Skaner Durst Sigma - krótki test

Dzięki uprzejmości firmy ProfiLab mieliśmy możliwość przetestowania profesjonalnego skanera do filmów Sigma firmy Durst. Skaner ten to szczególnie ciekawa propozycja dla fotografów chcących przenieść swoje archiwa filmów średniego formatu na nośniki cyfrowe.

Autor: Michał Sułkiewicz

8 Październik 2002
Artykuł na: 9-16 minut

Wstęp

Skaner Durst Sigma, to propozycja dla dużych laboratoriów fotograficznych chcących rozszerzyć swoje usługi o wysokiej jakości archiwizację filmów praktycznie każdego formatu. Ze względu na cenę, osiągi skanera i kwalifikacje wymagane do obsługi, nie jest to urządzenie do użytku własnego. Jest to natomiast doskonałe urządzenie będące częścią systemu usług cyfrowo-chemicznego laboratorium.

Do tej pory nie było na naszym rynku odpowiedniego systemu pozwalającego na seryjne skanowanie filmów średniego formatu. Dostępne systemy (np. usługa LaserFoto dostępna w laboratoriach ProfiLab oparta na minilabie Fujifilm Frontier) skanowały tylko filmy 35mm i APS, w dodatku w niewielkich rozdzielczościach. Fotograf pracujący zawodowo na filmach średniego formatu przed zwróceniem negatywów zleceniodawcy nie miał praktycznie możliwości wykonania wysokiej jakości kopii cyfrowej negatywu lub slajdów. Pozostawało jedynie zeskanowanie wybranych, pojedynczych klatek. Było to wolne i dosyć kosztowne. Sigma jest odpowiedzią na tego typu potrzeby. Pozwala szybko, seryjnie skanować filmy z rolek lub pasków, a także oprawione slajdy.

Maksymalna wielkość pliku to 332 MB, co w przypadku zdjęć w formacie 6 x 7 cm daje rozdzielczość 2500 dpi, wystarczającą do wykonywania nawet dużych formatów odbitek.

Urządzenie, które mieliśmy okazję przetestować zakupione zostało przez firmę ProfiLab. Wkrótce usługi wykorzystujące możliwości skanera zostaną udostępnione klientom, o czym poinformujemy. Tymczasem jednak cały system jest w fazie rozruchowej.

skaner Durst Sigma

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Leofoto Ranger LSR-324C + LH-40 - test statywu dla każdego
Leofoto Ranger LSR-324C + LH-40 - test statywu dla każdego
To pełnowymiarowy ale nadal kompaktowy i stosunkowo lekki karbonowy statyw o uniwersalnym zastosowaniu. Być może najlepszy w swojej klasie, choć mamy pewne zastrzeżenia. Oto nasze wnioski po...
20
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
W góry jeżdżę kilka razy w roku, ale przyznam się, że aparat nie zawsze mi towarzyszy. Mój plecak, mimo posiadania komory na aparat, nie zachęca mnie do sięgania po sprzęt w trakcie wędrówki....
44
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Sling to rozbudowana i wytrzymała „nerka” przystosowana do przenoszenia również cięższego zestawu fotograficznego lub filmowego. Sprawdzamy jak taki koncept radzi sobie w praktyce.
39