Czym jest sztuka portretowania? Odpowiedź poznasz podczas dziesiejszego spotkania z Rafałem Milachem

Autor: Michał Chrzanowski

28 Czerwiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Już dziś w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie organizowane w ramach projektu "Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2“. Jego bohaterami będą: Rafał Milach - fotograf i Marcin Cecko - poeta i dziennikarz. Obaj rozmawiać będą o sztuce portretowania, o emocjach i energii.

Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… jest propozycją w ramach znanego już cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj - w czasach, kiedy w każdej sekundzie wykonywane są tysiące zdjęć - projekt ma zachęcić do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego: tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący. To wielowymiarowa próba ukazania osoby poza krótkim "tu i teraz".

- Podobnie jak w roku ubiegłym projekt będzie się odbywał na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązuje do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego „ja” - zaznaczają organizatorzy.

Gdzie i kiedy?

Już dziś, 28 czerwca (czwartek) o godzinie 18:00 w warszawskim barzeStudio (w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie) odbędzie się pierwsze z czterech spotkań w ramach projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 2“. O tym, gdzie świat fotografii spotyka się z teatrem, jak różni się (bądź - jak zaskakująco nie różni) podejście do bohatera, widza, opowiadania historii i przekazywania emocji (pomiędzy jedną sztuką a drugą) z Rafałem Milachem - artystą wizualnym i fotografem rozmawiać będzie Marcin Cecko - poeta, dramatopisarz, fotograf i performer.

Rafał Milach po raz pierwszy zaprezentuje efekty sesji portretowych swojego autorstwa wykonanych w ramach projektu. Razem z Marcinem Cecko będą rozmawiać o sztuce portretowania, o emocjach i energii, która towarzyszy powstawaniu portretu, o intymnej sytuacji i relacji fotograf-bohater. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Rafał Milach

Artysta wizualny, fotograf, autor książek, wykładowca, kurator. Podejmuje tematy dotyczące transformacji w dawnym bloku wschodnim. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie (obecnie wykładowca tej uczelni). Autor wielokrotnie nagradzanych książek, m.in. “The Winners”, “7 Rooms” i “Pierwszy marsz dżentelmenów”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Finalista prestiżowej Deutsche Börse Photography Foundation Prize 2018, laureat konkursu World Press Photo. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos. Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się m. in. w kolekcjach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, C/O Berlin, Brandts w Odense (Dania).

Marcin Cecko

Poeta, dramatopisarz, fotograf, performer. Opublikował trzy tomiki wierszy: “Rozbiorek” (2000), “Pląsy” (2003) oraz “Mów” (2006). Tworzył na eksperymentalnej scenie muzycznej z performatywno-muzycznymi formacjami: Melancholia, Akryl Trio, 3 Boys Move. Był jednym z twórców poetyckiej grupy zwanej neolingwistami i współautorem ich wspólnego manifestu z 2002 roku. Jako fotograf współpracował z polskimi i zagranicznymi magazynami lajfstajlowymi, był autorem portretów na okładki magazynu „Press”, pracował w reklamie oraz tworzył obsługę fotograficzną spektakli dla Teatru Powszechnego w Warszawie. Cecko często działa na skrzyżowaniu różnych form twórczości, hołduje idei interdyscyplinarności w sztuce. Stworzył artystyczny tandem z reżyserem Krzysztofem Garbaczewskim, będąc dramaturgiem i scenarzystą licznych realizacji m.in. “Odysei”, “Gwiazdy śmierci”, “Życia seksualnego dzikich”, “Balladyny”, “Kamiennego nieba zamiast gwiazd”. Obecnie współpracuje z wieloma reżyserami młodego i średniego pokolenia.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8