Photoshelter udostępnia darmowy poradnik na temat tworzenia i publikacji książek fotograficznych

Photoshelter udostępnia darmowy poradnik na temat tworzenia i publikacji książek fotograficznych

Photobooki stają się coraz bardziej popularną formą prezentacji fotograficznego dorobku. Od pomysłu do publikacji jednak daleka droga. Dzięki nowemu poradnikowi Photoshelter może stać się ona nieco łatwiejsza.

Rynek książek fotograficznych w ostatnich latach wydaje się przeżywać rozkwit, o czym świadczy chociażby cieszący się coraz większa popularnością konkurs na Fotograficzną Publikację Roku. Photobooki wydawane są zarówno przez specjalistyczne wydawnictwa jak i własnym sumptem, przez samych autorów. Stworzenie projektu książki i doprowadzenie do jej publikacji to jednak proces usiany przeszkodami, co sprawia, że wiele osób nigdy nie podejmuje się takiego przedsięwzięcia.

Pracochłonny proces

Fragment poradnika Photoshleter

Oprócz wybrania zdjęć musimy znaleźć osobę, która wykona jej oprawę graficzną. Aby nie wpaść w pułapkę własnego, często zbyt subiektywnego spojrzenia na swoje prace, warto też konsultować edycję książki z osobami, które znają się na rzeczy. Pozostaje tez być może najbardziej problematyczna kwestia znalezienia wydawcy, lub pozyskania funduszy na druk naszej wymarzonej publikacji. Trzeba też książką zainteresować potencjalnych odbiorców.

Choć temat własnych publikacji podejmowany jest podczas różnych spotkań fotograficznych, większość zainteresowanych przechodzi cały proces ucząc się na własnych błędach - w internecie wcale nie tak łatwo bowiem o praktyczne porady na temat tego typu działań. Temat ten może niektórym rozjaśnić jednak nowy poradnik serwisu Photoshelter.

Fragment poradnika Photoshleter

Garść porad i relacje z pierwszej ręki

Stworzone wspólnie z platformą Blurb kompendium dotyka wszystkich najważniejszych tematów dotyczących tworzenia książek fotograficznych - od ich projektu, określenia grupy odbiorczej, aż po  sposoby na ich publikację. Sporą część poradnika stanowią także wywiady ze znanymi fotografami na temat trudności, jakie napotkali podczas tworzenia swoich albumów.

Fragment poradnika Photoshleter

Oczywiście trzeba pamiętać, że poradnik ma na celu reklamowanie usług serwisów Photoshelter i Blurb, ale zainteresowani na pewno znajdą tu garść przydatnych informacji.

Publikacja dostępna jest do pobrania za darmo, w języku angielskim, pod adresem photoshelter.com/guide-to-publishing-photo-books/. Jedyne, co musimy zrobić, to podać nasz adres e-mail.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
“Fotograf musi być nie tylko dobrym obserwatorem, ale też psychologiem” - rozmowa z Magdą Hueckel
17 Paź 2017
Jest jedną z fotografek biorących udział w projekcie „Portret osobisty”. Zapytana o błędy na sesjach mówi, że dla niej błędem jest perfekcja. Za klucz w kontaktach z drugim człowiekiem uważa nie tyle samą rozmowę, co zrozumienie. Z Magdą Hueckel, artystką wizualną, fotografką, scenografką i operatorką rozmawiamy o podejściu do fotografii portretowej.
0
Zuzanna Gąsiorowska: „Kontrast, obserwacja, człowiek, emocje - to najbardziej pociąga mnie w fotografii.”
11 Paź 2017
„Zdarzyło mi się zrezygnować z dobrego kadru, bo czułam, że drastycznie przekraczam sferę intymności fotografowanego” - zdradza nam Zuzanna Gąsiorowska, fotografka Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa.
0
URBAN International Photo Awards 2017 - poznaliśmy wyniki. Wśród laureatów są Polacy
10 Paź 2017
Za nami ósma edycja prestiżowego konkursu URBAN International Photo Awards. W gronie laureatów znaleźli się dwaj Polacy: Rafał Rafalski i Karol Malec.
0
Przeraża i zachwyca. Świat w mikroskali na zdjęciach zwycięzców konkursu Nikon Small World 2017
6 Paź 2017
Konkurs Nikon Small World już od ponad 40 lat nagradza najlepsze zdjęcia ukazujące świat, jakiego nie jesteśmy w stanie dostrzec na co dzień gołym okiem. Zobaczcie najlepsze fotografie mikroskopowe tego roku.
0