Temat miesiąca

Backup i archiwizacja

Stacjonarne dyski - przegląd rynku

Stacjonarne dyski - przegląd rynku

Pojemny biurkowy dysk zewnętrzny to zazwyczaj pierwszy wybór gdy myślimy o backup'ie naszych zdjęć. By pomóc Wam w wyborze modelu najlepiej dopasowanego do Waszych potrzeb porównujemy najciekawsze dyski dostępne na naszym rynku.

Duża pojemność, gwarancja bezpieczeństwa danych, estetyczna obudowa, a może atrakcyjna cena? Każdy fotograf ma własne priorytety, którymi kieruje się szukając zewnętrznego dysku do archiwizacji danych. Wybór właściwego modelu nie jest prosty, a sytuacji nie ułatwia szeroka oferta dostępnych na naszym rynku urządzeń. By ułatwić Wam podjęcie właściwej decyzji, przygotowaliśmy krótkie zestawienie najciekawszych naszym zdaniem zewnętrznych dysków, wskazując kluczowe cechy - największe zalety, ale też wady i ograniczenia.

A-DATA

Model A-DATA HM900 to wyjątkowo zaawansowana jednostka, którą wyróżnia bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Dysk dostępny w kilku wersjach różniących się od siebie pojemnością - od 2 do nawet 6 TB. Wymagających użytkowników z pewnością zainteresuje funkcja TurboHDD (stosuje indywidualne profile i algorytmy przyspieszając prędkości przesyłu danych w zależności od zasobów systemowych) oraz interfejs USB 3.0 o szybkości sięgającej 5 Gb/s. Do tego otrzymujemy specjalny przycisk do natychmiastowego tworzenia kopi zapasowej.

Możemy również skonfigurować dysk tak by sam wykonywał backup plików lub synchronizował dane pomiędzy różnymi urządzeniami. Producent zapewnił zaawansowaną ochronę hasłem oraz 256-bitowe szyfrowanie AES. Do tego HM900 wyposażono w inteligentne czujniki uderzeń i wibracji, dzięki czemu dysk (poddawany nagłym ruchom, czy upadkom) automatycznie przełączy się w tryb ochrony danych, o czym zasygnalizuje specjalna dioda na obudowie.

A-DATA HM900: od 311 zł (2 TB) do 840 zł (6 TB)

G-Technology

W ofercie firmy G-Technology możemy znaleźć kilka dysków zewnętrznych, z których wyjątkowo ciekawie - zarówno pod względem specyfikacji, jak i designu - prezentuje się model G-DRIVE USB-C. Ta kompaktowa konstrukcja (19,61 cm x 12,85 cm x 3,53 cm) z interfejsem USB 3.1 została zaprojektowana, by efektywnie pracować już po wyjęciu z pudełka. Mamy więc do czynienia z typowym dyskiem „Plug & Play”, który wystarczy jedynie podłączyć do urządzeń z systemem operacyjnym Mac OS - nie potrzeba żadnych dodatkowych instalacji.

Model G-DRIVE USB-C jest także kompatybilny z rozwiązaniem Time Machine, dzięki czemu backup naszych plików oraz kopie zapasowe całego systemu będą wykonywane automatycznie. Ponadto, dysk zapewnia możliwość ładowania baterii podłączonego do niego laptopa. Model z serii G-DRIVE może być kompatybilny z komputerami pracującymi na systemie Windows. Wcześniej jednak jest wymagane przeprowadzenie pełnego formatu i konfiguracji dysku G-Technology.

G-Technology G-DRIVE USB-C: od 1025 zł (4 TB) do 2320 zł (10 TB)

Intenso

Intenso Memory Center to 3,5 calowy zewnętrzny dysk o maksymalnej pojemności 8 TB. Został wyposażony w złącze USB 3.0, co pozwala na znacznie szybszy transfer plików - maksymalna prędkość odczytu wynosi 85 MB/s, szybkość zapisu to 75 MB/s, a prędkość obrotowa osiąga 5400 obr./min. Model Memory Center pracuje w trybie „Plug & Play”, zaś wbudowane oprogramowanie sprawia, że jest on kompatybilny z urządzeniami pracującymi zarówno na systemie operacyjnym Windows jak i Mac OS.

