjęcia, na których kolorystyka ma decydujące znaczenie dla ich jakości. Na przeciw potrzebom bardzo precyzyjnego ustawienia balansu bieli wyszła koreańska firma CBL Lens, która wyprodukowała przyrząd służący do równoważenia wszystkich kolorów, a nie tylko bieli. O tym, czy jest on skuteczny, a w szczególności czy jest skuteczniejszy od szarej karty, dowiedzieć się można z przeprowadzonego przez naszą redakcję testu.
4. Jakość zdjęć - studio

Dla pełnego obrazu CBL Lens pozostało jeszcze sprawdzenie go w warunkach studyjnych. Tym razem w naszym zestawieniu znalazło się dodatkowo ustawienie balansu bieli na predefiniowanej pozycji oznaczonej symbolem błyskawicy oraz pomiar równowagi na szarą stronę CBL Lensa. Przypomnijmy, że w warunkach studyjnych producent zaleca użycie właśnie tej strony przyrządu.

Analiza zdjęć z różnych aparatów nie daje jednoznacznych wyników. Proszę obejrzeć zdjęcia.

Nikon D200:


Canonem EOS 10D:


Olympus E-410:


I znowu najbardziej podatny na różne rodzaje balansu bieli okazał się EOS 10D. Jednak najciekawsze jest to, że w wypadku D200 i E-410 wyniki okazały się podobne. Bardzo dobre rezultaty uzyskaliśmy przy pomocy szarej karty i białej strony CBLa ze wskazaniem na CBL. Natomiast szara strona okazała się wprowadzać purpurową dominantę. Nieco inaczej wygląda to w wypadku EOS'a. Biała strona CBLa dała obraz zbyt chłodny. Szara strona, podobnie jak w przypadku dwóch pozostałych aparatów, także wprowadziła purpurową dominantę.

Dodatkowym atutem jest nieco większa dynamika i nasycenie barw obrazu przy wyborze jaśniejszej strony CBLa jako wzorca bieli. Po pobraniu zdjęć proponujemy obejrzeć ich histogramy. Największe różnice wykazał tym razem nikon.

Pomimo innych wyników uzyskanych przy pomocy canona można sądzić, że w studio CBL Lens będzie przydatnym wyposażeniem. Zapewne większość nowych konstrukcji aparatów radzić będzie sobie podobnie jak nikon i olympus. Ale zdecydowanie polecamy stosowanie strony przyrządu wyposażonej w soczewki.

Komentarze
Polecane artykuły
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
6
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0