Autofokus

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Cena / Jakość:
6.5
Optyka:
7
Budowa:
7.5
Marka:
Nikon
Nasza ocena:

72%

Nikon AF-S DX Nikkor 16-80 mm f/2,8-4E ED VR to nowa propozycja japońskiego producenta, która została zaprojektowana do aparatów z matrycą APS-C. Obiektyw posiada uniwersalny zakres ogniskowych o ekwiwalencie 24-120 mm, zmienne światło f/2.8-4 oraz system optycznej stabilizacji obrazu. Zobaczcie, jak ta konstrukcja wypadła w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

22 Październik 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

 

3. Autofokus


Nowy Nikon AF-S DX Nikkor 16-80 mm f/2,8-4E ED VR posiada silnik automatycznego ustawiania ostrości, który zapewnia stabilną i szybką pracę autofokusa oraz minimalne ostrzenie już od 35 cm. Ponadto, szkło zostało wyposażone w system wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu mniejszych soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania większych soczewek umieszczonych z przodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu przednia soczewka jest nieruchoma, co umożliwia korzystanie z nakręcanych filtrów.

W praktyce system automatycznego ustawiania ostrości działa bardzo sprawnie i płynnie. Przeostrzenie przez cały zakres odległości i ogniskowych zajmuje obiektywowi 0,3 sekundy. Nieznacznie słabszy rezultat (0,5 sekundy) jest osiągany podczas fotografowania w gorszych warunkach oświetleniowych. Jednak trzeba mieć na uwadze, że taki stan może być spowodowany parametrami aparatu, a nie wydajności silnika AF wykorzystanego w obiektywie.

To, co może okazać dla niektórych użytkowników irytujące, to charakterystyczny dźwięk słyszalny podczas przeostrzania. Jednak nie jest on na tyle głośny i wyraźny, aby zakłócić naszą pracę. Po czasie przyzwyczaimy się do niego i nie będziemy zwracać uwagi na delikatne brzęczenie obiektywu.

Podsumowując, po zamocowaniu testowanego szkła do Nikona D7200 otrzymaliśmy efektywny zestaw, który zapewnia szybki i płynnie działający autofokus.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Na tubusie znalazł się klasyczny przełącznik, dzięki któremu możemy aktywować wyłącznie manualne ustawianie ostrości. Jednak pozostawienie go w pozycji M/A (Manual/Auto] pozwoli na płynne przejście pomiędzy automatycznym a ręcznym ostrzeniem bez potrzeby przełączania jakichkolwiek przycisków. Z kolei najbliżej bagnetu umieszczony jest plastikowy pierścień, który umożliwia szybkie przeostrzanie planu fotograficznego.




]> */


]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Kolejny teleobiektyw w systemie Nikon Z jest alternatywą z jednej strony dla drogich, profesjonalnych stałek, a z drugiej klasycznych zoomów do dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, czy ta...
39
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Rozwiązywanie problemu którego nie ma, czy może przebłysk geniuszu? Sprawdzamy, co do zaoferowania ma Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - kompaktowa i tańsza alternatywa dla systemowego zooma...
31
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron testuje kolejny ciekawy zakres ogniskowych, tym razem przesuwając punkt ciężkości w stronę szerokiego kąta. Czy to idealny zoom dla podróżnika z krajobrazowym zacięciem? Mieliśmy okazję to...
37
Powiązane artykuły