Do tego dysk wyposażono w 32 MB pamięci podręcznej oraz technologię Hot Plugging, która umożliwia podłączanie lub odłączanie urządzeń peryferyjnych bez konieczności wyłączania z zasilania czy restartowania całego systemu. Na dodatek Memory Center waży 950 g (wersja 8 TB), dzięki czemu bez większego problemu można zabrać dysk ze sobą na dłuższy wyjazd.

Intenso Memory Center: od 330 zł (1 TB) do 850 zł (8 TB)

LaCie

Zdaniem producenta dyski zewnętrzne mają być nie tylko wydajnie i niezawodne, lecz także estetyczne. Dlatego też w naszym zestawieniu znalazły się dwa modele: LaCie Porsche Design Desktop Drive i LaCie d2.

Pierwszy z nich to dzieło współpracy pomiędzy LaCie a uznanym studiem projektowym Porsche. Szczotkowana aluminiowa obudowa o grubości 5 mm ma nie tylko dobrze wyglądać, lecz także ma skutecznie i równomiernie rozprowadzać ciepło. W ofercie firmy znajdziemy różne warianty tego modelu - od 4 do 8 TB - a każdy z nich został wyposażony w interfejs USB typu C (transfer z prędkością 5 Gb/s) i jest kompatybilny z systemem Windows i Mac OS. Otrzymujemy także możliwość automatycznego backupu i tworzenia kopii zapasowych (dla obu systemów) oraz ochronę hasłem (oprogramowanie LaCie Private-Public), a także 256-bitowe szyfrowanie danych AES. Jest również automatyczny tryb Eco, który zmniejszy zużycie energii do 77% oraz funkcja ładowania akumulatora podłączonego laptopa.

LaCie Porsche Design Desktop Drive: od 660 zł (4 TB) do 1299 zł (8 TB)

Natomiast dyski z rodziny LaCie d2 to propozycja dla wymagających użytkowników, którzy poszukują wydajności i funkcjonalności zamkniętych w równie eleganckiej obudowie. We wnętrzu urządzeń z tej serii znajdziemy dyski twarde Seagate BarraCuda Pro o prędkości obrotowej 7200 obr./min, co ma być gwarantem wysokiej wydajności i niezawodności. Modele d2 występują w kilku wersjach, z których najwyższa konfiguracja oferuje pamięć wewnętrzną 64 MB, maksymalną pojemność 10 TB oraz Thunderbolt 3/USB 3.1 (przepustowość złącza sięga nawet 240 MB/s). Ponadto dysk został wyposażony w dwa dodatkowe porty, dzięki czemu naładujemy baterię laptopa oraz połączymy kaskadowo dwa monitory 4K lub nawet sześć dysków d2, które są kompatybilne z Windows i Mac OS. W przypadku systemu Apple otrzymujemy także współpracę LaCie z Time Machine, a więc pełny backup zapisanych danych. Poza tym konstrukcja z aluminium redukuje szumy i wibracje. Do tego producent zapewnił możliwość rozbudowy (jesteśmy w stanie wymienić zapełnione dyski twarde na nowe), co spodoba się zaawansowanym użytkownikom, dla których nawet 10 TB może okazać się niewystarczającą pojemnością.

