10 lat Nikon Polska - relacja

0
Michał Sułkiewicz
20 Listopad 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Dzisiaj mieliśmy przyjemność uczestniczyć w dziesiątych urodzinach polskiego oddziału firmy Nikon. Nie codziennie zdarza się świętowanie takiej rocznicy firmy, której oficjalną obecność w Polsce fotopolis.pl śledzi od samego początku.
Pod koniec 2003 sprzedaż sprzętu pod marką Nikon w Polsce przejął od dystrybutora polski oddział Nikon Polska sp. z o. o. podlegający bezpośrednio europejskiej centrali japońskiego koncernu. Właśnie to wydarzenie świętowaliśmy dzisiaj w siedzibie Nikona. Warto przypomnieć, że wydarzenie to relacjonowaliśmy na stronach fotopolis.pl. Wrzuciliśmy zarówno oficjalnego newsa: Nikon Polska Sp. z o. o. już oficjalnie, jak i informowaliśmy o uroczystym otwarciu oddziału: Odwagi! - czyli uroczyste otwarcie Nikon Polska.


Nic więc dziwnego, że podczas dzisiejszej miłej i kameralnej uroczystości, oglądając prezentację kamieni milowych w dziesięcioletniej historii spółki, stanęła nam przed oczami również historia fotopolis.pl. Nikon przez te lata był jednym z ważniejszych partnerów fotopolis.pl wielokrotnie wspierając nasze wydarzenia, jak konkursy, warsztaty, relacje z targów i tym podobne. A także dostarczając nam najnowszy sprzęt do testów i ten niezbędny do pracy redakcji. Redaktorzy fotopolis.pl uczestniczyli także w wielu ważnych przedsięwzięciach Nikon Polska, jak chociażby podręcznik Nikona Radość fotografowania, którego fotopolis.pl było współautorem.


W części oficjalnej dyrektor Nikon Polska pan Piotr Przychodzień nagrodził najstarszych stażem pracowników firmy. Miło nam, że wśród wyróżnionych znalazła się także Agnieszka Bischoff, z którą współpracujemy z sukcesami już ponad 10 lat.W 2003 jednym z głównych zadań nowopowstałej spółki było naprawienie praktycznie nieistniejącej dystrybucji marki Nikon. Nie mogłoby się to udać bez zaangażowania firm handlowych. Te, które współpracowały z Nikon Polska od początku, również zostały wyróżnione.


Każdy obserwator rynku foto musi potwierdzić, że to zadanie się udało. Polska jest w tej chwili dla Nikona szóstym rynkiem w Europie (wliczając Rosję). Zaprezentowane nam historyczne słupki udziałów pokazały jaka praca została wykonana przez te 10 lat.


Miłym gestem ze strony polskiego oddziału było podziękowanie japońskiemu prezesowi Panu Tsuchida Takamiemu za pomoc w osiągnięciu tak dobrych wyników.


Po części oficjalnej mogliśmy zwiedzić siedzibę Nikon Polska łącznie z magazynem (ciekawy) i serwisem (niezwykle ciekawy), ale musicie nam wierzyć na słowo, gdyż w najciekawszych miejscach niestety nie mogliśmy robić zdjęć.

Czytaj także: Odwagi! - czyli uroczyste otwarcie Nikon Polska.

W oficjalnych, jak i kuluarowych rozmowach przewijało się, że rynek foto przez te 10 lat zmienił się diametralnie. O ile w segmencie profesjonalnym Nikon nadal ma swoisty duopol z Canonem, to w innych segmentach już sytuacja się skomplikowała. Nawet najlepszy aparat kompaktowy przegrywa walkę z iPhonem, którego większość z nas ma w kieszeniach, a ciężar rynku przeniósł się z lustrzanek na aparaty bezlusterkowe, gdzie do klasycznych firm foto dołączyły takie koncerny jak Sony, Samsung czy Panasonic. Skomplikował się także rynek mediów - upadają czasopisma drukowane, a producenci muszą dbać także o media społecznościowe jak Facebook czy Tweeter dodatkowo zmagając się z kryzysami wywoływanymi raz po raz przez blogerów. To wszystko na pewno są wyzwania dla Nikona na następne lata. Mamy nadzieję, że sobie z nimi poradzi, a my za następne 10 lat odwołamy się to tego artykułu. Tymczasem życzymy 100 lat!

Inne zdjęcia z tej imprezy możecie znaleźć na naszym profilu na Instagramie

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
5
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły