Filmowanie z Magic Lantern - jak zacząć i robić to bezpiecznie

Autor: Maciej Luśtyk

4 Sierpień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Magic Lantern to zewnętrzny firmware, który zamienia aparaty Canona w profesjonalne kamery filmowe. Wiele osób boi się instalowania zewnętrznego oprogramowania. Zobaczcie, jak bezpiecznie zacząć pracę z ML.

Magic Lantern szczególnie upodobali sobie aspirujący filmowcy, używający pełnoklatkowych lustrzanek Canona. Zewnętrzne oprogramowanie otwiera bowiem przez użytkownikami całą galaktykę funkcji normalnie niedostępnych. Między innymi jest to możliwość filmowego, 14-bitowego zapisu w formacie RAW, który choć ograniczony jest do rozdzielczości Full HD, według wielu oferuje dużo bardziej atrakcyjne efekty niż te, które uzyskamy przy pomocy bezlusterkowców Sony i Panasonic, które ostatnimi czasy coraz chętniej wykorzystywane są przez filmowców.

Oprócz tego otrzymujemy szereg opcji wspomagających rejestrację wideo, takich jak możliwość monitorowania poziomów audio na żywo, zebra, focus peaking, histogram na żywo, wyświetlenie waveformu wspomagającego właściwe oświetlenie scen filmowanych na green screenie, możliwość precyzyjnej kontroli klatkażu i bitrate’u czy chociażby funkcje ułatwiające ostrzenie. Ale to tylko przedsmak tego, co oferuje firmware. ML wspomaga także tryb fotograficzny i wprowadza wiele użytecznych rozwiązań.

 

Niestety korzystanie z oprogramowania łączy się z przerwaniem gwarancji, a jak informuje sam producent software’u, niewłaściwie używane może uszkodzić aparat. Nic dziwnego, że wiele osób ma opory przed zainstalowaniem go w swoim aparacie. Niepotrzebnie. Oglądając powyższy film dowiecie się jak bezpiecznie zacząć zabawę z Magic Lantern, a jego twórca prezentuje także najciekawsze funkcje w praktyce i rozwiewa większość wątpliwości odnośnie korzystania z oprogramowania. Film jest w języku angielskim, jednak korzystając z napisów i automatycznego tłumaczenia każdy będzie w stanie zrozumieć jego treść.

Gotowi by wejść na zupełnie inny poziom filmowania? Oprogramowanie możecie pobrać ze strony http://www.magiclantern.fm. Poniżej możecie zobaczyć jak jakie efekty tryb zapisu RAW oferuje w porównaniu ze standardowym zapisem filmowym aparatu Canon EOS 5D Mark III.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)