LaCie d2: od 719 zł (3 TB z USB 3.0) do 2522 zł (10 TB z Thunderbolt 3)

Seagate

W przypadku tej marki wybierać możemy jedynie spośród dwóch serii: Expansion Desktop oraz Backup Plus Hub. Dyski z pierwszej linii to do dosyć podstawowe jednostki, które są dostępne w wersjach od 2 do 5 TB. Modele te zapewniają funkcje Hot Plugging, a także Plug & Play (zarówno z komputerami Windows, jak i Mac OS). Do tego otrzymujemy interfejs USB 3.0 - urządzenie może pracować z szybkością 5 Gbit/s, choć jak zaznacza producent rzeczywista przepustowość łącza danych pozwala uzyskać transfer rzędu 400 MB/s. Wraz z dyskiem otrzymamy także oprogramowanie Seagate Dashboard, które pozwala na szybkie wykonywanie kopii zapasowych. Natomiast Backup Plus Hub nie tylko zapewnia takie same rozwiązania, lecz także uzupełnia je o pojemniejsze dyski (maksymalnie 8 TB), usługę pamięci masowej w chmurze (udostępnianie treści i wykonywanie backupu), a także dwa umieszczone z przodu zintegrowane porty USB, dzięki którym podłączymy zewnętrzne urządzenia.

Seagate Expansion Desktop: od 299 zł (2 TB) do 569 zł (5 TB)

Seagate Backup Plus Hub: od 499 zł (4 TB) do 920 zł (8 TB)

Toshiba

Model Canvio for Desktop to maksymalnie 6 TB zamknięte w kompaktowej i minimalistycznej obudowie, która mierzy 167x129x42 mm i waży 960 g. Dysk spodoba się osobom, które często pracują na różnych systemach. Urządzenie wyposażono bowiem w sterownik plików NTFS, dzięki czemu zapisywanie oraz korzystanie z zapisanych danych jest możliwe zarówno na komputerach z Windowsem, jak i Mac OS (bez konieczności przeformatowywania). Do tego otrzymujemy interfejs USB 3.0 oraz fabrycznie skonfigurowane oprogramowanie NTI Backup Now EZ, które automatyzuje wykonywanie kopii zapasowych, a także umożliwia przywracanie utraconych plików, a nawet całego systemu operacyjnego. W celu zwiększenia bezpieczeństwa dysk został wyposażony w mechanizm Hot Swap umożliwiający wymianę komponentów bez wyłączania urządzenia oraz gniazdo blokady zabezpieczającej, które pozwala chronić dane oraz sam dysk. Do tego możemy także skorzystać z funkcji ekologicznego wyłączania, która ułatwia oszczędzanie energii bez obniżania wydajności całego urządzenia.

Toshiba Canvio for Desktop: od 330 zł (2 TB) do 990 zł (6 TB)

Transcend

Rozwiązania z serii StoreJet 35T3 to kompaktowe (172 x 152 × 45 mm, 1040 g) i odporne na wstrząsy konstrukcje. We wnętrzu znajdziemy pamięć 64 MB (najwyższa konfiguracja) oraz wysokiej klasy dyski twarde Seagate ST3000DM001-1CH166 o maksymalnej pojemności 8 TB, które odznaczają się wysoką wydajnością - prędkość obrotowa 7200 obr./min, średnia szybkość odczyt wynosi 191,1 MB/s, zaś zapisu 161,9 MB/s.

Dyski biurkowe Transcend wyposażono w interfejs USB 3.0 (kompatybilny z USB 2.0). Ponadto pracują w trybie Plug & Play (Windows i Mac OS), a także zapewniają przycisk One Touch Auto-Backup, który służy do szybkiego wykonywania kopi zapasowej plików. Te jednak musimy wcześniej zdefiniować za pomocą dołączanego oprogramowania Transcend StoreJet Elite. Aplikacja pozwala również na szyfrowanie danych (AES 256-bit) i synchronizację zakładek przeglądarek internetowych. Modele StoreJet 35T3 mają jednak zasadniczą niedogodność. Ich obudowy nie są przystosowane do rozkręcania czy też do szybkiej wymiany twardego dysku.

