Krzysztof Miller: wystarczająco blisko

Autor: Michał Chrzanowski

27 Wrzesień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

W najbliższy weekend, 1-2 października w Warszawie odbędzie się wystawa upamiętniająca tragicznie zmarłego Krzysztofa Millera - jednego z najwybitniejszych i najbardziej cenionych fotoreporterów wojennych.

Krzysztof Miller w ciągu ostatnich 25 lat dokumentował większość konfliktów zbrojnych i wydarzeń historycznych na świecie.

Setki i tysiące zdjęć, które w życiu zrobiłem,­ nie zostały nigdy wykorzystane. Każde opowiada czyjąś historię, tragedię, dramat. Starczyłoby mi ich do publikacji do końca życia. Wiem, że zalegają głęboko w przepastnym archiwum gazety. Tam co prawda się nie kurzą, ale wraz z upływem czasu kurczą. Kurczą się wydarzenia, które na nim zarejestrowałem. Zwijają się, rolują, maleją, tracą na znaczeniu i coraz mniej jest powodów, by do nich wracać, pokazywać je i przypominać. Niby dlaczego, skoro od ich wykonania tyle się wydarzyło? Ale mnie w sercu kole, że nie można ich pokazać. Przecież po to je robiłem! By przekazać informację, pokazać tragedię, problem. A tu zaaresztowała je prozaiczna przyczyna. Brak miejsca w gazecie. Gdy fotografowani ludzie mieli nadzieję, że ich nieszczęście pokażę, wskażę, przybliżę. Może w ten sposób pomogę - mówił Krzysztof Miller.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Wyjątkowa wystawa jego zdjęć będzie czynna jedynie przez najbliższy weekend, 1-2 października 2016 roku (wstęp wolny). Prace fotoreportera zostaną zaprezentowane w 6x7 Leica Gallery Warszawa (ul. Mysia 3). Współorganizatorem wystawy jest Gazeta Wyborcza, z którą zawodowo związany był Krzysztof Miller. Więcej informacji: info@leica-gallery.pl lub +48 539 901 476.

Krzysztof Miller (1962-2016) - w 1986 roku zaczął fotografować dla pism drugiego obiegu. W 1989 roku dokumentował obrady Okrągłego Stołu. To w tym czasie związał się z “Gazetą Wyborcza”. Autor fotoreportaży z "aksamitnej rewolucji" w Czechosłowacji, przewrotu w Rumunii, trzęsienia ziemi w Iranie, wojen i zamieszek w Mołdawii, Karabachu, Gruzji, Abchazji, Kurdystanie, Bośni, Chorwacji, Burundi, Afganistanie, Czeczenii, Republice Południowej Afryki, Zairze, Iraku. Otrzymał liczne nagrody w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej. W 2000 roku juror konkursu World Press Photo, a w 2004 roku laureat Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (polskiego Pulitzera) za zdjęcie z Iraku, a w 2005 nagrody tygodnika "Newsweek Polska". Swoje fotoreportaż wystawiał między innymi w Stanford University w USA, Universidad de Habana na Kubie oraz w Sarajewie i w Bośni. Krzysztof Miller zmarł tragicznie w wieku 54 lat.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
4
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10