Europa początku XX wieku na zdjęciach Henryka Czeczotta

14 Cze 2017
Europa początku XX wieku na zdjęciach Henryka Czeczotta

W warszawskim PAN Muzeum Ziemi można oglądać nową wystawę blisko 200 zdjęć wykonanych podczas podróży po Europie w 1900 roku przez doktora nauk technicznych, Henryka Czeczotta.

Utalentowany wszechstronnie człowiek, inżynier górniczy, doktor nauk technicznych, profesor. Henryk Czeczott urodził się w Petersburgu 18 czerwca 1875 roku w szlacheckiej rodzinie pochodzącej z Litwy.

fot. Henryk Czeczott, Droga osetyńska, Kaukaz

Jedną z jego pasji była turystyka i alpinizm. Być może ze względu na zamiłowania geograficzne, wstąpił do Instytutu Górniczego w Petersburgu, który ukończył w roku 1900, zdobywając stopień inżyniera górniczego. Po zakończeniu nauki Henryk Czeczott postanowił zwiedzić Europę. Wyruszył z rodzinnego Petersburga, płynąc statkiem do Rygi. Na trasie jego podróży znalazły się m.in.: Piatigorsk, Odessa, Warszawa, Wiedeń, Salzburg, Monachium, Paryż, Kolonia, Berlin.

fot. Henryk Czeczott, Insytut Górniczy, Petersburg

Henryk Czeczott wykonał w czasie podróży około 200 zdjęć. Negatywy na podłożu nitroceluloidowym w formacie 9x13 cm były przechowywane w specjalnie do tego celu przygotowanym albumie. Być może był to jeden z kilku albumów, a podróż nie kończyła się w Berlinie. Pozostanie to tajemnicą. Do naszych czasów niestety nie wszystkie negatywy się zachowały.

Henryk Czeczott (z tyłu po lewej) z rodzicami i znajomymi, Piatigorsk

Zachowane zdjęcia, znajdujące się w kolekcji PAN Muzeum Ziemi można oglądać do 27 sierpnia na wystawie “Rok 1900. Europa w fotografii Henryka Czeczotta”. Bilety w cenach 5 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy).

Więcej informacji znajdziecie pod adresem www.mz.pan.pl oraz na stronie facebookowej muzeum.

(źródło: materiały prasowe)

 

 

Komentarze
 
Polecane artykuły
Saal Digital - testujemy ofertę fotoobrazów
24 Cze 2017
Wszyscy wiemy, że zdjęcie lubią być drukowane. Ale gdy już zdecydujemy się na wydruk, warto zadbać o to, by był on jak najlepszej jakości. Czy będą w stanie dostarczyć nam jej usługi Saal Digital? Sprawdziliśmy jak w praktyce prezentują się fotoobrazy oferowane przez firmę.
2
Asus ZenFone Zoom S - test aparatu
21 Cze 2017
Nowy smartfona Asusa to pozycja, która w pułapie średniej półki cenowej zamyka mocną specyfikację, pojemną baterię i to co dla nas najważniejsze, czyli 2-modułowy aparat z obiektywami 25 i 59 mm. Czy smartfon ma szansę konkurować z takimi modelami jak Huawei P9 czy iPhone 7 Plus?
0
Yongnuo YN 85 mm f/1.8 - test obiektywu
13 Cze 2017
Optyczna ofensywa Yongnuo trwa w najlepsze. Zobaczcie czy najnowszy model YN 85 mm f/1.8 ma szansę namieszać w segmencie portretowych szkieł.
2
Canon EOS M6 - test aparatu
9 Cze 2017
EOS M6 to następca konsumenckiego modelu M3, który ze względu na dobry stosunek jakości do ceny cieszył się dużą popularnością wśród fotoamatorów. Co oferuje nowy model i jak wypada na tle konkurencji? Przekonajmy się!
0