Jak wygląda Polska mniejszych miast? Odpowiedź poznasz już dziś podczas spotkania z Filipem Springerem

Autor: Michał Chrzanowski

20 Czerwiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Podtytuł książki „Miasto Archipelag” będzie pretekstem do rozmowy o sytuacji mniejszych miast w Polsce oraz ich mieszkańców. Spotkanie z jej autorem, Filipem Springerem odbędzie się już dziś o 18:00 w Zielonej Górze.

Miasto Archipelag to projekt reporterskiej podróży Filipa Springera po dawnych stolicach województw. To jednocześnie pierwszy w Polsce dokumentalny eksperyment, który wykorzystuje internet, media społecznościowe, a także ścisłą współpracę z opiniotwórczym tygodnikiem i rozgłośnią radiową. Jego kulminację stanowi publikacja reporterskiej książki o tym samym tytule.

fot. Filip Springer

- Każde z miast ma niepowtarzalny charakter, a jednocześnie wszystkie są tak bardzo do siebie podobne. Łączy je wiele kwestii, takich jak ucieczka młodych do większych ośrodków, problemy mieszkaniowe, marazm codzienności czy trudność utrzymania ładu przestrzennego. Podczas spotkania nawiążemy m.in. do publikacji „13 pięter”, „Miasto Archipelag” oraz „Księga Zachwytów” - powiedzieli organizatorzy.

Spotkanie z Filipem Springerem odbędzie się już dziś 20 czerwca o godzinie 18:00 w Instytucie Sztuk Wizualnych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego (ul. Wiśniowa 10, Zielona Góra). Wstęp jest wolny. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu debat „Nowe Miasto. Sztuka w działaniu” zainicjowanym przez Instytut Sztuk Wizualnych WA UZ, BWA Zielona Góra oraz Fundację Salony.

fot. Filip Springer

Filip Springer - reporter i fotograf. Ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej. Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (wyd.Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7