Loupedeck - test konsoli do Lightrooma

Loupedeck - test konsoli do Lightrooma

Loupedeck to zaawansowany kontroler, który od podstaw został zaprojektowany z myślą o programie Lightroom. Producent mówi jasno: przy jego użyciu postprodukcja będzie szybka i intuicyjna, jak nigdy wcześniej. Dziś sprawdzamy, czy te słowa znajdą potwierdzenie w praktyce.

Podsumowanie

Czego oczekiwaliśmy od konsoli Loupedeck? Przede wszystkim użyteczności, funkcjonalności, bogatej personalizacji, tego, że znacząco przyspieszy i ułatwi pracę w Lightroomie – podczas selekcji i edycji dużej ilości materiału. Pod tymi względami nie zawiedliśmy się. A więc główne zadanie kontrolera zostało spełnione.

Po przeprowadzonych testach możemy śmiało powiedzieć, że ergonomia oraz użyteczność to najmocniejsze punkty w charakterystyce Loupedeck. Dzięki przemyślanemu projektowi oraz umieszczeniu na panelu rzeczywiście najważniejszych funkcji i opcji Lightrooma, proces postrodukcji ma szansę wyraźnie przyspieszyć, jednak nie obędzie się tu bez naszego wysiłku. Użytkowania konsoli trzeba się bowiem nauczyć – zwłaszcza jeśli wcześniej przywykliśmy do nawigacji myszką.  Jednak poświęcenie swojego czasu na oswojenie zupełnie nowej ergonomii, sprawi, że w przyszłości zaoszczędzimy go o wiele więcej. Tym większa szkoda, że za wysoką funkcjonalnością konsoli nie idzie jej precyzyjne wykonanie.

Plusy

 • bardzo duża funkcjonalność
 • intuicyjny rozkład pokręteł i przycisków
 • możliwość wygodnej oceny zdjęć
 • szybka podstawowa edycja dzięki pokrętłom reprezentującym zakładkę Basic
 • szczegółowa korekta kolorystyczna dzięki suwakom HSL
 • możliwość bogatej personalizacji
 • wygodny eksport zdjęć

Minusy

 • niedopracowane wykonanie
 • słaba jakość materiałów
 • połączenie za pomocą kabla USB
 • konieczność korzystania z myszki
 • brak opcji „Previous”

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0