„Zamki na piasku“ Agaty Storer to opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie

Autor: Michał Chrzanowski

27 Czerwiec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Prezentowane na wystawie fotografie powstały w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, gdzie autorka spędziła kilka ostatnich lat. Pochodzi z Gliwic i mimo że w serii nie ma zdjęć ze Śląska, to właśnie kultura tego regionu ukształtowała sposób, w jaki postrzega rzeczywistość. To w odniesieniu do Śląska definiuje to, co obce, dziwne czy osobliwe.

Zamki na piasku jest pierwszą indywidualną wystawą Agaty Storer. Zaprezentowane zdjęcia układają się w spójną opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca i przynależności. Prowadzą do tego fragmenty fotografowanej rzeczywistości. Zaś cel, którego być może nigdy nie uda się osiągnąć, „majaczy na horyzoncie niczym zamek na piasku“.

- Pracując nad wystawą odkryła, że jej własne doświadczenie kulturowej niestabilności jest również śląskim doświadczeniem - mówią organizatorzy wystawy. - Historia Śląska jest pełna przemieszczeń - Niemców, Żydów, Kresowian, samych Ślązaków. Współczesny Śląsk wydaje się być monolitem kulturowym, wystarczy jednak zagłębić się w historię, żeby odkryć jego różnorodność - żywą ciągle tam, gdzie żywy jest przekaz międzypokoleniowy. Tak jak w przypadku rodziny autorki, której korzenie sięgają Kresów Wschodnich i ciągną się daleko na Zachód. Dlatego Storer zdecydowała się sięgnąć do dokumentów i fotografii swojej rodziny. Stanowią one łącznik między towarzyszącym jej doświadczeniem kulturowego outsidera a historią najbliższych - dodają.

Niektóre opowieści migracyjne w Zamkach na piasku są często przywoływane i dobrze znane członkom rodziny Agaty Storer. Inne, takie jak rodzinne związki z narodem niemieckim, są niejasne, tajemnicze i przemilczane. To dlatego dokumenty i teksty, którymi autorka posłużyła się na wystawie, są jedynie śladami przeszłych wydarzeń. Ich wybiórczość i szkicowy charakter ukazują sposób, w jaki postrzegamy przeszłość - zapamiętujemy historie często przywoływane, zapominamy zaś o tych, które opowiadane są niechętnie.

Wernisaż odbędzie się już w najbliższy piątek (30 czerwca) o godzinie 18:00 w w siedzibie Fundacji Kultura Obrazu przy ul. ks. A. Kordeckiego 2 w Katowicach. Wstęp wolny.

Agata Storer (ur. 1979 w Knurowie), fotografka, graficzka. Ukończyła projektowanie graficzne w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Stypendystka w Hochschule für Gestaltung (Frankfurt). Dyplom na temat multimedialnej prezentacji fotografii społecznej. Współpracowała z agencjami reklamowymi G7 i Saatchi & Saatchi. Laureatka Złotego Orła za kampanię reklamową dla Nike. Udziela się społecznie, szczególnie na rzecz ofiar handlu ludźmi. Była wolontariuszką i street workerką w Polsce (na Śląsku) oraz w fawelach w São Paulo w Brazylii. Uczyła się edycji fotografii w International Center of Photography w Nowym Jorku. Pracowała jako nauczycielka projektowania graficznego w Liceum Plastycznym w Zabrzu oraz w Międzynarodowej Szkole Anglikańskiej w Jerozolimie, od czasu do czasu również wykłada fotografię, historię sztuki, projektowanie graficzne w jerozolimskiej szkole mediów.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
Jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Fotografii w Ramach Sopotu rozpoczyna się we wrześniu, natomiast już 8 kwietnia do Sopotu przyjeżdżają tegoroczni rezydenci: Jacek Poremba, Antonina...
4