Oto jak w prosty sposób w Photoshopie uwydatnić dramatyzm nieba na zdjęciach krajobrazowych

Autor: Maciej Luśtyk

13 Wrzesień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Niebo to jeden z głównych elementów zdjęć krajobrazowych. W końcu nieraz zajmuje większą część kadru. To też często element, od którego zależy atrakcyjność całej fotografii. Niektórzy uciekają się do jego podmiany, ale istnieje sposób, by nawet względnie nudne niebo wydawało się kontrastowe, pełne głębi i zapierało dech w piersiach.

Jeżeli zajmujecie się fotografią krajobrazową już dłuższy czas, z pewnością macie w zanadrzu cały arsenał sztuczek, które wykorzystujecie w postprodukcji w celu nadania zdjęciom charakteru. Dla początkujących temat edycji zdjęć krajobrazowych to jednak worek bez dna.

Jedna funkcja, wiele możliwości

Gdy na naszych zdjęciach mamy do czynienia z dużą rozpiętością tonalną i chcielibyśmy właściwie „wydobyć” różne partie obrazu, a w szczególności niebo, warto zainteresować się często pomijanym, a pozwalającym na uzyskać wiele ciekawych efektów panelem Blend If (Mieszaj gdy) w oknie mieszania warstw w Photoshopie.

 

Jego praktyczne zastosowanie przybliża nam Unmesh Dinda z youtubowego kanału PiXimperfect. W uproszczeniu, panel ten pozwala nam mieszać różne warstwy względem jasności całej sceny, bądź danego kanału. W praktyce pozwoli on nam precyzyjnie „wtapiać” w obraz maski kolorystyczne, efekty i uwydatniać wybrane partie obrazu tak, by nadać zdjęciom wymarzony charakter.

Oczywiście o panel Blend If nie powinniśmy opierać całej postprodukcji zdjęcia, ale funkcja ta będzie bardzo pomocna przy nadawaniu ostatecznego szlifu.

Więcej ciekawych wideoporadników Unmesha Dindy znajdziecie na kanale PiXimperfect w serwisie Youtube. Filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinny być zrozumiałe dla każdego.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)