Europa początku XX wieku na zdjęciach Henryka Czeczotta

14 Cze 2017
Europa początku XX wieku na zdjęciach Henryka Czeczotta

W warszawskim PAN Muzeum Ziemi można oglądać nową wystawę blisko 200 zdjęć wykonanych podczas podróży po Europie w 1900 roku przez doktora nauk technicznych, Henryka Czeczotta.

Utalentowany wszechstronnie człowiek, inżynier górniczy, doktor nauk technicznych, profesor. Henryk Czeczott urodził się w Petersburgu 18 czerwca 1875 roku w szlacheckiej rodzinie pochodzącej z Litwy.

fot. Henryk Czeczott, Droga osetyńska, Kaukaz

Jedną z jego pasji była turystyka i alpinizm. Być może ze względu na zamiłowania geograficzne, wstąpił do Instytutu Górniczego w Petersburgu, który ukończył w roku 1900, zdobywając stopień inżyniera górniczego. Po zakończeniu nauki Henryk Czeczott postanowił zwiedzić Europę. Wyruszył z rodzinnego Petersburga, płynąc statkiem do Rygi. Na trasie jego podróży znalazły się m.in.: Piatigorsk, Odessa, Warszawa, Wiedeń, Salzburg, Monachium, Paryż, Kolonia, Berlin.

fot. Henryk Czeczott, Insytut Górniczy, Petersburg

Henryk Czeczott wykonał w czasie podróży około 200 zdjęć. Negatywy na podłożu nitroceluloidowym w formacie 9x13 cm były przechowywane w specjalnie do tego celu przygotowanym albumie. Być może był to jeden z kilku albumów, a podróż nie kończyła się w Berlinie. Pozostanie to tajemnicą. Do naszych czasów niestety nie wszystkie negatywy się zachowały.

Henryk Czeczott (z tyłu po lewej) z rodzicami i znajomymi, Piatigorsk

Zachowane zdjęcia, znajdujące się w kolekcji PAN Muzeum Ziemi można oglądać do 27 sierpnia na wystawie “Rok 1900. Europa w fotografii Henryka Czeczotta”. Bilety w cenach 5 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy).

Więcej informacji znajdziecie pod adresem www.mz.pan.pl oraz na stronie facebookowej muzeum.

(źródło: materiały prasowe)

 

 

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG OS HSM ART - zdjęcia przykładowe
21 Sie 2017
Na profesjonalny reporterski zoom Sigmy z pewnością czekał niejeden fotograf. Jednak czy było warto? Zobaczcie, co ma do zaoferowania najnowszy model 24-70 mm f/2.8 DG OS HSM ART.
1
Canon EOS 6D Mark II vs 5D Mark III - który aparat wybrać? [TESTY STUDYJNE]
4 Sie 2017
Na rynku właśnie pojawił się długo oczekiwany EOS 6D Mark II, niestety w cenie, której znacznie bliżej do starszego, ale bardziej zaawansowanego modelu 5D III, niż do poprzednika. W internecie huczy też na temat przeciętnych osiągów nowej matrycy. Czy nie lepiej więc zainwestować w leciwy, ale uznany model 5D?
9
Canon EOS 6D Mark II - zdjęcia przykładowe
3 Sie 2017
Zaprezentowany pod koniec czerwca Canon EOS 6D Mark II to jedna z najbardziej popularnych premier tego roku. Jego sercem jest nowa, 26-milionowa matryca, byliśmy więc ciekawi, jak sprawdza się ona w praktyce. Zobaczcie pierwsze zdjęcia przykładowe wykonane aparatem.
3
Samyang AF 14 mm f/2.8 FE - test obiektywu
31 Lip 2017
Model Samyang AF 14 mm f/2.8 FE to jeden z najszerszych obiektywów do systemu Sony E. Sprawdzamy, czy propozycja Samyanga podbije serca wymagających fotografów krajobrazu i architektury.
0