Transcend StoreJet 35T3: od 399 zł (3 TB) do 1010 zł (8 TB)

Western Digital (WD)

WD to chyba jeden z nielicznych producentów, który zapewnia kilka rozwiązań kierowanych do zarówno ambitnych amatorów, jak i najbardziej wymagających profesjonalistów. Przeglądając ofertę firmy naszą uwagę przykuły trzy dyski biurkowe: My Book, My Book Duo i My Book Pro.

Pierwszy z nich to najbardziej podstawowa jednostka z serii My Book. Mimo to, ten niewielki stacjonarny dysk twardy, zapewnia szereg przydatnych rozwiązań oraz odznacza się stylowym designem. W najwyższej wersji znajdziemy 8 TB miejsca na dane, a także interfejs USB 3.0 i USB 2.0. Do tego zawiera oprogramowanie WD Backup (dla systemu Windows), jak również jest kompatybilny z oprogramowaniem Time Machine (dla systemu Mac OS). Możemy również dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo przechowywanych treści, gdyż dysk zapewnia 256-bitowe szyfrowanie sprzętowe AES oraz oprogramowanie WD Security.

WD My Book: od 499 zł (3 TB) do 995 zł (8 TB)

Natomiast dysk zewnętrzny WD My Book Duo ma spełnić oczekiwania zawodowych fotografów i filmowców. W jego wnętrzu znajdziemy się dwa nośniki WD RED - maksymalna konfiguracja to 2x 10 TB. Poza tym urządzenie zostało fabrycznie skonfigurowane do pracy w trybie RAID-0, który gwarantuje prędkość odczytu sekwencyjnego do 360 MB/s (przy korzystaniu z portu USB typu C). Jednak z łatwością możemy przejść na RAID-1, dzięki czemu wszystkie dane będą automatycznie duplikowane na drugim dysku (lustrzane odbicie), co gwarantuje ich bezpieczny backup i archiwizację. W tym przypadku jednak będziemy mogli wykorzystać połowę całej pojemności, czyli 10 TB. My Book Duo zapewnia również dwa dodatkowe porty USB-C, do których podłączymy dodatkowe akcesoria oraz oferuje funkcję 256-bitowego szyfrowania sprzętowego AES, a także oprogramowanie WD Security (możemy skonfigurować osobiste hasło).

WD My Book Duo: od 1100 zł (4 TB) do 2680 zł (20 TB)

Z kolei My Book Pro to prawdziwy magazyn danych i świetna propozycja dla osób, które nie chcą od razu inwestować w stacje NAS. We wnętrzu znajdziemy dwa dyski SATA WD Black (maksymalnie 2x 8 TB) o prędkości 7200 obr./min. Urządzenie obsługuje macierz RAID, a poszczególne tryby możemy zmienić za pomocą programu WD Drive Utilities. Domyślnie został ustawiony RAID-0, który rozkłada zapis danych na dwa dyski i zapewnia wysoką wydajność. Jednak dla najwyższego bezpieczeństwa możemy skonfigurować RAID-1, który wykorzystuje połowę dysku na zapis kopii wszystkich danych na drugim napędzie, co znacząco zwiększa ochronę danych. Wybrać możemy także tryb JBOD, który pozwala na wyświetlanie i użycie dwóch dysków jednocześnie jako oddzielnych wolumenów. My Book Pro jest również kompatybilny z Apple Time Machine, który zapewnia automatyczny backup całego systemu operacyjnego. Dodatkowo na froncie obudowy znajdziemy dwa porty USB, które umożliwiają wygodne podłączanie dodatkowych akcesoriów i szybki przesył plików. Są również dwa porty Thunderbolt 2, które zapewniają kaskadowe połączenie nawet sześciu urządzeń. Warto również wspomnieć, że każdy z dysków WD Black został umieszczony w specjalnej kieszeni, która zapewnia szybką wymianę poszczególnych nośników.

 

WD My Book Pro: od 2500 zł (6 TB) do 4400 zł (16 TB)

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
zamknij X
Plebiscyt 2017
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2017
Głosuj!