Przetestuj monitor BenQ - opinia Bartosza Dmowskiego o modelu SW320

Przetestuj monitor BenQ - opinia Bartosza Dmowskiego o modelu SW320

W listopadzie, wspólnie z BenQ wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego wybrani czytelnicy mieli szansę testować monitory z oferty BenQ. Zobaczcie jak model SW320 przypadł do gustu pierwszemu testującemu, Bartoszowi Dmowskiemu.

Budowa i wyposażenie

Pierwsze wrażenie: ten monitor jest ogromny! 76 cm szerokości i minimum 50 cm wysokości to rozmiar małego telewizora. Jednak kiedy z mojego biurka znikają dwie 24-ki i zastępuje je jeden większy BenQ wolnej przestrzeni robi się znacznie więcej. Wreszcie mam gdzie postawić głośniki.

Praca na jednym monitorze jest wygodniejsza i nie wymaga ciągłego przekręcania głowy w jedną i  w drugą stronę. Klasyczne wzornictwo nie odróżnia go od innych monitorów, jakich używam. Matowa matryca IPS otoczona jest czarną ramką szerokości ok. 3 cm. Podstawa monitora umożliwia zmianę wysokości, pochylenie w przód i tył (-5/20°), obrót w lewo i prawo (45°/45°), a także obrót do pionu (90°).

Z obracaniem do pionu trzeba jednak uważać, ponieważ monitor jest na tyle duży, że stawiając go na biurku w pozycji pionowej trzeba mocno zadzierać głowę co jest niewygodne. Podstawa jest stabilna, a jej montaż szybki i intuicyjny. BenQ SW320 można także zamontować na ścianie (standard VESA). Jest to ciekawe rozwiązanie dla osób korzystających z mniejszych (płytszych) biurek. Rezygnacja z podstawy umożliwia oddalenie monitora o dodatkowe 7-8 cm, co pozwala na znaczne zwiększenie komfortu pracy.

Co istotne, standardowym wyposażeniem monitora jest plastikowy kaptur ochronny, wyściełany od środka miękkim czarnym materiałem, w celu redukcji odblasków. Na górze kaptura znajdziemy zamykaną szczelinę, umożliwiającą wprowadzenie kalibratora. Kaptura można używać w pozycji pionowej i poziomej. Zmiana ustawienia wymaga kilku minut konfiguracji osłony. Z tyłu z lewej strony obudowy zamontowano czytnik kart SD. Umieszczony jest on w niewygodnym miejscu, do którego dostęp wymaga obracania monitora i dodatkowo ograniczony jest kapturem ochronnym. W przypadku montażu monitora na ścianie praktycznie tracimy dostęp do czytnika. Szkoda też, że nie obsługuje on popularnych kart Compact Flash.

Monitor w zestawie sprzedażowym wyposażony jest w pilota do sterowania ustawieniami oraz kable: zasilający, USB, DisplayPort i HDMI. Z tyłu obudowy znajdziemy gniazda DisplayPort, Mini DisplayPort, HDMI 2.0, USB 3.0.  Znajdziemy także wyjście słuchawkowe, wejście zasilające oraz port micro USB do pilota zdalnego sterownia. Zabrakło wejścia w standardzie DVI z którego korzystam. Początkowo połączyłem komputer przez kabel HDMI. Jednak gdy wybudzałem go ze stanu uśpienia nie przesyłał on sygnału do monitora (lub ten go nie odczytywał). Ostatecznie musiałem użyć kabla DisplayPort. Wybierając ten monitor należy upewnić się czy karta graficzne obsługuje rozdzielczość 4K UHD i wyposażona jest w ten typ złącza.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Smartfonem też zrobisz świetne zdjęcie. Ponad 40 prac Polaków wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards 2018
11 Lut 2019
Poznaliśmy wyniki ostatniej edycji największego konkursu fotografii mobilnej. Wśród wyróżnionych znalazło się wyjątkowo dużo Polaków. Mamy też 1 miejsce w kategorii Architektura
0
Mohammad Baghal Asghari: “Ludzie myślą, że fotografia to prosta, bezwartościowa sztuka”
8 Lut 2019
W fotografii najważniejszą rzeczą jest dla mnie odnajdywanie na co dzień ukrytych dla mnie rzeczy: zaznajamianie się z różnymi religiami, poznawanie historii ludzi. Często tych bardzo prostych, którzy są bohaterami naszego codziennego życia - opowiada nam irański fotograf Mohammad Baghal Asghari, autor projektu "Forgotten Dried Land"
0
Jak samouk bez szkoły stał się jednym z najważniejszych fotografów XX wieku? Poznajcie historię Gordona Parksa
7 Lut 2019
Filmowiec, kompozytor, pisarz i jeden z najbardziej rozpoznawalnych dokumentalistów XX wieku. Zobaczcie jak rozwijała się wyjątkowa kariera Gordona Parksa.
0
Jury konkursu Fotoreporter Roku 2018 nie przyznało głównej nagrody. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z kategorii
4 Lut 2019
Jak co roku, na początku lutego Stowarzyszenie Fotoreporterów nagradza najlepszych polskich fotografów prasowych. Tym razem tytułu Fotoreportera Roku jednak nie przyznano.
0